Gay evlilik siteleri var mı? Popüler gay arkadaşlık siteleri ciddi ilişkiler için tehdit mi?

Gay evlilik siteleri var mı? Popüler gay arkadaşlık siteleri ciddi ilişkiler için tehdit mi?

Türkiye’de Gay evlilik sitesi var mı? Dünyada gay evlilik sitesi örneği var mı? Hali hazırdakiler ciddi ilişki arayışındaki eşcinseller için tehdit mi?

Gay evlilik siteleri var mı? Popüler gay siteleri ciddi ilişkiler için tehdit mi? Türkiye’de Gay evlilik sitesi var mı? Dünyada gay evlilik sitesi örneği var mı? Hali hazırdakiler ciddi ilişki arayışındaki eşcinseller için tehdit mi? Gay evlilik sitesi mi? Bu biraz ütopik oldu farkındayım. Gay olup da ütopik düşünmemek olur mu? Olmaz elbette.

Yepyeni gay sohbet ve arkadaşlık sitesi projemiz AngelsTürkiye, dünyaca bilinen bir çok gay arkadaşlık ve flört sitesiyle ortalama aynı konsepte sahip. Gay evlilik konsepti değil elbette! Dünyada, net veya resmi olarak bir gay evlilik sitesi şu aşamada yok, ama, ciddi ilişkiler arayışında olanlara hitap eden ve bu zihniyette olanların çok olduğu belli başlı büyük topluluk siteleri mevcut. Gaydar, Grindr, veya buna en yakın Gaycupid ve bir kaç platform ve benzerleri gibi. Ancak Grindr’ın yakın zamanda Türkiye’den ban yediği haberleri de duymuşsunuzdur… Bu ve bir kaç bazı gay sitesi, gay evlilik konseptinde olmasa da, ciddi yaklaşım sunarak, ciddi ilişkiler arayışının altını sürekli çizer bir uslupla bu toplulukları oluşturmuşlar. Ve söz konusu kitleler gerçekten büyük. Kısaca herkesin elini sallarcasına, bilmem nereye girer gibi yerler değiller. Yani hornetteki bir ortam gibi olmaktan çok öte bir yaklaşım sunuyorlar. Mail doğrulama, telefonla doğrulama veya bazıları neredeyse kimlik isteyecek kadar ileri gitmişler. E tabi abarttım. Ancak demem o ki, sitede, saçma profil veya kullanıcı adı veya günübirlik arayış içinde olanları tespit ettiklerinde, anında askıya alıyorlar, ve hatta bazılarının profilini ve sitedeki görünürlüğünü bile etkinleştirmiyorlar. Çünkü topluluklarının eşcinsellik ve eşcinsel ilişkiler bazında, daha aklı başında ve kendini tanıyan, rahat kabul eden bir kitleden ibaret olmasını, en azından daha kararlı ve açık bir kesimden oluşmasını istiyorlar. Bu tutumlarından yıllardır vazgeçmediler.

Aslında, olaya hornet gibi, sadece ticari açıdan bakan bazı büyük şirketler, bir kaç tıkla, neredeyse hiç bir üyelik bilgisi girmeden, tek tıkla girilebilecek bir ortam oluşturmayı daha kazançlı görmüş. Keza, Hornet aynen de bahsettiğim gibi, tek tıkla herkesin girebildiği bir yer. Bu konuyu, özellikle ülkemizdeki alan adının içinde gay sohbet olup, basit sohbet modüllerinden ibaret olan sohbet sitelerine bağlayarak ilerlemek istiyorum…
Gay sohbet siteleri, sohbeti hızlı tüketiyor ve Hornet de benzeri yöntemle popüler oldu
Bildiğiniz üzere gay sohbet kelimesi özellikle Türkiye’de, çok aranan kelimelerden bir tanesi. Ve bu alan adının içinde olduğu yüzlerce site söz konusu. Bu gay sohbet siteleri, tamamen hızlı tüketim için ortaya konmuş, temelde amacın çok basit olduğu hususlara odaklanmış, ancak amacı bulamaç eder bir hâle bürünmüşler. Neden böyle söyledim? Çünkü hornet gibi bir usluba sahipler. Hornet çok ince bir çizgide ve olaya ticari bakabilen, vizyoner bir yazılım ekibine ve altyapısına sahip olduğu için biraz istisna. E tabi hornet olmak bunu gerektirir. Ancak, hornet, aşkı bulmak isteyen, evlenmek isteyen veya bir şekilde ciddi ilişki arayan gay erkekler tarafından talep görmeyen bir yer. Çünkü hornet olaya ticari bakıyor. Ancak, itiraf etmeliyiz ki, en sevmeyen bile hornet’in hızlı tüketim odaklı çekici çarkından geçmiştir… Bunu kimse inkar edemez ve burası işin ayrı bir tartışma konusu. Hatta, Hornet için, bazı eşcinsellerin sanal haremi olduğunu söyleyebilirim. Linkteki yazıda neden sanal harem dediğim açıklanmıştır. Bu bağlamda, gay sohbet aranmasına istinaden karşımıza çıkan bazı siteler, yine hızlı tüketim gurubuna giriyorlar. Elbette benimkisi tamamen bir eleştiri ve bir çok açıdan tartışılabilir.

Hızlı sohbet siteleri revaçta mı ?

Hornet ve benzeri yaklaşım sunan bazı site veya uygulamalar, birinci paragrafta bahsettiğim, ciddi ilişki arayan, ciddi bir topluluk olma prensibiyle davranan projeler için kesinlikle geçerli değil. Elbette gizlilik başka bir mesele, ancak fazla gizlilikten, ciddi bir arayış olgusunun çıkması da biraz tartışmaya açık bir konu. Örneğin hornetteki tüm gizli profillerin sayısı, açık profillerin sayısının 4 5 katı daha fazla. Hornet’teki ful gizli profillerin hepsini anında silerseniz, hızlı tüketim ortamı olmaktan çıkar. Öyle ki; sürekli olarak, tek tıkla giriş yaparak, sadece cinsel fantezilerini hızlıca tatmin edecek partner bulma zihniyetinden oluşan bir topluluktan, ciddi ilişki bulma şansı, daha az kalabalık, ama ciddi ilişki kafasında olan topluluklardakinden çok daha azdır. Hornet gibi cinselliğin bu derece hızlı tüketilmesine ön ayak olan bir platformun, sahip olduğu topluluğa çok iyi bir örnek teşkil ettiğini söylemek tartışmaya açıktır. Bu durum temel olarak veya direkt olarak hornet uygulamasına değil, söz konusu coğrafya ve topluluğa bağlıdır. Keza işin ilginç yanı farklı ülkelerde farklı uygulamaların popülerliği söz konusu. Örneğin komşumuz Gürcistan’da, veya Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde farklı uygulamalar daha popüler. Elbette farklı sosyolojik sebepler olsa da, gelişmiş ülkelerde daha popüler olan bazı uygulamaların çoğu ciddi ilişki konseptiyle ilerleyen ve büyük kullanıcı sayısına ulaşmış topluluklardır. Üstelik bahsettiğim ülkelerde hornetten daha popüler olmaları da bir tesadüf olamaz. Çünkü herkes hornetin hızlı tüketime açık bir gay sohbet ortamı olduğunu biliyor. Hatta hornet, bazı ülkelerde Planet Romeo gibi, eskort erkeklerden ibaret bir site izlenimini oluşturmuş. Bu ve benzeri gay sohbet ortamlarında, maksadın, sohbet olmadığını bilmeyen var mıdır? Bu tür hızlı sohbet mekanları eşcinsel erkeklerin yine söz konusu coğrafyaya bağlı olarak eşcinsellikten ne anladıklarıyla alakalı olabilir… Ayrıca eşcinsel erkeklerin çok eşliliği tercih etmesi, yine coğrafya ve bilinç düzeyiyle alakalı olabilir. Linkteki yazıda, ayrıntılı bir yaklaşım söz konusu. Hal böyleyken bu siteler için; ‘eşcinselliğin amaç değil, araç olduğu, günübirlik ilişkilerin kolay bulunduğu, ve eşcinsel evliliklerin yasallaşmasından çok, kendi kendini tüketmesine sebep olabilecek platformlardır’ demek çok yanlış olmayacaktır.

Hızlı sohbet siteleri ciddi ilişki arayışı için bir tehdit mi ?

Tam olarak böyle söylemek mümkün değil ve tam olarak doğru da değil, çünkü ‘söz konusu insan olunca sonuçlar asla hesaplanamaz’ sözünü hatırlatarak devam etmek isterim. Ancak yinede deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Neredeyse hepimiz bir çok gay sohbet uygulamasını kullandık. Türkiyede popüler olan gay sohbet sitelerinin bazılarına istinaden konuştuğumun altını çizeyim. Özelliklede basit sohbet modüllerinden ibaret olan sitelerden bahsediyorum. Çünkü hornet uygulamasında olduğu gibi, bu siteler, gizli kalabalığın bol olduğu sanal mekanlar. Kalabalık, ama kuru kalabalık. Öyleki; kimsenin kimsenin gözünün üstündeki kaşa tahammül edemediği ve iletişim hukukunun değiştiği bir sanal ortam. İletişim hukuku değişti, çünkü, hornet veya benzeri hızlı gay sohbet sitelerinin kuru kalabalığında cinsel arayışa odaklı yaklaşım öylesine yaygın ki, bir an önce işini görmek isteyenler, ciddi arayışta olanlarla ilgilenmeyip, sadece cinsellik arayışında olan bir diğeriyle ilgileniyor. Hal böyle olunca ve doğal olarak, büyük bir kesim bu akım içerisinde cinsel dürtülerine de mağlup olarak, kendi arayışının ciddiyetini kaybediyor ve çok eşliliğe sürüklenen bir eşcinsel topluluğuyla karşılaşıyoruz. Ve sanal ortamda, sözüm ona, anonim kaldıklarını zanneden gizli kesim, aslında gerçek hayatta olmadıkları ‘klavye delikanlılığına’ soyunup, kapris, kibir derken, mütevazılıktan arınmış bir şekilde, sohbeti ve iletişimi çok hızlı tüketip, tamamen sonuç odaklı davranabiliyor, sohbeti ve kişiyi anında kesip atabiliyor veya engelliyor. İşin ilginç tarafı ise kapris ve kibirli yaklaşım şekli, çoğunlukla ‘gizlilik’ takıntılı olan eşcinsel erkeklerden kaynaklı. Bu durum genel olarak toplum ve eğitim düzeyiyle de orantılı olabilir. Çünkü hornette, tek tıkla girilebiliyor olmasından kaynaklı olarak, eğitim düzeyi tartışılır, özellikle heteroseksist zihniyette ve eşcinsel olmadığını iddia eden, ve bazı yerlerde ‘hornette pasif kovalayan erkekler’ şeklinde tanımlanan büyük bir kitle var. Hal böyleyken, bu gidişatın, ciddi ilişki arayışı içinde olanlar için bir tehdit olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır.

Ciddi ilişkilerin talep edildiği eşcinsel siteleri popülerleşebilir

Son zamanlarda özellikle ciddi ilişki arayışında olan eşcinsel erkeklerin sayısında da bir artış söz konusu. Bu çok normal. Çünkü bu süreç, çoğu eşcinsel erkeği manevi açıdan güçlendirdi ve bir kesim kitle, ne istediğini bilir bir hâle gelip, ne istediğini bilen bir toplulukta olmayı tercih ediyor. Bu kitle, tek gecelik ilişkilerin lgbt topluluğu üstündeki olumsuz etkilerinin bir hayli farkında. Çünkü, sürekli değişik partner arayışının kanımca, eşcinsellikle değil, doymamışlıkla alakası var. Bizler zombi değiliz. Toplumdaki tüm kadın ve erkekler gibi duyguları olan duygusal varlıklarız. Düşünsenize bir, aynı başı boş yaklaşım, tek gecelik ilişki ve sürekli partner değiştirme isteği, kadın erkek arasında da böyle olsaydı ve bu çok eşlilik durumu LGBT topluluğundaki gibi bir norm olsaydı ne olurdu? Toplumun yapısı kökünden sarsılmazmıydı? Toplumu toplum yapan örf, âdet, namus, kadına saygı gibi kavramlar bertarâf olmuş, nüfus patlamış olmaz mıydı? Bildiğiniz üzere arkadaşlık siteleri projelerini evlilik sitesi konseptiyle ayıranlar da var. Öyle olmak durumunda, çünkü söz konusu heteroseksüel kesim olunca bir çok mecrâ var ve birileri ciddi düşünen bu heteroseksüel kesim için, ciddi ilişkinin timsali olan evlilik konseptini benimsemiş ve topluluğun kitlesi de bu bilinçte. İnsanlara istediklerini vermek, elde olanlarla yetinmek zorunda bırakmaktan çok daha iyi bir alternatif olabilir. Bu bağlamda AngelsTürkiye, ciddi düşünen eşcinsel erkekler ve bu zihniyette bir kitlede olmak isteyen, senin gibi düşünenler için de iyi bir alternatif. Buna tüm kalbinizle inanabilirsiniz.

Gay evlilikler bilinçli ve eğitim düzeyi yüksek bir toplumda yasallaşabilir 

Bu yasallaşma mevzusu, henüz içinde olduğumuz toplum için yakın gelecekte beklememiz gereken bir mevzu değil. Çünkü eşcinsellik bazında, bizim toplumumuzun büyük yüzdesinin algısı, (buna eşcinsel bireylerimiz de dâhil) İngiltere, Almanya, Fransa veya Hollanda’da yaşayan insanlarınkinden farklı. Bu farklılığın tam olarak, medeni olmak veya daha az medeni olmakla alakası yok. Ancak eğitim, din ve toplumsal yapıyla çok alakası var. Konuyu buraya bağlarsam, yazının sonu gelmez ve bunun için yeterli bilgi sahibide değilim. Biliyorum ki asıl değişim kendimizle başlar ve bilinçli bir toplum bizim gibi binlercesiyle oluşur. Bizim gibi düşünenlerdensen, değişimin kendisi olmak istersen, senin için oluşturduğumuz gay arkadaşlık ve sohbet sitesi AngelsTurkiye topluluğunda, kendine güçlü bir profil oluştur ve ciddi bir ilişki aradığını haykırmaktan veya kendini dilediğin gibi ifade etmekten vazgeçme. Çünkü AngelsTurkiye, özgür ol, kendin ol sloganıyla, aşkı özgürleştirmek için yola çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir