Teknoloji

Tabletler ve tablet bilgisayarlar birbirinden ne kadar farklı?

Gelişen teknoloji, insanları şaşırta dursun IOS (i-pad) ve Android geliştikçe, elektronik mağazalarında daha gelişmiş tabletler raflarda yer aldı. Peki tablet bilgisayarlara ne oldu? Tablet bilgisayar nedir? 

Tabletler ve tablet bilgisayarlar İnternette keyifle sörf yapmak için biçilmiş kaftanlardır. Bilgisayarlarda gezilmediğinden değil, tabletlerin bilgisayarlara göre daha pratik, daha hafif ve daha taşınabilir olmasıyla alakalı bir durum bu. E tabi taşınabilir bilgisayarlara göre daha uzun süren pil ömürleri de cabası. Facebook Twitter İnstagram ve diğer yüzbinlerce web sitesi ve bir çok uygulamanın tablet versiyonlarını görmek mümkün.
Akıllı telefonlarda da olduğu gibi, en iyisi hangisi diye bir soru ister istemez tarih oldu çünkü tabletler ve tablet bilgisayarların hepsi günümüzde bir birinden güçlü donanımlara sahip.

E tabi ismi cismi belli olmayan su’dan ucuza tabletlerde var piyasada. Ancak elinizde yeterince güçlü bir akıllı telefon varsa tablete neden ihtiyaç duyasınız ki? Akıllı telefonlar ne kadar büyük olursa olsun, bir tabletin görece dev ekranında sosyal medya kanallarında veya İnternet’te gezmek, onlarca uygulama ile eğlenmek, telefona kıyasen daha zevkli. Uygulama marketlerindeki onlarca 3 boyutlu oyunu tablette oynamak ta ayrı bir zevk. Film arşivinizdeki filmleri veya Youtube videolarını telefondan izlemek fena değil, ancak büyük ekranlı bir tablette hem filmleri hem Youtube videolarını izlemenin daha göz doyurucu olduğu da bir gerçek. E tabi bir televizyon ekranında izlemekle bir tutmamak gerekir, keza televizyonu da sinema perdesinin büyüklüğüyle kıyaslamıyoruz değil mi 🙂

Günümüzde diz üstü bilgisayarlar da tabletler kadar taşınabilir ve hafif. Ancak bir touchpad (mouse) ve klavye gereksinimi, ister istemez tablete göre taşınabilirliği zorlaştırıyor. Zaman içinde çıkacak ince ve faklı tasarımlar durumu değiştirebilir ancak şimdilik tabletler taşınabilirlik açısından önde. Tabletleri de mouse ve klavye ile kullanabilirsiniz ama buna çoğunlukla gerek kalmıyor.

Tabletler ve tablet bilgisayarlar arasındaki fark ne?

Tabletler ve tablet bilgisayarlar

Şimdi birde şu noktaya değinelim. Tabletler gerçekten bilgisayar mıdır? En azından alışık olduğumuz, çoğumuzun evinde olan diz üstü veya masa üstü cihazlar gibi bir deneyim sunabilir mi ? Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Çünkü artık devir, uygulamaların devri, hangi cihazda olduğunuz değil hangi uygulamayı kullandığınızda önemlidir. Ancak bilgisayar deyince akla gelen, içinde bir Windows işletim sisteminin olduğu her şeye kadir makineler geliyor insanın aklına.

Hiç bir tablet, şu an için Windows’lu bir bilgisayar kadar işlevsel bir kullanım sunmuyor. Masaüstü bilgisayarlarda oynamaya alışık olduğumuz devasa yer tutan ve yüksek grafik yongası gerektiren oyunları en iyi tabletlerde bile oynamak şimdilik mümkün değil. Fakat bu durum da her an değişebilir. Örneğin, hem tablet hem gerçek bir dizüstü bilgisayarının performansını sunan Windows tabletler var artık.  Ve piyasaya gireli çok uzun bir süre geçti. Tablet piyasasını alt üst etmesi bekleniyordu çünkü her donanıma uyum sağlayan bu yazılım, satın aldığınız modele göre, sadace tablet, veya hem tablet hemde bilgisayar olarak kullanılabiliyor.

Microsoft, Türkiye de ve dünyada Microsoft Surface Modelini piyasaya sürdü. bir kaç farklı modelden oluşan bu cihaz serisi, hem tabletçilere hitap ediyor hemde bir dizüstünün performansını da istiyorum diyenlere hitap ediyor. Ancak tabletlere göre daha pahalı ve aslında bilmeniz gereken çok detay var. Tablet almayı planlıyorsanız Windows’lu tabletlere de göz atmayı unutmayın. Ancak bildiğiniz üzere 2020’de I-PAD Veya Androidli tabletler kadar popüler olan bir windows tablet yok. Evet, windows bir tablete dönüştü ama bir tabletin işlevselliğinde veya basitliğinde bir tablet modeli çıkaramadı ve bildiğimiz masaüstü windowsların taşınabilir halinden neredeyse hiç farkı yok , I-Pad ve Android tabletlere kıyasen Windows tabletler neden başarılı olamadı? Bir tablet ve bilgisayar arasındaki fark ve Windows’un hybrid modelleri hakkında ayrıntılı bilgi bu yazıda https://stories.angelsturkiye.com/2019/05/i-pad-ve-android-tabletlere-kiyasen-windows-tabletler-ne-durumda/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir