Travesti kulübü Sahra bar istanbul travesti kulübü

İstanbul Travesti kulübü Sahra bar Travesti bar deyince akla gelen ilk Travesti kulübüdür. Sahra bar çok uzun yıllardır LGBT kesimin ve özellikle crossdresser ve travestilerin rahat eğlendiği bir mekandır. Videolara bakarak karar verebilirsiniz.

Travesti kulübü Sahra bar İstanbul

İstanbul’da LGBT ortamında olup ta Sahra travesti kulübünü görmeyen olmuştur ama duymayan da olmuş mudur? Yaşımız 21 22 olduğu yıllarda oralarda az gezip tozmadık! Ama zaman su gibi geçiyor… Ben her ne kadar gençliğimden güzelliğinden bişi kaybetmemiş olsam da zaman maalesef geçiyor ve bizler büyüdük 🙂 Ancak Sahra bar hep vardi ve sanırım bundan sonrada var olmaya (umarım) devam edecek… Uzun zamandan sonra ilk defa gidince değişikliği de görünce şaşırdım açıkçası… E tabi gidince hep yeni nesil Lgbt gençleri görüyorsunuz…. Eski yüzlerden maalesef kimse yok. E hayat bu! İnsanlar, yüzler, tarihler, olaylar ve yaşananlar değişir ama mekanlar insanlardan çok daha uzun kalmaya devam eder… Bu zamanın kuralıdır. İnsanlar değişir mekanlar kalır.

Sahranın müşteri kitlesi nadiren değişir

Sahraya ne zaman giderseniz gidin ‘bunu hep görüyorum’ dediğiniz tiplerde görürsünüz, ‘daha önce hiç görmedim’ dediğiniz tipler de. Dönem dönem değişiklik gösteren kulübün müdavimleri de söz konusu elbette de…. Çünkü zaman dediğimiz olguyla eşzamanlı genç kalamamıştır değişen bu müdavim. Keza insandır ve sırasını sonrakine salmaya mahkumdur…. Öyle ayda yılda bir gidince o yüzleri görmezsem iyi hissetmem diyebilirim. Sahra bar yıllardır var olan ve değişmeyen konseptiyle Türkiye’nin en eski travesti kulüplerinden bir tanesi.

Aslında İstanbul’da yaşayan bütün travestilerin gittiği bir kulüp olduğunu iddia etmek doğru olmaz. Keza özellikle daha iyi standartlarda yaşayan ve özellikle 35 40’lı yaşlarında olan bazı trans bireylerin aklında Sahra barın, alt tabaka, varoş bir yer olduğu kanısı yaygın olsa da, söz konusu eğlence olunca bu kavramlar tartışılır elbette. Ancak özellikle genç ve güzel trans kadınları görmek yüksek olasılıklar arasında. Gitmek için zaten çok fazla seçenek yok. Ayrıca bir yerin düşük kalitede olduğunu söyleyen birileri mutlaka gidip görmüştür diye düşünmeden edemeiyor insan. Şahsen tanıdığım bir çok travesti arkadaşımla yıllarca çok takıldık oralarda… Dedim ya değişen sahranın kalitesi değildi… Değişen insandı aslında!

Sahra travesti kulübü Crossdresser’larında tercihi

Bildiğiniz gibi, özellikle, LGBT ortamında, son 5 6 yıldır daha da moda olan Crossdresser’lık olgusu, genellikle trans kadın olmayı isteyen bir çok gizli eşcinsel veya trans bireyler için de rahatlatıcı, alternatif olarak, kısa süreli bir kadınlık olgusudur. Crossdresser nedir diyorsanız bunun içinde detaylı bir yazıma ulaşabilirsiniz. Cesaretini toplayıp Crossdresser olarak dışarı çıkmak isteyenler için de ilk seçeneklerden biri olan Sahra’da, bu gizli kişiler kendi gibi olanlarla karşılaşabilir tanışabilir ve sosyalleşebilirler… Kimliğini yaşamak konusunda çekinceleri olanlar dilerlerse, taksiyle kapısının önünde inip içeride diledikleri gibi eğlenebilirler. Mekan tüm LGBT’yi koruyup kollayan bir işletme anlayışına sahip. Genel olarak, özellikle trans kadınların uğrak noktası olan Sahra travesti kulübü, özellikle Crossdresser’lar içinde son derece arkadaş canlısıdır.

Travesti kulübü Sahra bar

Kulüplerde eğlence anlayışı

Burası sahranın DJ kabini, evet İstanbul’daki first class yerlerdeki gibi göz kamaştırıcı bir tasarımı veya yüzbinlerce dolarlık bir ses teknolojisi yok. Ama bu standarttaki bir kulüp için hiç de fena sayılmaz. Ayrıca ses sistemleri profesyonel!

Travesti kulübü Sahra bar

En azından profesyonel denecek türden ses cihazları mevcut. Ayrıca bilgisayarla da destekleniyor. Genel olarak kulübün belli bir DJ’yi var ama sıklıkla değişiyor DJ’ler. Ben ne zaman gittiysem bir iki defa hariç hep değişik DJ’ler gördüm. Bu da çok müşteriler için çok önemli bir ayrıntı olmasa gerek. Çünkü eğlence mekanına giden kişi doğal olarak eğlencesine bakar.

Travesti kulübü Sahra bar
Travesti kulübü Sahra bar

İnsanların eğlence anlayışı farklıdır. Ancak bazı noktalarda eğlence anlayışının farklılığı söz konusu değil. Müzik gerçekten evrensel bir olgu, kadın erkek, travesti, gay crossdresser, lezbiyen…. Hepimiz müziği duyduğumuz zaman coşuyor muyuz? Elbette…. 🙂 Ancak İstanbul’un dışında diğer bazı şehirlerde, örneğin Adana’da gay bar kültürü şu an yok ama bir zamanlar gay kulübü konseptinde öyle barlar gördüm ki, bir kaset çalar koymuşlar, sesi de yüksek, al sana gay bar olmuş. Adana’da bir zamanlar Derbent, Midnight, Gürbar, gibi gay klüpler vardı. Bilenler varsa bu kulüplerin nasıl olduklarını bir hatırlasınlar. Ama biz o zamanlar mekanın tasarımını takmazdık ki.. Eğlence olsun bize yeter deyip coşarak giderdik. Yaşımız tutmadığı için pencereden bakardık hatta 🙂 Sahra öyle yada böyle İstanbul’un en çok gidilen travesti kulübü. Videolar ve resimlerde gördüğünüz üzere insanlar eğleniyorlar.

istanbul travesti kulübü Sahra bar
istanbul travesti kulübü Sahra bar
istanbul_travesti_kulubü_sahra

Travesti kulübü Sahra bar ne zamandan beri var?

Taksimde, özellikle travesti kulübü konseptiyle bilinen ve İstanbul’un neredeyse en eski LGBT mekanı olan Sahra barın, örneğin ben 1999 yılından itibaren var olduğunu biliyorum ama sanırım daha önce açılmış. Konu hakkında net bilgi edinirsem yazıyı güncellerim çünkü ne zaman açıldığından emin değilim yanlış olmasın. Bilen varsa yorum olarak eleyebilirlerse çok faydalı olur. Sahra barın nerede olduğunu bilmeyenler için adres şu şekilde: : Kayıtlarda Kuloğlu Mahallesi olarak geçiyor. İstiklalden girişte biraz ilerde Sadri Alışık Sk. 42a, 34433 Beyoğlu/İstanbul… Kime sorsanız gösterirler.

Sahranın değişen ve kalıcı yüzleri Özellikle İstanbul’da bilinen en eski trans kulüplerinden bir tanesi olan Sahra yıllardır birçok farklı yüzü eğlenceli ortamında konuk etmiş bir travesti ve lgbt kulübüdür.. Kim bilir bizden öncesi de varsa eğer, kimler gelip geçmiştir Sahra’dan… Aslında sahra’ya her gidişim ayrı bir heyecan, ayrı bir muhabbet, ayrı bir macera! Ve yıllardır ara ara giderim Sahra’ya. Tabii her üç beş yıldan sonra her 3 5 yıl önce gördüğüm yüzleri nadiren görürüm…Veya görmem, Sahra burası…

Hep farklı yüzler demek için de yeterli, hep aynı kişiler demek için de… Sahra bar aslında çok popüler olmasının yanı sıra bazı LGBT kesim tarafından varoş bir yer olarak görülüyor… 1995 – 2000 yıllara kadar şu anda olduğundan çok daha popüler ve 3 katlı bir mekandı ve 3 katı birden tıklım tıklım dolup taşardı. Zamanla daha az popülerleşti ve katlardan birisi kapandı. Günümüzde giriş katı ve alt katı açık. Her iki katta ayrı bar hizmeti verilmekte. 

Yılbaşında travesti kulübü Sahra

Sahra kulübe yılbaşında da gitmiştim. Aslında defalarca gittiğim Sahraya yılbaşında hiç ama hiç gitmemiştim. Hatta bırakın sahrayı yılbaşında Taksime çıkmışlığım bile yoktur 🙂 Çünkü sokaklar aşırı kalabalık ve tehlikeli olabilir diye düşünüyordum. Bende gecenin çok geç saatlerinde gittim 🙂 Peki nasıldı? işte onu da diğer Tumblr bloglarda paylaştım 🙂 paylaşımları buradaki yazıda.

Sahra barın neye ihtiyacı var?

Aslında Sahra bar bir çok kişinin duygusal hafızasında yer etmiş demirbaş mekanlardan biridir. Sahranın yönetimi sahibi vs, kimdir bilmiyorum. Naçizane önerim iyi bir tadilat yapılsa, bir iç tasarımcıyla anlaşılsa mesela, ve çok daha kaliteli bir ışıklandırma vs derken en azından görsel anlamda çok daha başarılı, daha ferah veya uzmanına sorularak daha iyi neler yapılabileceğiyle ilgili bir planlamaya girilebilir. Ciddi bir müşteri karşılama ekibi ve müşteri ilişkileri departmanı da kulübün olumsuz prestijini toparlayabilir. Bazıları bunu çok ütopik bulabilir ancak neden olmasın?

Madem sadece bir tane var, neden daha iyi olmasın? Neden değişik alternatiflere veya sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapmasın? İstanbul gibi çok turist çeken bir şehirde Sahraya neden gelmiyor bu turistler? Çünkü haberleri yok 🙂 Biliyorum günümüzde insanların akıldan çok paraya ihtiyacı var ama ben naçizane fikrimi iletmek istedim…Yani bahsettiğim iyileştirmelerden sonra, önde gelen, influencer lgbt bireylerle iletişime geçilerek iyi bir reklam veya sosyal medya görünürlüğüyle bunu sağlamak mümkün… Anlatmak istediklerimi cımbızlamak yerine çözüm odaklı bakmak daha faydalı olabilir.

Taksim Depo Gay bar

Sahraya gittiğim zamanlardan bir tanesinde çıkışta after clup konsepti olan Depo gay bar’a geçtim. ne yalan söyleyim yaklaşık 4 5 yıldır varmış ancak ilk kez gittim. İlk gittiğimde bir hayli boş olan kulüp alttaki videoda da göreceğiniz üzere sabahın erken saatlerine doğru tıklım tıklım oldu… İyi seyirler