Akıllı lensler ve giyilebilen optik teknolojiler

Akıllı lensler belki çok fazla insanın haberdar olmadığı hatta ihtiyaç bile duymadığı veya sadece görevimiz tehlike gibi filmlerden aşina olduğu göze takılabilen ve tıbbi cihaz teknolojilerinin gelişmiş bir örneği. Özellikle sağlık sektöründe, görme bozuklukları için geliştirilen bu teknolojiler aslında kişinin ihtiyacından fazlası olarak sonuçlanabilir.

Giyilebilen mikro teknolojiler veya akıllı lensler aslında sadece lenslerden ibaret değil. Bildiğiniz üzere yakın zaman önce Elon Musk beyne takılabilen bir çipin çalışan halinin tanıtımını canlı yayında yapmıştı. Ancak bu 2020’de mümkün olmuş ve halen çok fazla araştırma ve zaman gerektiren ve gerçekten çığır açan bir teknoloji Yakın zamanda beyinlerimizde olmasını beklemiyoruz.

Fakat akıllı lensler ve benzeri mikro teknolojiler 2000 li yılların sonlarına doğru, 2011, 2012 yıllarında teknoloji fuarlarında gösterilmeye başlanmıştı ve muhtemelen günümüzde her ne kadar (şimdilik) maddi gücü olanların ulaşabileceği türden olsa da ulaşılabilir durumdalar. Beyne takılan çipin henüz maddi gücün ötesinde olduğunu hatırlatmakta fayda var çünkü satışı yok. Ancak akılı lenslerin yavaş yavaş kullanımı artabilir ve 2023 yıllarında belki SSK tarafından karşılanabilir de 🙂

Innovega firmasından iOPTIK

Görüntüleri göz küresine yansıtan iOptik – İnnovega şirketinin ürünü

  • iOptik, kullanıcıların talimat ve görüntülü çağrı gibi dijital verileri görmesine olanak sağlar.
  • Ufak ‘ekranlar’ doğrudan kullanıcının göz kürelerine oturur ve gözlükle çalışır.
  • 240 inç’lik ekrana sahip televizyonu 3 metre ileriden seyretmeye eşit bir deneyim sağlarlar.

Akıllı lensler ve diğer mikro teknolojiler neler vadediyor?

Kullanan kişinin yüksek netlikteki sanal ekranları görmesine olanak sağlayan kontakt lensler henüz son kullanıcının satın alabileceği türden ürünler değil ancak yaklaşık 6 7 sene önce piyasaya sürülmeye başlanmıştı. Halen raflarda görmediğimiz bu lenslerin günümüzde çok daha gelişmiş modellerinin olduğu tahminlerim arasında. iOptik olarak adlandırılan model, kullanıcının sürüş talimatları ve görüntülü çağrı gibi yansıtılan dijital bilgileri görmesini sağlıyor. Merkezi Washington’da bulunan Innovega’nın buluşu olan ufak ‘ekranlar’ doğrudan kullanıcının göz kürelerine oturur ve hafif bir gözlükle çalışır.

Kullanan kişinin yüksek netlikteki sanal ekranları görmesine olanak sağlayan kontakt lensler yaklaşık 6 yıl önce 2014’te ortaya çıktı

Televizyonu gözümüzde taşıma fikri

Ayrıca, Innovega CEO’su Steve Willey’nin açıklamasına göre, bu mikro cihaz, 240 inç’lik ekrana sahip televizyonu 3 metre ileriden seyretmeye eşit bir deneyim sunuyor. Gözlükler yalnızca mikro yansıtıcılarla donatılmıştır. Bununla birlikte, kontakt lensler daha karmaşık cihazlardır. Tek başlarına takılabilirler ancak cihaz, firmanın sağladığı harici gözlükle çalışabiliyor.

Sistem akıllı telefonlar ve taşınabilir oyun cihazarıyla video görüntüsünü ileterek veya yarısaydam artırılmış gerçeklik görünümüne geçerek verilerin bizim dünyamıza katmanlaştırılmasıyla çalışır.

CNET ile yapılan bir röportajda Innovega CEO’su Stephen Willey şöyle diyor; ‘Akıllı telefonlarınızda çalışan her şey gözlüğünüzde de çalıştırılabilir’. ‘Tam HD’de Pencere görünümünde veya tam ekran deneyiminde. Daha da önemlisi, cihaz, hareket halindeyken tıpkı Google Glass gibi çalışır. Innovega şirketi, kontakt lenslerin yapılması için standart kontakt lens imalat sürecini benzersiz bir filtreyle özelleştirmiştir.

Bu cihaz göze giyilen diğer teknolojilerden farklı olrak takılan tüm sıradan donanımlardan arındırılmış ve lensin tam merkezinde 1 milimetrenin altında incelikte bir monitöre sahip. Bu teknoloji doktorunuz tarafından size reçete edililirse göz çeperinize göre ayarlanabiliyor. Lensin merkez kısmında gözünüzden çok az uzakta inanılmaz derecede iyi görmenizi sağlayan bir çıkıntı bulunmaktadır. Ayrıca ışığı yönlendiren bu lens dışardan gelen ışığı doktorunuzun size reçete ettiği seviyle eşitler. Bu ışık gözünüze çok yakında bulunan optik filtreden geçer.

2013’te tanıtılmışlardı

Bu teknoloji, giyilebilen diğer cihazlardan daha kapsamlı bir deneyim vadediyor. Firma, 2013 yılındaki Customer Electronics Show fuarında bu teknolojinin bir prototipinin tanıtımını yapmıştı..

Akıllı lensler teknoloji katmanları
Lensin içine yerleştirilmiş diğer optik filtreler

Her bir lense, gözlükler tarafından yayılan ışığı gözbebeğinin ortasına yönlendiren bir optik mikro filtre yerleştirilmiştir. Bu filtreler aynı zamanda, etraftaki ışığı göz çeperine gönderir. Gerçekte bu, retinanın her iki görüntüyü eşzamanlı ve net bir şekilde kaydettiği anlamına gelir.

Akıllı lensler kullanım esnasında ekran görüntüsü
hafif koşu yaparken birinin kendi hızını cihazda nasıl görebileceğinin bir görüntüsü resmedilmektedir

Innovega bu teknolojinin lisansını, Google Glass gibi, sesli veya dokunmatik kontrol, hareket kontrolü vb diğer donanımları ekleyebilecek satıcılara da verebilir. Burada, hafif koşu yaparken birinin kendi hızını cihazda nasıl görebileceğinin bir görüntüsü resmedilmektedir.

Sektörde bir çok şirket var

İoptik firmasından 1 yıl önce sene, Güney Koreli bilim adamları gerçekliğe daha yakın resimler çekmeye programlanmış LED entegre edilmiş yumuşak kontakt lensler yapmışlar. Bu kontakt lensler, çalışması için gözlüğe ihtiyaç duyan ioptik firmasının yaptığınının aksine, esktra aparata ihtiyaç duymadan fotoğraf çekmek gibi yeteneklere sahip

Microsoft ve Washington Üniversitesi de benzer projeler üzerinde çalışmaktadır. 2012 yılında, radyo sinyallerini alabilen ve bu radyo sinyallerini optik sinirler aracılığıyla beyne ileten bir artırılmış gerçeklik kontakt lens prototipini yapmışlardı.

Akıllı lensler
Güney Koreli bilim adamlarının yumusak malzemeden ürettiği ve resim çekebilen lens prototipi

Akıllı lensler ve mobil telefon teknolojileri

Akıllı lensler sadece sağlık sektöründe değil mobil cihaz teknolojilerinde de günümüzde popülerleşti. Ancak bu teknoloji yine sağlık sektöründeki akıllı lenslerin üretildiği zamanlarda piyasaya çıkmıştı. Şu sıralar fish eye veya balık gözü türünde türlü türlü amator olanlardan çok profesyonel olanlara değişik lensler bulmak söz konusu. Bu teknoloji 2011 2012 yıllarında görünür olmaya başlamıştı.

Washington Üniversitesi mezunu bir öğrenci 2013 te, akılı telefonların kameralarına takılabilen bir lens tasarladı. henüz basit formda ancak devrim niteliğindeki bu lens ile mikroskobik boyutlarda yakınlaştırma yapılabiliyor. Silikondan yapılmış ve ekstra yapıştırıcı gerektirmeden her telefon kamerasına tutturulabiliyor. 6 milimetre boyutlarındaki bu lensin görüntü yakınlaştırma aralığı 15x ila 60x. Üst segment telefonların genel olarak 10x yakınlaştırma özelliğine sahip olduğunu göz önünde bulunduralım. E tabi bu teknoloji günümüzden yaklaşık 8 yıl önce… Şimdi hem mobil teknolojiler hem de akıllı lens teknolojileri çok daha ilerde. Bir 10 yıl sonrası ise sadece hayal gücüyle snırlı.

Mikro telefon lensi 22 yaşında Thomas Larson tarafından yaratıldı Thomas Washington üniversitesinde makine mühendisliği okuduğu sırada fikri üzerine çalışmaya başladı.
Projesine Fon sağlamak için ağustos ayında başlatıp 10 eylülde biten kampanya boyunca, 68 bin dolar rakama ulaştı.
Söz konusu lensler, patent başvurusu yapılmış ”Platinyum katalize edilmiş silikon”(platinum catalysed silicone) isimli bir teknolojinin ürünü.

Yapışkanlı bir yapıya sahip olan lens, yapıştırıcı niteliğini kaybetmeden su ve sabunla yıkanabiliyor.
istiklal caddesinde bir zamanlar, yapışkan dokulu silikona benzer ”örümcek adam” satarlardı attığınız yere yapışıp kalan bu minik oyuncaklar geldi aklıma 🙂

Taşınabilir mikroskop

Larson’ın iddiasına göre yumuşak yapısından ötürü esnek ve çizilmez yapıya sahip olan lens optik olarak cam özdeş, yani cam ile aynı düzeyde transparan, ve ayrıca bükülebiliyor. Larson ayrıca, Teorik olarak lensin sonsuza kadar yapışkan kalacağını da ekliyor…

Projesi için web sitesinde : Bu türde ucuz ve taşınabilir bir lensin sadece eğlence amaçlı değil gelişen dünyada sağlık ve hastalıkları önlemek için de olasılıklar sağlayacağına inandığını söylüyor.

Larson, çoğu akıllı telefon kamerasına uygun olduğunu belirtip en iyi sonuç için minimum 5 MP ve üstü telefonlarda kullanılmasını tavsiye ediyor. 2013 yılında 108 megapiksellik kameraları olan telefonlar yoktu dikkat !
Ayrıca bazı garip tasarımlı geometriye sahip telefonlarla uyumlu olmadığı konusunda uyarıp, uyumsuz modellerle ilgili bir örnek isim vermedi.

Kampanyasında 15x versiyonlu lens için fon sağlayan Larson, daha yüksek yakınlaştırma sağlayan modellerin toplu üretimi için çalışıyor.
Larson, ilerleyen zamanlarda 150 x yakınlaştırma yapabilen lensler yapma niyetinde olduğunu belirtti. Günümüzdeki telefon teknolojilerine yaklaşmış gibi değil mi? Elimize geçerse kim bilir ne tür muziplikler yapılabilir bu lenslerle, röntgenciler yaşadı 🙂

Birinci haber kaynak: 2014 yılında yayınlanmış orijinalinden çeviridir Kaynak: http://www.dailymail.co.uk

İkinci haber kaynak http://www.dailymail.co.uk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir