Galeriler

Adana Taş köprü civarı ve ırmak hamamı

Adana taş köprü ve civarı genel olarak Adana’nın en eski ve en mistik yerlerindendir. Hatta Adana’nın en ikonik ve turistik bölgesi bu kesimler. Öyle ki tanıtımlarda genel olarak Adana taş köprü görselleri kullanılır. Bu arada onlarca yıldır çoğumuzun ağzına sakız olan Adana köprü başı otur saraya karşı, gel beraber gezelim dosta düşmana karşı türküsünde bahsedilen köprü, Adana taş köprüdür. Bölgeye indiğiniz an bölgenin kendine has antik enerjisini hissediyorsunuz. Modern mimariyle birlikte civarın çevresinde değişiklikler olmuş… Merkez camii Hilton vb diğer yapılar civarın çehresini modernleştirmiş.

Bu modern şehirleşme iyimi kötümü ayrı bir tartışma konusu ancak bölgenin yaklaşık 20 yıl önceki terkedilmiş virane halinden eser yok. Bu bölge 15 – 20 yıl önce şehir ve çevre planlamasından nasibi almamış atıl bir bölge olarak duruyordu. Ancak sonradan bir peyzaj çalışmasıyla bölge atıl görüntüden kurtulmuş ve daha gezilebilir ve güvenli bir hale dönüşmüş. Nehir kıyısı zaten yanına yaklaşılır cinsten değildi. Tehlikeli ve tek başına gitmek için uygun bir yer değildi. Şimdi ise daha güvenli

Dünyanın en eski işlek köprüsü

Adana Taş köprü Roma imparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmış.. ve ardından birinci Justinianus tarafından Ciddi şekilde onarılmış. Ciddi şekilde onarıldığı bilgisinin detayları net değil. Savaş veya depremlerden sonra yıpranmış olabilir. Bunu turizm bakanlığından soruşturmak gerekiyor… Köprü ayrıca günümüzdeki genişliğine de yapılan bu restorasyonlardan sonra kavuşuyor. Edinilen bilgiye göre şu an ki yaklaşık 12 metrelik halinden 6 metre daha dar olarak inşa edilmiş. Ve binlerce yıl içinde buralarda hüküm süren yöneticiler (imparatorlar, padişahlar, paşalar, valiler vs. gibi) tarafından eklemeler yapılarak genişletilmiş. Köprünün yaklaşık 24 kemerinden 11’i görünmekte.

Geriye kalanları ise şehirleşmenin içinde toprak altında kalmış. Yani çarşının içinde aslında halen taş köprünün ayakları ve kemerleri hayatta toprak altında. Bu köprünün şehirleşmeyle birlikte toprak altında kalan kısmını tekrardan gün yüzüne çıkarmak heralde milyonlarca dolara mal olabilir. Günümüzde köprünün her iki tarafındaki modern şehrin olmadığı dönemlerde bildiğiniz tarla ve nehrin aktığı kanal bile yokmuş. Taş köprüyle alakalı hiç bimediğiniz efsaneyi şu linkten okuyabilirsiniz. Ve işte tarihin tozlu raflarından çıkmış o resimler

Adana Taş Köprü eski resimleri

Alttaki resimlere bakınca beni bir şaşkınlık alıyor. Yüzlerce yıl önceki hali ve günümüzde halen ayakta duruyor olmasının verdiği bir şaşkınlık olabilir bu. Bu arada Tarihi Adana taş köprü resimlerinin ne kadar eski olduğunu bilmiyorum. Ama olsa olsa 100 yıllıktır diye düşünüyorum. minimum 2000 yıllık olduğunu göz önünde bulundurunca 1000 yıl öncesinde civarı kim bilir nasıldı.

Adana taş köprü
Adana taş köprü
Adana taş köprü
Adana taş köprü
Adana taş köprü

Roma döneminden günümüze kadar ayakta kalmış olması demek gerçekten çok eski bir köprü olduğunu anlamına geliyor. Edinilen bilgilere göre 3500 veya 2000 yıllık olan bu köprü, halen işler durumda olan dünyanın en eski köprüsü. Dikkat: Dünyanın en eski işleyen köprüsü ‘dünyanın en eski köprüsü’ değil.

Aradan yüzlerce yıl geçmiş ve topraklarımızda hüküm süren nice sultanlar ve padişahlar tarafından restore edilmiş. Restorasyonu yaptıran yöneticilerin kronolojik sıralaması şu şekilde

Harun Reşit, Harun Reşit’in oğlu olan 7’inci Abbasi Halifesi Memun III.Ahmet Kel Hasan Paşa ve Adana Valisi Ziya Paşa tarafından da değişik zamanlarda tamirat görmüştür. Bu üç onarımın yazıtları mevcuttur. Son onarım 1949 yılında yapılmış.

Ekim 2020 de Adana Taş köprü

Adana taş köprü 2020
Adana taş köprü 2020
Adana taş köprü 2020
Adana taş köprü 2020
Adana taş köprü 2020
Adana taş köprü 2020

Taş köprünün Seyhan tarafındaki çıkışı işlek bir dörtyol ağzı. Çıkışta köprünün sağına doğru ırmak hamamına giderken nehir kıyısı boyunca ilerliyorsunuz. Göreceğiniz bu mini park Mürüvvet Kekilli Parkı

Adana taş köprü Mürüvvet kekilli parkı
Adana taş köprü civarı 2020
Adana taş köprü civarı 2020
Adana taş köprü civarı 2020
Adana taş köprü civarı 2020
Adana taş köprü civarı 2020

Irmak hamamı gay hamamı mı ?

Buradan sonra ziyaret edeceğim yer Irmak hamamı. Aslında ırmak hamamına giderken, özellikle biraz geri de indim çünkü neredeyse yıllardır bu mistik topraklarda yaya olarak yürümedim. İnmek ve resimler çekmek istedim. Irmak hamamı resmi olarak bir gay hamamı değil. Sadece gaylerin de gittiği bir hamam olduğu için ve gidecek bilindik bir yer arayanlar için eklemek eklemek istedim. Türkiye’de zaten resmi bir gay hamamı yok. Hepsi de erkek hamamı diye geçer. Taksim cihangir semtindeki Firuzağa hamamı gibi. Bu arada merak ederseniz Firuzağa hamamı 👈 bu linkte. Bunun dışında Türkiye’nin bütün şehirlerindeki hamamlar için potansiyel gay hamamı demek mümkün olabilir.

Adana Irmak Hamamı

Adana’nın tarihî değeri en yüksek olan hamamlardan biri olan ırmak hamamı heralde Adana, Adana olmadan önce bile vardı. Söylenenlere göre Ramazanoğlu beyliği döneminde yaptırılmış. Roma dönemine kadar uzanan bir tarihi varmış. Çünkü yüzlerce yıl önce restore edilmeden öncesinde de sanırım yine hamammış. Özellikle de Taş köprünün tarih boyunca hep işlek bir konum olması hasebiyle civarında roma devrinde kalma bir hamam olması beklenmedik bir şey değil. İşte bu yüzlerce yılık hamamdan muhteşem resimler.

Irmak hamamı iç çekim

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir