Gay arkadaşlık sitelerindeki artış ve sektörel başarıyı sağlamak

Gay arkadaşlık sitelerindeki artış ve sektörel başarıyı sağlamak

ARKADAŞLIK SİTESİ NASIL KURULUR VE GENEL OLARAK SÜRECİ ANLAMAK

Arkadaşlık Sitelerinde Niche Olmak uzun soluklu bir süreçtir. Bu yazıda tüm bilmeniz gerekenler var.

‘Bu bilgiyi paylaşma ihtiyacı duydum çünkü insanlar arkadaşlık sitelerinden para kazanmanın gerçekten kolay olduğunu düşünüp boş yere zaman kaybedebilirler! Asıl sorunda burada başlıyor. Yani para kazanma meselesi. Bu yazıda okuyacaklarınız kesinlikle profesyoneller tarafından yazılmamıştır. Genel şahsi deneyimlere dayalı bilgilendirme amaçlı yazılan ön bilgi niteliğindedir. Pratikte, paylaşılan bilgiler kesinlikle değişebilir’

Arkadaşlık sitesinden veya İnternet’ten para kazanma meselesi

İnternetten para kazanmanın en kolay yolunu soruyorsanız kısaca şöyle derim: kesinlikle arkadaşlık sitesi açmak değil!

YouTuber olun! Keza şansınız daha yüksek! Veya ben her gün mutlaka muhteşem yazılar yazarım diyorsanız veya da Youtube kanalınızda ilgi çekici şeyler yapar iyi iş çıkarırsanız ve gerçekten insanlar için iyi, öğretici veya bir şekilde dikkat çekici şeyler yazarsanız, işte o zaman ayda 1000 lirayı hak ettiniz demektir.

Ne bin lira mi? Nasıl yani az mı çok mu oluyor? E bence tek başına evinden her gün bir yazı yazarak veya hafta 1 2 videoyla 1000 lira kazanmak demek günde ortalama 2-4 saat çalışmak demektir. Ve bu açıdan bakınca hiç fena sayılmaz. Üstelik bu hâle gelmeniz de en az 2 yılınızı alabilir yani bir kaç yıl boyunca yok pahasına uğraşmanız gerekebilir… Belki çok daha fazla. Bunlar net rakamlar değil ve kesinlikle değişiklik gösterecektir. Ayrıca Türkiye’deki en iyi Bloggerlar veya Youtuberlar vs kim? Ne karşılığında ne kadar kazanıyorlar vs gibi bir ön araştırma yapın! Yola çıkmadan önce iyi karar vermeniz iyi bir plan yapmanız gerekebilir. Neyde iyisiniz mesela? 

Şimdi, asıl sorunuz İnternet’ten para kazanma mevzusu ise İnternet’ten para kazanma konusunu uzun uzun ele aldığım linkteki yazıya mutlaka bakın derim çünkü kazanmanın çok yolu var ve hepsinin zorluğu kendi içinde farklılıklar gösterir. Ancak konuyu başlıkta bahsi geçen arkadaşlık sitelerindeki ve özellikle gay arkadaşlık sitelerindeki artışa bağlayacak olursak, doğal olarak hepsinin bu işten para kazanmayı istediği sonucuna varmamak mümkün mü? Tabi ki değil! Emin olun sadece iyi olanlar kazanıyor. İyi olmak meselesi de başka mesele 🙂 Ve bir sonraki meseleyi bulmak için ilk meseleyi çözmeniz gerekiyor.

Ama samimiyetle söylüyorum; Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak kolay değildir! Gerçekten değildir! İnsanlarla empati yapınız ve gerçekçi olunuz… Ve durumu iyi kavradıktan sonra işe el atınız… Bu yazımda başarı olasılıklarına değiniyorum. Olasılık olasılıktır diyorsanız devam edin.

Arkadaşlık sitelerinde Niche olmak, süreci anlamak ve Zor olanı bilmek

Özellikle Niche bir gay arkadaşlık sitesi oluşturmak için cinsiyetten bağımsız bakmak ve genel olarak arkadaşlık sitesi konseptini iyi anlamış olmak gerekiyor. Yani yapanların bunu yaptıklarını gördük. Projenizin kızlara erkeklere veya eşincellere’e veya bir başka spesifik kitleye hitap etmesi mi söz konusu? İşte ona da iyi karar vermek gerekir.

Son zamanların trendi: Sugar daddy Sugar baby siteleri 

Son 2 – 3 yıldır arkadaşlık sitesi sektöründe trend olan nedir diyorsanız, özellikle Amerika veya bazı biraz daha gelişmiş ülkelerde, SugarDaddy, SugarBaby tarzında, arkadaşlık siteleri ortaya çıktı… Daha doğrusu konsept bu hale evrildi.

Yani SugarDaddy veya SugarBaby siteleri, yaşça büyük zenginlerin, genç ve güzel veya yakışıklı sevgili aradıkları, arkadaşlık siteleridir. Zenginler ve güzeller arası ilişkiler… Biraz değişik ve uç bir konsept ama bu tarz arkadaşlık sitelerinin oluşumu, söz konusu ülkedeki kişilerin bu hizmete bakış açısıyla orantılı. Demografik meseleler yani. Türkiye’de birileri böyle bir konseptle; Zengin adam fakir kız vs. gibi kitleleri birleştiren bir arkadaşlık sitesi oluştursa kıyametler kopabiliR. Hani evlilik sitelerinden bir tık farklı bir site konsepti ya o açıdan. Kısaca bir eskort sitesi ve evlilik sitesinin karışımı gibi geliyor kulağa. Bence bomba bir tüyo diyeyim ve bu konuyu da burada bırakıp devam edelim.

Eşcinsellere yönelik gay arkadaşlık siteleri ve Türkiye’deki diğer Niche Siteler

Bu yazıyı paylaşmamın bir diğer sebebi ve asıl motivasyonum, gay arkadaşlık sitelerindeki artışı görmem oldu… Elbette herkes istediği projeyi hayata geçirmekte özgür ve denemekte fayda var, orası başka mesele ancak kararlı olmak bilgili olmayı da gerektirir. Böylece eşcinsel erkekler için mi yoksa heteroseksüel bireyler için mi yoksa başka bir kitleye yönelik bir Niche site mi oluşturmak gerektiğine veya halen sektörde benzeri sitelere ihtiyaç olup olmadığına daha profesyonelce bakabilirsiniz. Şimdi sektörel başarı yolunda tamamlanması gerekenleri adım adım inceleyelim.

1- İlk adım: Niche olmak ne demek? Basit bir tanımla bir websitesi’nin söz konusu sektörde en iyisi en otoriter olanı demektir. Uzun uzun anlatılabilir ama kısa kesecek olursak, Niche olmak demek; (Örneğin eşcinsel arkadaşlık sitelerini baz alacak olursak): Hornet olmak veya Grindr veya, Planet Romeo vs gibi olmak demektir! Bu linkten ☞ Türkiye’deki en popüler gay arkadaşlık uygulamaları hakkında ve dolayısıyla Türkiye’de Niche olan gay tanışma uygulamaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Veya heteroseksüel bireyler için Niche Olan siteleri sıralayacak olursak, Siber AlemPembe Panjur vb siteleri örnek alabiliriz. Ve bu derece başarılı olma ihtimaliniz ülkenizdeki kitlenin kare köküyle orantılı. Ve kitlenin ne kadarına kim hakim? Elbette bu matematiksel hesabı gösteremem! Amacım zaten abartmak ve zorluğu yansıtmak… Niche olma olayını kısaca şöylede özetleyebiliriz; ‘Niche olmak’, bir kaç yıllık mevzu değil veya bunu parayla almak da mümkün değil gibi bir şey. İlk adımı anlamak ikinci adımı atmadan önce daha profesyonelce davranmanızı sağlayacaktır. Niche olmak sürecin kendisidir atılacak ilk adım değil!

Yazılım sektörüyle haşır neşir olmak, yazılımdan anlamak ve maliyet

2- İkinci adım iyi bir yazılım Bir arkadaşlık sitesini tek başınıza yönetemeyebilirsiniz! İyi bir yazılımcı olmak da tek başına kesinlikle yeterli değil. Ve bir ekibe ihtiyacınız olacağını unutmayın. Sonuç olarak bize gereken iyi ve sağlıklı işleyen bir yazılım değil mi? Ve her şeyiyle tam entegre bir yazılım bulmak ve buna sürekli olarak yazılımcı desteği sunmak sizce ne kadar ucuz olabilir? Tamamen kendinize özgü, yani sadece size ait bir tasarım veya yazılım için minimum, 30, 40 veya 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekebilir. İsteğinize göre belki çok daha fazla veya daha az. Yazılımcı iseniz, ki öyle olsaydınız bunun ne derece zor olduğunu ve tam bir sitemi oluşturmanın yıllar alacağını biliyorsunuzdur. Bu yüzden denebilir ki; Profesyonel ve tam bir sistemi size sadece alanında çok iyi bir yazılım şirketi sağlayacaktır ve bu kişiler size yukarıda bahsettiğim rakamlara mal olacaktır bu mal olma meselesi uzun süre devam edebilir! Buna adınız kadar emin olun.

Tüyo: Alanında uzman 5 6 kişilik gönüllü bir yazılımcı topluluğu oluşturun. Ekip olursanız zaten sadece arkadaşlık sitesi projesiyle yetinmezsiniz. Ekipler sürekli iş birliğiyle iyi şeyler çıkarırlar. Ancak ekip olmak zor mesele ve cepten ne kadar az para çıkarsa o kadar iyi olur diyorsanız, ekip olmanız gerektiğin bilin. Bu tüyoyu iyi değerlendirecek kişiler bir araya gelirse emin olsunlar ki iyi şeyler başarabilirler. Facebook nasıl başladı sanıyordunuz? Sözle karın doymaz harekete geçmek ve bir olmak gerek. Ancak bir gay arkadaşlık projesini yapmak için 5 hetero seksüel yazılımcıyı bir araya getiremeyebilirsiniz 🙂 5 LGBT yazılımcı bulsanız dahi onları bir araya getirmek başka mesele… Ekip olmak  zor ama kaçınılmaz tek çözümdür.

Kitleniz için hazır yazılımları deneyebilir veya dilerseniz WordPress mimarisiyle bile arkadaşlık siteleri kurabilirsiniz.

İnternet’te bu tarz proje başlatmak için çok çok başarılı hazır yazılımlar bulmak mümkün. Bunlar tamamıyla profesyonel yazılımcılar tarafından kodlanmış hazır yazılımlardır. Hazır yazılımlar, özgün bir yazılımı ve bunun sürekli desteğini maddi anlamda karşılamaya gücü olmayanlar için iyi bir seçenek. Ve bu yazılım şirketleri, 500 dolardan 3000 dolara kadar değişken bir fiyat aralığında kendi yazılımlarını sizin alan adınıza lisanlı olarak verebilir ve size bununla ilgili sürekli ve ücretsiz yazılım desteği sunabilirler. Hizmetler ve desteğe göre fiyatlarda değişikliklerde olabilir. Çünkü doğal olarak bu iş çok yönlüdür ve buna ihtiyacınız olacak. Yazılım bilmek işinizi biraz kolaylaştırabilir ama bilginiz bütün siteyi batırabilir de. Çünkü hazır yazılımlara müdahale etmek tam bir baş belası olabilir. Hazır yazılımları Türkiye içindeki firmalardan alabileceğiniz gibi, (hatta hiç tavsiye etmediğim bir kaç tanesinin adını vermeyi çok isterdim ama maalesef etik olmayacak) yurt dışı firmaları da seçebilirsiniz. 

Ayrıca bu hazır yazılımların, kendi özgün yazılımınıza kıyasen özgürlüğü de sınırlı veya bunu geliştirmesi bir hayli pahalı olacaktır. Keza eninde sonunda geliştirmeyi tercih etmeye mecbur kalacaksınız. Bu yazılımı size, sizce neden sadece 500 dolara, 1000 dolara vs gibi düşük maliyetlere versinler ki zaten? Dikkat: Siz bu tür bir iş modelini yapmak isteyen yazılım şirketlerinin hedef kitlesini oluşturuyorsunuz. Bu tarz yazılımlarla başarmak istiyorsanız iş dönüp dolaşıp para harcamaya gelecektir. Bu yüzden yukarıdaki tüyoyu göz önünde bulundurabilirsiniz yani ekip olma işini. Şunu da eklemek isterim. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer bir eşcinsel arkadaşlık sitesi projesi başlatmak isterseniz, yine üzülerek söylüyorum, neredeyse hiç bir yazılım şirketi buna destek olmayacaktır bunu da belirteyim. Parasını ödeseniz dahi buna imza atmak istemeyebilirler. 

WordPress ile arkadaşlık sitesi kurulur mu?

Tamamen ücretsiz bir başlangıç mı istiyorsunuz? WordPress sitesinin kendisini kurmak için basit bir hosting ve alan adı ücreti size çok pahalıya patlamayacaktır. Bir kaç basit ücretli veya ücretsiz eklenti kesinlikle yeterli olacaktır. Zaten kitle için nasıl bir yerde olduğunun önemi yok işlerini görecek iletişim araçlarını sunmanız yeterli. Ama sizce Niche olan sitelerin hangisi WordPress ve bir kaç basit eklentiyle yapılmıştır ki ? Tabi ki de hiç biri. Ama imkansız mı? Asla imkansız değil… Yani kişisel ve başlangıçta bir proje için, denemek, görmek, deneyim kazanmak için mutlaka deneyebilirsiniz. WordPress çok güçlü bir platformdur. Ama emin olun gerçekten iyi bir şeyler çıkarmak için hep bir uzmana ihtiyacınız olacak ve WordPress ile bu işte başarılı olmak gerçekten ayrı bir zorluk katacaktır. Çünkü projeniz eninde sonunda tıkanacak ve geliştirmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu geliştirmeyi elbette yine uzman yazılımcılardan talep edebilirsiniz ve hatta söz konusu eklenti için belli bir ücret karşılığında destek alabilirsiniz. Ancak sadece bu eklentiye yönelik destek vereceklerdir. Yani sağlıklı ve mükemmel bir yazılıma ulaşmak da zaman alan bir mesele. Dilerseniz şurada basit bir WordPress altyapılı sitenize entegre edebileceğiniz şu eklenti temaya bakabilirsiniz ☞ SweetDate

Hosting yönetimi

Hosting veya ileride sunucuya ihtiyacınız olduğunda bunun bir diğer zorluk olacağını lütfen düşünün. Ayrıca hosting, hosting firması, yazılımla uyumlu çalışma ve dahi onlarca diğer parametreyi sağlamak hiç kolay olmayacaktır. Zaten bir hosting üstündeyseniz bundan para kazanmayı düşünmeyin bile. Sunucuya geçmeniz gerekecek ve sunucular hem pahalı hemde yönetmesini bilmezseniz altından kalkamazsınız. Bunun için de ücretli destek alabilirsiniz elbette. Ve emin olun bunun sonu yok. Sürekli ve sürekli para harcamaktan başka çareniz yok. Hatta başarmak vs meselesi bir yana, siz Niche olana kadar veya elle tutulur bir şeyler kazanana kadar, belki hiç kazanamayacağınız kadar para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ve harcadığınız parayı geri kazanabilme garantiniz düşüktür. Kumar gibi yani!

E olur ya siz bir şekilde yukarıda bahsettiğim seçeneklerden birisiyle kusursuz bir yazılım bütününü oluşturdunuz ve diyelim ki baya bir para da harcadınız! E zaten gerçekten yeteri kadar para harcadıysanız başarmaya daha yakınsınız demektir. Para harcayacak biriyseniz de zaten neyin ne olduğunu artık öğrenmiş ve neye ne için harcadığınız meselesi de ayrı bir tartışma konusudur emin olun…. Diyelim ki her şey tamam! Şimdi gelelim asıl meseleye

3- üçüncü adım: Yazının devamı birinci ve ikinci adımı kusursuz bir şekilde tamamlayanlar için geçerli. Yani diyelim ki bir şekilde her şeyiyle çalışan bir arkadaşlık sitesi yazılımını kurdunuz ve her şeyiniz hazır. Kitlenize yönelik tasarım, kullanım ve tüm parametreler, site içi modüller vs. derken bir şekilde yaptınız

Tüm olasılıkları bilerek bu noktaya kadar gelmek için bir sürü para ve en önemlisi deli gibi zaman harcadınız! Aradan da 2 yıl 3 yıl vs. geçti.. Sonuç? Para kazanıyor musunuz? Belki ayda 100 tl veya bazen 200 tl ve belki 300 TL. Milyar değil ama. ‘E ne yani bütün emek bunun için mi’ ? Bu parayla kim geçinebilir? Veya ömür boyu hep bu rakamları kazandıracak bir proje için mi ayrılan bunca zaman ve harcanan para? Bir çok arkadaşlık sitesi projesinin milyarları cebe indirdiğini sanıyorsanız bunu unutun. Böyle bir gerçek olabilir mi ? Empati yapın biraz, siz hangi arkadaşlık sitesinin hangi özelliği için ne kadar ödediniz? Kaç defa ödediniz? Kaç defa ödemeyi düşünüyorsunuz? Size ücret ödetmeyi başaran mecra neresi? Sadece Niche siteler bunu yapabilir. Ama siz daha Niche bile olamamışken Ve piyasada Bu kadar Niche site varken nasıl kazanmayı planlıyorsunuz? (Bu soruya basit bir cevap internetten para kazanma rehberinde)

4- Dördüncü adım Reklam ve pazarlama taktiklerinden iyi anlamanız gerekecek. SEO olgusu size çok yardımcı olacak ama emin olun SEO biliyorum haydi paçaları sıvayım demeyin! Rakipleriniz her daim sizden güçlü olacak. Anahtar kelimede başa gelmek için harcayacağınız emek, zaman ve parayla kala kalırsınız. Ayrıca nasıl bir SEO taktiği uygularsanız uygulayın tüm anahtar kelimelerde ilk sayfada en tepede görünmek sadece hayal olacaktır. Veya korkunç pahalı reklam ve SEO stratejileri uygulamanız gerekecek. Zaten başka yolu yok. Çünkü hayalini kurduğunuz şey için bol bol para harcamalı ve idealinize ulaşana kadar da para harcamaya devam etmelisiniz. Bu da ortalama birinci dalga için belki 50 milyar belki 100 milyar demektir. Google’da örneğin arkadaşlık siteleri kelimesi için tıklama başı maliyeti yaklaşık 3 ila 10 tl gibi uçak bileti gibi değişen tarifelere sahip. Bunu karşılamak emin olun mümkün olmayacaktır. 

‘Gay aradaşlık’, ‘gay sohbet’ vs gibi gay erkeklerin aradığı anahtar kelimeler de, yerine göre bu fiyatlarda. En ucuzu 1 tl civarında. Yani ortalama 1000 tıklama için 5 tl den 5 bin lira, 1 tl için 1000 lira ödemekten bahsediyoruz. Her gün 1000 tl harcamak sizi Niche bir site haline getirebilir. Bu da yıllık 365 milyar demektir. Niche olmanın maliyeti budur! Ve bu kullanıcıların sizin ücretli hizmetlerinizi alacağının bir garantisi de yok. İyi içerik ile uzun vadede Niche olmak da söz konusu elbette! 

Sitenizde reklam vererek de para kazanabilirsiniz. Ancak yüksek bütçeli reklam parası harcayan kişileri, reklamlardan elde edecekleri gelirler asla tatmin etmeyecektir. Diyelim ki; aylık yüz bin ziyaretçinin gelmesi için 10 bin TL ödediniz, ancak sizin kendi 100 binlik reklam gösterimlerinden kazancınız, asla 10 bin TL olmayacaktır. Belki 250 300 tl… Ancak tıklama başı maliyet ve söz konusu anahtar kelimeye olan talebe göre, belki 1000 tl veya 2000 tl de kazanabilirsiniz. Ve bu fena olmaz elbette. Ancak bunun için anahtar kelime değerinizi de bilmeniz gerekir! Ve gerçekten çok çok değişken bir olgudur bu… Ama konumuz tam olarak reklam kazancı değil. Ve reklamdan kazanmak Milyonlarla ölçülen ziyaretçi kitlesinin olduğu siteler için kayda değer seçeneklerdir. Türkiye’deki eşcinsel kitlenin pazardaki payı bile bu kadar değilken, gay arkadaşlık sitesi kurarak elde edeceğiniz reklam geliri sizi asla tatmin etmeyebilir.

Özellikle bir gay arkadaşlık projesi için bilmeniz gerekenler var!

eşcinsel arkadaşlık siteleri için bilmeniz gerekenler

Yukarıda da belirttiğim gibi, bir elin nesi var iki elin sesi var diyerek takım olabilir maliyetleri paylaşabilir ve gücünüze güç katabilirsiniz. Ama bu sadece dile kolay bir söylem olmaktan öteye gidemeyebilir! Bununla ilgili söyleyecek çok şeyim var… Dikkatle okumaya devam edin. Madalyonun diğer yüzünden bolca bahsedeceğim.

İnsan faktörü ve eşcinsel insan faktörü 

5- beşinci adım: Her projede olduğu gibi insan en önemli faktördür. Ve tabiri caizse dananın kuyruğunun koptuğu yer burasıdır. Ancak bunun için insan/ziyaretçi/kullanıcı faktörlerini çok iyi öğrenmeniz ve anlamanız gerekebilir.

Türkiye’de eşcinsellik kavramı tam bir muamma! Eşcinseller, eşcinsel kimliklerini rahatlıkla dile getirememekte. Cinsel yönelimlerini saklama endişesi yüzünden bu tarz sitelere çok rağbet göstermiyor ve aslında ilgi alanları olmayan, aradıkları kitleyi barındırmayan sitelere üye olmayı tercih ediyorlar. Bu gizli gay’ler, gay arkadaşlık sitelerine de üye oluyorlar ama endişeli ve gizlilik korkusuyla, resimsiz vb şekillerde anonim olarak kaydoluyor. Ancak kadın erkek sitelerinde resimlerini ve profillerini göstermekten çekinmiyorlar. Böylece bayanların olduğu sitede olmak cinsel kimliklerinin ifşa olmasını engelliyor hatta kapatıyor :). Zaten heteroseksüel tabanlı sitelerde de gay partner arayışında olanlar var. E haklılar da tabi… Orası da ayrı mesele. Herkes yeteri kadar cesaret gösteremeyebiliyor.

Örneğin Hornet bildiğimiz en popüler en Niche olan gay arkadaşlık sitesi, değil mi?. Türkiye’den yüz binlerce üyesi var. Bu yüz binlerce üyenin neredeyse yüzde 80’i tamamen anonim iken ve Hornet gibi inanılmaz çözüm odaklı ve inanılmaz aktif bir site varken, sizin henüz kalabalığın çok olmadığı ortamınıza (projenize) neden katılsınlar? Katılsalar bile büyük bir çoğunluğunun bir daha geri geleceğini garanti edemezsiniz.

Çünkü Hornet, bir şekilde, başarması bir hayli zor olan yüzlerce parametreyi bir araya getirmiş güçlü bir ekibin işi. Ve o kadar kalabalık varken gizli eşcinseller defalarca anonim olarak da olsa ister istemez Hornet’e geri geliyor. Çünkü insanların özellikle gay arkadaşlık sitelerinde aradığı şey belli. Kolaylıkla bir seks partneri bulmak. Özellikle Türkiye’de gizlilikten yana çekincesi olan eşcinsel erkeklerin davranışları, Avrupa veya Amerika’daki görece gelişmiş dediğimiz toplumlardaki eşcinsel erkek davranışlarından biraz daha farklı olabilir. Türk eşcinsellerin çoğunluğu, çoğunlukla anonim kalmayı tercih edecekler. Ancak bu başlıca mesele değildir. İnsanların anonim kalmak için başka geçerli sebepleri de her daim olabilir. Hornet’in tek tıkla kolayca girilen ortamının aksine bazı ülkelerde daha da da popüler olan Grindr ve daha nice diğerleri üyelik aktivasyonu isteyen projelerdir. Böylece eşcinsel bir kitleye hitap eden arkadaşlık sitesi kurmanın Hornet veya Grindr olmanın zorluklarını bir düşünün!

Gay arkadaşlık sitesi kurma fikrinden halen vazgeçmediyseniz, yazının devamı tam size göre

arkadaşlık sitesi kurmak

İlle de bir gay arkadaşlık sitesi kurmaksa planınız, Türkiye’deki gibi kullanıcı sayısı dar açılı bir bir kitlede söz sahibi olmak kolay olmayacaktır. Çünkü kusursuz bir arkadaşlık sitesi yazılımı kurmuş olsanız dahi, 5. adımdan bu yana bahsettiğim insan faktörü, sizin için en önemli faktör. Kimsenin olmadığı veya insanların kolaylıkla partner bulamadığı bir çok proje kapatılmasa dahi yerinde sayıyor demek kesinlikle mümkün. Yerinde sayan bir projeyi mi tercih ediyorsunuz? Elbette temel motivasyonunuz bu değildir. E yukarıda da bahsettiğim gibi SEO ile anahtar kelimede yükselirim, gelen gelir diyorsanız onu da unutun, keza, tüm anahtar kelimelerde para harcamadan ilk sayfaya gelemezsiniz. Çok iyi özgün ve orijinal içeriklerle belli başlı bazı kelimelerde ilk sayfalara gelebilirsiniz ama tümü için imkansız. Çünkü sektörde sadece siz yoksunuz ve sadece sizin projenizin ilk sayfalarda görünmesi hiç de kolay olmayacaktır. Hornet’in yaptığını dünyada sadece bir şirket başarabilmiştir bu site yine Hornet’in kendisi olup henüz emsali olmayan bir projedir!

Herhangi bir projeye başlamak için devleri örnek almak gerekmez

Ne yani, girişimciler başka platformlar ve çevrim içi topluluk siteleri yaparken Facebook var biz başaramayız mı diyor? Elbette böyle bir şey söz konusu değil. Ama Facebook varken kitlenin bir kısımını bünyenize katmak için bile dev bir ekip olmanız gerekecektir. İmkansız değil ama çok zor… 

Arkadaşlık sitesi projeniz için çevreniz işe yarayabilir de yaramayabilir de!

Şahsi deneyimlerim: Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan sitenize üye olmalarını veya sitenizi sık sık kullanmalarını isteyebilirsiniz. Onlara neleri sunduğunuzu, veya nasıl daha iyi olabileceğinizi sık sık sorabilirsiniz. Özellikle yakın çevrenizin kesinlikle çok daha eleştirel yaklaşması veya asla yaklaşmaması da söz konusu olabilir! Bu maalesef insanlığın sorunu. Yeni bir şeyler denemek istediğinizde mutlaka sizi al aşağı etmek isterler. Ancak yaptığınız şeye heyecanla ve istekle yaklaşım gösterecek olanlar en yakın çevrenizden olmayabilir. İyi arkadaşlık ilişkileriniz olsa bile bu zaten sadece yakın çevrenizdeki 3 5 kişiyle olacak iş kesinlikle değildir. Bir tüyo olarak, projenizden, çevrenizdeki özellikle söz konusu kitleden olan insanlara asla bahsetmemeyi tercih edebilirsiniz. Empati yapın. Hornet’in sahibi sizin yakın arkadaşınız olsa girer miydiniz? 🙂 Muhtemelen çok tercih etmezdiniz 🙂 çünkü meraklı gözlerden çekinebilir veya kişilerin başarısına katılmak istememek arası bir şey de olabilir! Bu yüzden sessiz kalma hakkınız da işe yarayabilir. 

AngelsTurkiye 2017 mart ayında yayın hayatına başlamış ve sürecin bazı aşamalarını tamamlamış yeni bir gay arkadaşlık ve sosyal ağ projesidir. Projemiz hakkında çok daha fazla bilgi edinmek için hakkımızda ☜sayfasını mutlaka ziyaret ediniz. 

One thought on “Gay arkadaşlık sitelerindeki artış ve sektörel başarıyı sağlamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir