Hayatımızı kolaylaştıran yazılımların sınırları ve kritik tahminler

Hayatımızı kolaylaştıran yazılımların sınırları ve kritik tahminler

Yazılım dünyasının günümüzde ekonominin neredeyse en güçlü kanadını oluşturduğu söylenebilir mi ? Yazılım geleceğin meslekleri arasında mı ? Yazılımcılar neden çok önemli bir sürecin parçası

Yazılım denince dünya nüfusunun yüzde 10’un dan bile daha az kısmının vakıf olabildiği bir bilgi bütünüdür dersek emin olun hiç yanılmayız! Neden bu kadar önemli bu yazılım denen şey? Yazılımlar neler yapabilir ? Veya neleri yapamayabilir?

Yazılım sektörü olmasaydı şu an, sağlık sektörü, devlet sektörü, eğitim sektörü ve diğer sektörler bu raddeye gelemezlerdi… Neden? Çünkü günümüzdeki hizmetlerin çoğunluğu tartışmaya açık olmakla birlikte yazılımla günümüzdeki halini almıştır. Örneğin E-devlet bu yazılımlardan bi tanesi olup, bir zamanlar devlet kurumlarını kapı kapı gezerek yaptığınız ve bazen günler alan bütün işleri bir kaç dakika içinde yapmamızı sağlıyor. MHRS randevu sistemi de işleri kolaylaştıran bir diğer yazılım… Bildiğiniz tüm şirketler işlerini artık belli merkezlere bağlı olan yazılımlar ile yürütüyor. Ve bir gün tüm sorumluluk yazılımların kontrolüne geçebilir. Sosyal medya mecralarının hepsi yine yazılım sektörünün içinde olan projeler olup bu yazımda altını çizmek istediğim şeylere sadece örnek teşkil etmesi ve yazılımın bütünsel olarak neleri kapsadığını anlatmama yardımcı olması için vermeyi tercih ettiğim örneklerdir.

İşlerimizi veya ilişkilerimizi ve dahi fotoğrafları paylaştığımız sosyal medya platformları bir yana bunların kurulu olduğu cihazlarımız bile yazılım sektörü olmadan hiç bir anlam taşımaz. Aslında yazılımlar bütün cihazların ruhunu temsil etmektedirler diyebiliriz. Yazılım dediğiniz şey, en azından günümüzdeki ve yakın gelecekte de olası olmayan şekliyle, bir donanım olmadan anlam teşkil edemez.

Yazılım ve donanım sektörü

Yazılım sektörü, donanım sektörüyle birlikte gelişiyor. Ancak donanım sektörü yazılım sektörünün bir tık gerisinde denebilir. Aslında gelişen teknoloji ve teknolojinin gelişimiyle birlikte buna uyum sağlayan yazılımdır. Ancak yazılımlar donanımlara hareket vb anlamlı şeyler katmak için tamamen uyarlanabilir olsa da buna donanımın sınırları engel olacaktır. Veya bu durum bazen tam tersi durumlar için de geçerli olabilir. Bu süreçte dev şirketlerin ihtiyaç duyduğu tek faktör bu alanda yetişmiş uzman yazılımcılar! Yazılım sektörü her daim geleceğin en önemli sektörlerinden birisi olacaktır. Bu gelişim, sürekli ve karşılıklı olarak gelişmeye devam edecektir. Ve çok gelişmiş yazılımların neler yapabileceğine biraz ütopik bir şekilde bakarak şöyle bağlamaya çalışalım

Gelecekte olası korkmamız gerekenler

Henüz çok erken olsa da, yazılım ve donanım, diyelim ki ileride karşılıklı şekilde yetkin bir yazılım ve donanım ikilisinin olduğu bir zamanda, örneğin, insansı robotlar ve muhteşem yazılımlar sonucu ortaya neler çıkabileceğini tahmin etmeye kalksanız elinizde milyonlarca alternatif olabilirdi… Korkmamız gerekenlere örnek olması açısından bağlamak istedim. Şimdilik çok çok uzak gelecekte olası muhtemellerle bir ütopya gibi görünen yazılımın aslında günümüzdeki hallerine örnek teşkil edecek bir kaç şey göstermek istiyorum. Yazılımlar günümüzde neler yapabilir vaziyette?

Aslında İlk paragrafta verdiğim E-devlet ve MHRS randevu ve sosyal medya olarak bildiğimiz tüm platformlar geçmişe oranla işlerimizi kolaylaştıran örneklerdir. E tâbi gün yüzü görmemiş milyon belki milyar dolarlık çok özel yazılımlar da söz konusudur. Örneğin silah teknolojileri için geliştirilen yazılımlar da bu çok yüksek kabiliyetli savaş makinelerine hayat verirler. Ve bu bütün olarak diğer ülkelere satılır. Yanı savaşlara hazırlıkta bile bu yazılimlara güvenilir. Örneğin şu sıralar ülkemizde ve dünyada sansasyon yaratan S400 meselesi bu duruma iyi bir örnek olabilir ve teknoloji türüne göre omayadabilir. Ayrıca bu gelişmiş yazılım ve donanım bütünü için ülkemiz büyük miktarda para ödemiş olabilir.

Yazılımların yönettiği yazılımlar

Bazı yazılımlar öylesine güçlü ki, onların işi kazananı hesaplamaktır. Üst yazılimlara verilen veri izleme izinleriyle veya somut olanları gözlemleyerek, üst yazılımlar olasılıkları hesaplar ve kimin yenebileceği ile ilgili tahminler yaparlar örneğin alttaki video da Resident evil serisinin son bölümünde bir dövüş sahnesinde bir yazılımın dövüş sırasında hesaplar yaparak kimin galip geleceğini hesaplayabildiği kurgusal olarak resmedilmeye çalışılmış. Bu kurguda bir diğer yazılımın başarısızlığı da söz konusu olabilir elbette. Videoya bir bakın 👍
Bu şimdilik uzak gelecekteki bir bilim kurgu olasa da günümüzde bunu oynadığımız oyunlar veya kullandığımız bazı uygulamalar zaten yapıyor.

savaş tahmin yazılımı

Robotların ruhuyla yaşıyoruz başlıklı bu yazımdaki ayrıntılar da ilginizi çekebilir: https://stories.angelsturkiye.com/2020/04/robotlarin-ruhuyla-yasiyoruz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir