gay sohbetgay arkadaşlık siteleriLgbt farkındalıkTrans farkındalık
DOLAR
21,0770
EURO
22,6276
ALTIN
1.319,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Trans veya gay olmak sosyal statüyle mi ilişkilendiriliyor ? Statu ne ki ? Bu yazıda, toplumun genel olarak lgbt kesime, özellikle erkeksi gaylere ve translara karşı nasıl bir tutum sergilediğini bir nebze de olsa anlatmaya çalıştım. Cinsiyet ayrımının yanı sıra; sosyal statü ile ilişkilendirilen transseksüalite veya gay ve travesti oluş...
12.01.2021 12:37
1874
Cinsel kimliğim ve Mesleğim arasındaki köprü benim Cinsel kimliğim ile yaptığım iş arasında bir bağlantı kurmaya çalışınca olaylar bazen sarpa sarabiliyor. Tabi bu bağlantı benim değil bana dışardan bakanların aklından geçiriyor çoğunlukla. Bu kişiler beni bir de saçlarım belime kadar uzun olduğunda görselerdi ne derlerdi merak ediyorum 🙂 Ben ikili...
31.08.2022 22:10
3148
Trans kadınların bir erkeğe eş olma olasılığı nedir? Trans kadınların bir erkeğe eş olması biyolojik bir kadının bir erkeğe eş olması ihtimalinden daha mı düşük ? Trans kadınlarla kimler evlenir? Özellikle ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde Trans kadın olmak en uçta olmak demektir. Özellikle trans olduğu daha belli olanların...
31.01.2019 19:14
5372
İstanbul Travesti kulübü Sahra bar İstanbul’un en eski Travesti kulüplerinden biridir. Sahra bar çok uzun yıllardır LGBT kesimin ve özellikle crossdresser ve travestilerin gitmeyi tercih ettiği bir mekandır. Öncesinde travesti kulübü konseptinde olan Vat 69 (veya watt 69) diye bir yer vardı bir zaman sonra kapatmışlar. Daha sonraları yine aynı...
04.11.2019 09:29
12278

Travesti nedir Transseksüel nedir – Yüzde yüz gerçek detaylar

Travesti nedir Transseksüel nedir – Yüzde yüz gerçek detaylar
12.04.2017 00:44
6706
A+
A-

Travesti nedir?

Travesti, görsel anlamda tamamen kadın gibi görünen ancak vajinal ameliyat geçirmemiş transları tanımlar. Travestilerin penisleri vardır ve bir kısmı penislerini cinsel ilişkide aktif şekilde kullanabilir. Travestiler, hormon takviyesi ile fiziksel görüntülerini değiştirirler. Hormon takviyesi, zamanla, vücutta meme ve basen gelişiminin yanı sıra yüz hatlarının yumuşamasını da sağlayarak kişinin tamamen kadın gibi görünmesine yardımcı olur. Bazıları, ruh veya beden sağlığını olumsuz etkilemesinden ötürü hormon kullanmayı bir zaman sonra bırakır. Bu raddeye kadar gelmiş bir travestinin sonraki aşaması ameliyatla gelen transseksüelliktir. Travesti nedir sorusunun en basit açıklaması budur.

Transseksüel nedir?

Transseksüellik çoğunlukla yönelimin adıdır. Ancak özellikle cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş transları ayırt etmek için kullanılan tanımdır. Travesti ile transseksüel arasındaki fark vajinal ameliyattır. Bu ameliyatı plastik cerrahlar gerçekleştirir. Tıbbi açıdan kişinin travesti değil de transseksüel olarak tanımlanması için vajina ameliyatı olmuş olması gereklidir. Transseksüel kadınların ameliyattan sonra ömür boyu hormon takviyesi kullanması gerekebilir.

Trans kadın nedir?

Vajina ameliyatı olanların veya olmayanların her ikisini birden genel olarak tanımlayan kelime çiftidir. Hem travesti hem de transseksüeller için ‘trans kadın’ sadece bir genellemedir.

Görsel anlamda travesti ve transseksüel tanımları birbirinden çok farklı olmasa da tıbben ve psikiyatrik anlamda değişiklik gösterir. Her türlü tanımın netliği için bilir kişiye danışmanız gerektiğinin altını çizerek devam etmek istiyorum.

Travesti mi Transseksüel mi?

Bazı travestiler, travesti ve transseksüel arasında fark olmadığını söyler. Veya bazı transseksüeller de vajinal operasyon geçirdikleri için bunun travestilikten açık ara bir farklılık olduğunu ileri sürer. Çünkü artık penis yerine bir vajinaya sahip oldukları için kadın olmuşlardır.

Her iki iddianın da doğru olması ise bir diğer tartışma konusudur. Çünkü transseksüellik hem yönelim olup beynin cinsiyetini, hem de vajinal operasyon geçirmiş olanları tanımlayan ortak kelimedir. Bu arada vajinal operasyon trans kadın camiasında hiyerarşik bir üstünlüğü temsil etmekte. (Bakınız: Travesti hiyerarşisi) Öte yandan tanımları bilmeyenler veya toplumun büyük bir kesimi için, travesti de transseksüel de çoğunlukla aynı şeyi çağrıştırır

Yönelim olan transseksüellik ve ameliyatla gelen transseksüellik

Travestilerin hepsi değil, çoğunluğu transseksüel yönelimlidir. Söz konusu travestilik durumunda olan birey, eğer, psikolojik anlamda penisinden ve içinde olduğu bedenden rahatsızlık duyuyorsa kişinin transseksüel yönelimli olduğu teşhisi söz konusudur. Ancak kişi henüz ameliyat olmamış ve halen penisi varsa sadece yönelim olarak transseksüeldir. Yani kişilerin transseksüelliği beynen ve bedenen olmak üzere iki türlü vuku bulur. (daha fazla detay ilerde)

Devletin tanıdığı transseksüellik

Devlet nezdinde, sadece ameliyat sürecini tamamlamış olan trans kadınlar kadın kimliğine sahip olur. Çünkü hukuken erkek üreme organına sahip olan trans kadının beynen transseksüel olması kadın kimliği alması için yeterli değildir. Çünkü işleyen bir penisi olduğu sürece kadın olarak tanımlanamaz.
Kişinin söz konusu ameliyata girebilmesi için kanun hükmünde olan nitelikler linkteki yazıda açıkça belirtilmiştir http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2015-118-1480

Türk anayasasında da transseksüel kadın diye ayrı bir tanım yoktur. Devlet nezdinde transseksüel kadın, biyolojik kadınlarla aynı haklara sahiptir. Evlenebilir ve yuva kurabilirler. (Bakınız trans kadınlarla kimler evlenir)

Travesti aktif olunca tanımlar kıstaslar ve olası karışıklıklar

Vajina ameliyatı olmuş bir çok transseksüelin ameliyattan önce, travestiyken, aktif olmuş ve bundan keyif almış olanları da vardır. Ayrıca ameliyattan önce defalarca aktif olmuş bu travestilerin bazıları, belli bir zaman sonra çeşitli sebeplerden ötürü cinsiyet değiştirip kadın olmuştur. Bu durum her ne kadar psikiyatrik tanımları bertaraf etse de gerçektir ve kıstas olup olmadığı net değildir.

Bir travestinin aktif olması, bunu istemesi, veya seks işçiliği gereği aktifliğe manipüle edilmesi söz konusudur. Bu durumda aktiflik yapan travesti için transseksüel değildir demek, yönelim açısından kıstas olamaz. Keza bazı kadınlar dahi, yatakta kocalarına bazı seks oyuncaklarıyla aktif olabiliyor. Bu durum kadını kadınlıktan çıkarmaz. Ancak kadının aktif rolde kullandığı penis gerçek değilken travestinin aktiflikte kullandığı penis gerçektir. Bu bağlam da cinsel organ kıstas mıdır?

Gerçeklere baktığımız zaman, kişilerin cinsel organlarıyla aktiflik ve pasiflik deneyimi cinsel yönelimi belirlemek için kullanılan tanımlarla örtüşmüyor. Keza lezbiyen ilişkilerde dahi iki tarafında beden cinsiyeti kadın iken aktif ve pasif olarak tercihleri farklıdır. Travestilerin aktifliğini göz önünde bulundurduğumuz zaman, penise sahip oldukları için erkek oldukları sonucuna da varamayız.

Transseksüellik her ne kadar bir yönelim olsa da fiziksel açıdan, ayrıca sürecin son aşamasıdır. Yani vajinal operasyon geçirmiş olanlar bedenen transseksüel, ameliyat geçirmemiş olanlar beynen transseksüeldir diyebiliriz. Ayrıca kimin transseksüel olduğuna dış görünüşe bakarak karar veremeyiz. Trans kadın olduklarını dışardan bakınca anlayamayacağımız bir çok travesti ve transseksüel vardır. Keza sosyal hayatta kimsenin kıyafetinin altındaki cinsel organa bakmaz ve ona göre davranmayız. (elbette istisnalar kaideyi bozmaz)

Transseksüellik bedenin cinsiyeti değildir

Erkekten Kadına Kadından Erkeğe Transseksüellik:

Bir bireyin, kadın veya erkek, kendini karşı cinse ait hissetmesi transseksüel yönelimli olarak tanımlanmasıdır. Yani birey görsel anlamda karşı cinse özgü bir görünüşe sahip olmadan da beynen transseksüeldir.

Bir kadının, erkeğin veya, travestinin transseksüel olup olmadığı kişisel beyanlarıyla esastır. Yani Transseksüellik beynin cinsiyetini tanımlar.

Transseksüellik ; (Male to female) Erkeklikten kadınlığa geçenler veya (Female to male) Kadınlıktan erkekliğe geçenler için aynı tanımdır. Erkek olmuş birine trans erkek kadın olmuş birine de trans kadın denir.

Genel toplumsal algıHeteroseksüel, homoseksüel, biseksüel, transseksüel gibi kimlikler toplumun çoğu tarafından tam olarak bilinmiyor. Toplumun büyük bir çoğunluğu kendilerinin heteroseksüel olarak tanımlandıklarının bile farkında değiller. Hal böyleyken diğer yönelimlerin tanımlarını bilmemeleri de normaldir.

Lgbt camiası bile bütün bu tanımları tam olarak bilmez ve hatta doğru bildiğini iddia eden de çoktur. Keza, bilen de vardır bilmeyen de. Ben okuduklarımı ve gördüklerimi birleştirerek bir rapor hazırlarcasına yazıyorum. Bu tanımları tam olarak bildiğimi söylemeye çalışmıyorum. Keza buna karar verecek olan öncelikle kişinin kendi beyanı ve psikiyatri otoriteleridir.

Tanımlarla örtüşmeyen Travesti nedir?Doğada insan ve diğer canlılar, dişi ve erkek olarak bildiğimiz iki temel cinsiyetle sınıflandırılmıştır. Buna istinaden yukarıda bahsettiğimiz travestilik ve transseksüellik açıklamalarının kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Gerçekleri tüm detaylarıyla anlamak veya anlatmak bu tür karışıklıkları da beraberinde getiriyor. Yazıda, psikiyatri otoritelerince tanımlara ve kişilerin hal ve hareketlerinin gerçekte böyle olmadığı detaylarını okudunuz. Çünkü bunlar gerçek. Bu yüzden ısrarla kişinin beyanının esas olduğunun altını bir kaç kez çizdim.

Kökenbilimsel anlamda travesti nedir

Kelime kökeni: Travesti kelimesi, İngilizceye 17 yüzyıl ortalarında Fransızca ve İtalyancadan, Latincedeki ‘vestire’ (giyinme) kelimesinden türeyerek gelmiş. İngilizceye türeyerek geçen bu kelime 18 yüzyılda popülerliğini yitirmiş. Kelime İngilizcede, hem fiil, hem isim, hem de sıfattır. Üstelik şu linkteki anlatım ve açıklamalara bakınca hiç de olumlu şeyleri çağrıştırmadığını görebilirsiniz. Tam olarak Türkçeye çevirmek çok zor. Anadili İngilizce olan birinin bile anlaması için bir edebiyat öğretmenine sorması gerekir. Günümüzde Türkçede bildiğimiz ‘travesti’ kelimesiyle anlamsal açıdan örtüştüğü veya örtüşmediği çıkarımlarını yapmak mümkün. Haricen bizim dilimizdeki travesti kelimesinin İngilizcedeki asıl karşılığı shemale kelimesidir. Travesty kelimesi değil.

Multiseksüel travesti nedir? üçüncü cinsiyet midir?

Travesti nedir sorusuna bu paragrafta bir kez daha değineceğiz. Keza burada işler biraz daha karışıyor. Ama bu karmaşa, bir çoğumuzun aslında bilmese de görmüş olabileceği karmaşalardır. Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde travestiler seks işçiliği sektöründe bir hayli boy göstermekte. Travestileri ayrıca porno sektöründe de sıklıkla görmek mümkün. İşin içine porno sektörü girince ucu bucağı olmayan, insan cinselliği ve dolayısıyla insan psikolojisinin ticari amaçla yansımasının, yer yer sinirlerini bozan veya mide bulandıran detaylarına kadar türler görmek mümkün. Porno sektörünü ve anlamlandıramayacağımız detayları bir yana bırakalım ve sektördeki travestileri ele alarak yazıyı yavaş yavaş tamamlayalım.

Tanımlara uymayan travestilik üçüncü cinsiyet olabilir mi?Çok yönlü travestileri porno sektöründe sürekli görüyoruz. Bu travestiler aktiflik veya pasiflik konusunda rol veya yönelimler açısından yazının başından beri bahsetmeye çalıştığım tüm karmaşıklığın içindeler. Bu olumsuz bir bakış açısı değil. Sadece olasılıkları göz önünde bulundurmanız ve daha iyi anlamanız için gerçeklerin altının çizimidir. Çünkü hem kadınlarla hem erkeklerle ayırt etmeden rahatlıkla birlikte olan bu travestilerin beyninin cinsiyeti nedir diye düşünmeden edemiyor insan! Cinsel organın veya cinsel organı etkin bir şekilde kullanmanın yönelimi tam olarak temsil etmeyeceğine de değindik. Yani bildiğimiz veya resmi kaynaklı tanımlar gördüğümüz gerçeklerle örtüşmüyor. O halde travestilik olgusu tüm tanımları bertaraf ettiği için bir gün sizce de kendi başına üçüncü bir cinsiyeti tanımlamak için kullanılabilir mi?

Bu yazıyla bağlantılı olan travestilerle birlikte olan erkekler gay midir isimli yazıda ilginizi çekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.