gay sohbetgay arkadaşlık siteleriLgbt farkındalıkTrans farkındalık
DOLAR
21,0751
EURO
22,6158
ALTIN
1.318,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C
Cuma Çok Bulutlu
22°C
Türkiye’de travesti olmak ve fuhuş gerçeğinin zorluklarını, bir travestinin kendinden dinlemek istedik. Travesti Bihter ile 2015 yılındaki röportajımız; Bihter İstanbul Beyoğlu’nda oturan 29 yaşında bir travesti. Kendisiyle Travestiler ve seks işçiliği hakkında bir röportaj yapmak istedik. Kırmayıp bizi kabul etti. Bihter’in evine vardığımızda diğer bir kaç travesti arkadaşı daha vardı. Bir...
05.10.2021 07:57
8813
Kadınlık erkeklik tanımlarını tartışmak asla haddim değil tabiki 🤭 ama biraz hadsizlik ediyormuşum gibi gelebilir size başlığı okuyunca… Asla öyle bir niyetim olmadığını yazımı okuyunca anlayacaksınız. Yani aslında gerçeği söylemek gerekirse, kadınlık nedir erkeklik nedir tam olarak ikisinin de ne olduğunu bilmiyorum. Yani biliyorum tabi ama yine de bilmiyorum. Ben...
28.05.2023 15:06
392
Travesti kocası nedir? Travesti kocası veya travesti kocalığı diye ayrı bir tanım yoktur. Yazıda bahsi geçen koca, ve ortaya çıkan tarifsiz detaylar, gerçek hayattaki karı koca normları baz alınınca akla takıla detaylardır. Bu hayali yazı ayrıca, Türkiye’de travesti ve erkekler arası ilişkilerin bazılarına basit bir bakış açısıdır. Bu ilişki türü...
09.05.2021 22:17
4226
Travestilerin ortamı Göğüsleri olanın göğüsleri olmayanı alttan alttan ezdiği bir dünya bu
15.06.2022 21:42
3733

İstanbul travesti olmak için en rahat şehir mi

İstanbul travesti olmak için en rahat şehir mi
07.09.2022 23:07
2818
A+
A-

İstanbul lgbti bireyler için en özgür şehir mi?

İstanbul travesti olmak için en rahat şehir mi? Peki taşı toprağı altın mı İstanbul’un? Kimilerinin kaderi, kimilerinin hayali bu şehir. Ancak kimileri bu şehirde travesti olmayı tercih etti. Kimsenin kimseyi karşısına aldığı yok elbette! Ancak bu bir yaşam biçimi ve olmak istenen kimlik için feragat ettiğimiz çok şey var. En önemlilerinden bir tanesi de mutluluk… Travesti deyince, evet seks işçiliği yapan travestileri de kast ediyorum, seks işçiliği yapmadan travesti olabilmeyi başarmış olanları da. Çünkü travestilik pahalı bir lükstür. Şimdi bu yazımın konusu direk olarak travesti olmak değil. İlerleyen aşamalarda anlatacağım. Bu arada Travesti isimli kitaptan haberiniz var mıydı? Yazı görselini DNR web sitesinden aldım. Açıklamayı da resmin altına yapıştırdım kısaca ön fikir sahibi olmanız için. 

istanbul travesti

Travesti kitap açıklaması

Nobel adayı ve çağdaş Rumen edebiyatının kült ya-zarı Mircea Cartarescu ülkesinde ve çevrildiği ülke-lerde büyük ilgi gören Travesti romanında Victor adlı kahramanının cinsel kimliğiyle yüzleşme sancılarını anlatıyor.

Victor on yedi yıl öncesini, on yedi yaşındayken katıldığı bir okul gezisini hatırlarken zihninde kadın giysileri giymeyi seven bir arkadaşının, Lulu’nun hayali canlanır. Bir yaz kampında ona dokunmuş ve büyülenmiştir. Frapan giysileriyle erotik danslar yapan Lulu, Victor’un cinselliğini ilk uyandıran canlı varlıktır.

https://www.dr.com.tr/Kitap/Travesti/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000433478

Travestilik ayrıca bir olgudur

Travestilik ve travestiler LGBT topluluğu içinde marjinalliğin en ucundadır! Birinin olumlu veya olumsuz anlamda travesti olarak adlandırılması için ille de seks işçiliği yapan silikonlu ameliyatlı barbie bebeklerden olmasına gerek yok. Onlar genelde mecburen seks işçiliğini seçmiş kesim. Bunun dışında, travestilik, ayrıca bir olgudur. Karmaşıklığı ve düzensizliği de temsil eder. Birey, rengarenk tarzıyla, tutumuyla, duruşuyla ve  çoğunlukla cesaret gerektiren türde giyim tarzıyla da travesti diye isimlendirilebilir. Ancak dikkatli olmak gerek çünkü bu duruş genellikle hem çok iyi hem de çok başarılı olmayı gerektiriyor. Bu gösterişli yaşam biçimini heteroseksüel bir kadın veya erkek de tercih edebilir. Bu kişiler de travesti olarak çağrılabilirler. Bu arada travesti kelimesinin ne olduğunu araştırırsanız kelimenin bölgesel olarak değişiklik gösterdiğini göreceksiniz. Seks işçiliği yapan travestilerin dışında, Travestilik bir yaşam biçimidir.

Travestiliğin farklı bir yaşam biçimi anlamına geldiği konusunda netleştiysek, gerçek anlamda travesti olmak ve İstanbul’un, travesti ve diğer LGBT bireyler için en özgür ve en rahat şehir olup olmadığı konusuna değinmek istiyorum. Hani burada karşılıklı konuşma ortamında olmadığımız için ister istemez taraflı yazabilirim. Veya eksik kalmış bakış açıların olması da mümkün..

Şehir değiştirir bazen trans bireyler. Genelde profesyonel amaçlı bir değişiklik olsa da, bazen de tamamen kişisel sebeplerle alakalıdır.  Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşamış non-binary bir birey olarak diyebilirim ki; İstanbul özellikle kadın erkek tüm travestiler için diğer şehirlere kıyasen çok daha rahat. Tabi bu durum İstanbul’un tüm geneli için böyle değil. Ama en azından belli başlı büyük ilçelerin bazılarında bilimum LGBT bireyler çok daha aktif ve rahat. 

İstanbul travesti olmak için İzmir’den rahat

İzmirde öğrencilik yıllarımda çalışmak için bulundum. Hatta Mordoğan’da bir otelde çalıştım. Neler yaşadım orada var ya anlatsam bu yazı bitmez… Çalıştığım yerdeyken bir kaç kere İzmir’e gittim geldim. Ama İzmir’de uzun bir süre yaşamadım. Sadece bir kaç kez orada bulundum. Son zamanlarda LGBT onur yürüyüşü yasağının İzmir’de mahkeme kararıyla kalktığı haberini okumuştum. https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/izmirde-onur-haftasi-yasagi-kaldirildi-1446911. Bu olumlu gelişmeye istinaden İzmirle alakalı çıkarımda bulunmak mümkün elbette. İzmir gay travesti ve lgbt bireyler için rahat bir şehir demek mümkün.

Ancak marjinal bir görüntüyle var olan kadın ve erkekleri de kapsayan travestilik, yani genel anlamda marjinallik İzmir’de de rahat mı bilgim yok. Yani büyük ihtimalle öyledir gibi geliyor bana. Nede olsa bir sahil şehri ve İzmir’in genel olarak özgür görüşlü bir halkı olduğu bilinir. İzmir’de yaşayan travesti arkadaşım da var bir kaç tane. Ama sadece bir kaç kişinin görüşüyle böyle bir kanıya varmak mümkün değil. E tabi Türkiye’nin tüm diğer şehirleriyle kıyaslamıyorum o da ayrı bir mesele.

İstanbul, özellikle istiklal caddesi ve Civardaki eşcinsel kulüpleriyle bir hayli bilinen bir yer. En bilinen travesti kulüp sahra ve diğer gay barlar da yine bu bölgede. Ayrıca kulüp konseptinin dışında bir çok gay kafe, kahvehane ve değişik restoran konseptinde olanları da var ki çok eğlenceli. Lgbt, bireylerin sosyalleşebileceği bu tür yerlerin olması, İstanbul’u travesti olmak için en rahat şehirlerden birisi yapar. Yani bu basit bir denklem. Bir şehirde eşcinsel ve translar için yeterince sosyalleşme noktaları varsa bu çıkarıma varabiliriz. (İstanbul’un en rahat ve özgür olunabilecek yer olduğunu söylemek için bilimsel bir kanıt beklemezsiniz herhâlde). Dolayısıyla İzmir de bu sayıda kulüp veya mekan olduğunu sanmıyorum. 

İstanbul travesti olmak için Ankara’dan da rahat

Ankara yine Türkiye’nin en büyük şehirlerinden ve en çok travestinin olduğu ikinci şehir. Ancak Ankara’da travestilik tanımı İstanbul’daki marjinal kadın ve erkeği de kapsayan tanımdan daha çok seks işçiliği yapan travestilerle sınırlı. Yani fikir ve marjinallik boyutundaki Travestilik tanımıyla tam olarak örtüşen bir yaşam biçimine İstanbul ve İzmir’e göre daha az sahip diyebiliriz.  Çünkü Ankara’nın İstanbul’a göre daha az kozmopolit olması ve Anadolu’daki ataerkil toplum yapısının daha dominant olması bu tür yaşam biçimindeki marjinal kitleyi frenlemiş olabilir. Tabii ki kaideyi bozmayan istisnalar var. Yani artık herkes her şehirde marjinal takılabiliyor falan. Bu yazıyı yazmadan baya bir zaman önce Adana’da travesti olmak başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazıda yine Adana ve İstanbul kıyaslaması söz konusu ve Adana’da da olması gereken yerler olduğuna değinmiştim. Hani somut anlamda kişisel bir bilgi ve gözlemlerimi paylaşıyorum ve hem fikir olacağınızı düşünüyorum. Varsa zıt fikirlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Şimdi konumuz marjinallik olunca bu defa yazının konusu coğrafi ve sosyolojik yapılara ve toplumsal araştırmalara kadar uzar gider. Bu veriyi toplamak kolay olmaz. Bu yazı basit bir blog yazısıdır ve gözlemimi anlatmaktadır. İstanbul gay travesti ve lgbt bireyler için en rahat şehirlerden biridir diyerek noktalamak istiyorum. Lütfen fikirlerinizi iletebilirsiniz çok çok faydalı olur. Teşekkürler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.