Geleceğin yapay zekasından ne bekliyoruz

Geleceğin yapay zekasından ne bekliyoruz

Yapay zeka ne kadar zeki?

Aslında günümüze bakacak olursak gelecekte yapay zekaların isimlerinin ne olacağını kestirmek çok zor olmasa gerek. Google Facebook Twitter ve benzeri platformların hepsinin ilerleyen aşamalarda sorduğumuz birçok soruya cevap veren robotlara dönüşmesi an meselesi.Elbette yapay zekaya vereceğimiz adın önemi de yok. belki Facebook veya Google herhangi bir yapay zeka robotu olarak karşımıza çıkmayabilir ama başka bir isimle karşımıza çıkmayacak ları ne malum. Bu gerçekler Facebook veya Google’ın Zeki olmayacakları anlamına gelmez. Günümüzde robot teknolojilerini de göz önünde bulundurduğumuz zaman gücünü Facebook’tan Google’dan Twitter’dan veya bunların hepsinin birleşiminden ortak bir birikimin eseri olan bir ürün, bir yapay zeka, bir robota entegre edilerek karşımıza çıkabilir. 

Yapay zekanın gerçekten zeki olacağı günler uzak mı ?

Yapay zeka günümüzde akılcı ve mantıksal bir zekâya sahip değil…  Buda onu halen beklediğimiz zeka tanımının yanına yaklaştırmıyor bile. Çünkü henüz, basit makinelerdeki veri girişlerinden fazlası değiller. Ve elbette burada bize sunulan aslında yazılım dünyasının ürünleri. Bu bağlamda yapay zekanın ne olacağı bile kesin değilken, bize filmlerde gördüğümüz herşeyi bilen araştıran ve anında cevap veren sesli yardımcıları baz alabiliriz. Blade runner filmindeki de bir yapay zeka idi mesela… Ancak o sadece fütüristik bir film ve işin içine duygusal zekayı da katarsak durumu yakın gelecekten daha da iyice ötelemiş oluruz. Bu bağlamda filmlerde görmeye alışık olduğumuz yapay zekaları yakın bir gelecekte görmek olası değildir.

Yapay zekanın günümüzde bize sunduğu olanaklar

Cep telefonları, uygulama mağazaları, birbirinden eğlenceli oyunlar, başka insanlarla iletişime geçmemizi sağlayan arkadaşlık uygulamaları ve benzeri çöpçatanlık siteleri, derken hayran olunacak özelliklerde karşımıza çıkan birçok eğlenceli ve program, uygulamalar söz konusu elbette. bütün bu uygulamalar ile hayatımızın gidişatının, olumlu veya olumsuz etkilendiğini söylemek mümkün değil mi? Elbette altını çizmeye çalıştığım bu gelişimin olumlu tarafları ve de tarafsız gözlemim. İşimizi gören o kadar çok uygulama var ki… Tıp alanında doktorlara yardımcı olan, herhangi bir felakat esnasında hayat kurtarmak için tasarlanan robotlar en somut örnekler olarak sıralanabilir de.Bir çok alanda, bu uygulamalar ve veya robotlar, yaratıcılıkta sınır tanımayanlar için hayran olunacak şeyler ortaya çıkarmalarını sağlayan veya kendilerinden istenileni yapmaya programlanmış insan ürünleridir diyebilirz. Ve bunlar çok ciddi gelişmelerdir. Ancak bahsi geçen zekadan beklentimizi karşılamasalar da,  bu ürünleri ve yazılımları oluşturanlar, düşünenler, diğer bir yandan bundan yarar sağlayan ihtiyaç duyanların harika işler çıkarması vs. derken yapay zekanın bence, kendi başına bir zeka bütününe dönüşmesini beklemek zaten neden dir ki 😂 Düşünsenize gelecekte bir gün bir bardak su istediğiniz yapay zekalı robot size, ‘kalk kendin al’ diyecek zekaya ulaşırsa neler olmaz ki? Bu konuyla alakalı şu yazımda ilginizi çekebilir https://stories.angelsturkiye.com/2020/02/hayatimizi-kolaylastiran-yazilimlarin-sinirlari-ve-kritik-tahminler/ Sevgilerle…😻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir