Blogger’dan yeni güncelleme ve beklenen servis Google Domains

Blogger’dan yeni güncelleme ve beklenen servis Google Domains

Blogger uzun zamandan sonra güncellendi ve Blogger Uygulaması 7 ekim 2019 itibariyle yeni arayüze kavuştu

Blogger kullanıcılarının çok sevineceği aşikar. Çok uzun zamandır güncellenmeyen, ve hatta Türkiye’den indirmeye bile erişimi yokken kısa süre önce Türkiye’de erişime açılan blogger ve Android uygulaması 7 Ekim itibariyle yeni güncellemeye kavuştu ve şimdi çok daha pratik Muhteşem ayrıntılar yazının devamında 👏Google öz çocuğu Blogger için yeni bir güncelleme hazırlıyor ve güncellemenin bir kısmı yayınlanmış durumda. Aslında Google ürünlerini sürekli olarak güncellese de, herhalde ve doğal olarak en az güncelleme alan servisi blogger oldu demek pek yanlış olmaz. E tabi sonuç olarak ‘Blogger’ bir blog servisi ve herhangi bir sosyal medya servisi gibi aşırı talep gören veya çok fazla kullanıcının yüklendiği bir sosyal medya platformu değil. En basitinden bir Instagram veya Twitter veya Facebook gibi aynı anda hem mobil uygulamalar hemde web uygulamaları olan bir servis değil. Az güncelleme almasının sebebi sadece ve sadece blog servisi olması ve bu açıdan bakınca tamamıyla kusursuz ve sık güncellemeye ihtiyaç duymayan bir sistem olması. Ancak artık mobil çağda durum böyle olmadığı için bir güncelleme gündeme gelmiş gibi görünüyor. (14 ekim 2019 güncelleme: Blogger Mobil Uygulaması güncellendi ve çok daha pratik)

WordPress blog dünyasında hızlı bir yükselişte

WordPress erişim kolaylığı çok olan ve dünyaca ünlü bir blog platformu ve sürekli güncelleme alıyor. Aslında WordPress ve blogger’ı kıyaslamak artık çok doğru bir kıyaslama olmaz çünkü söyleyecek hem çok fazla detay var hemde olasılıklar kendi içinde fiyat performans bazında değişiklik göstermekte. Özellikle WordPress ile daha başarılı şeyler yapmak için ücretli yükseltme yapmanız gerekir. Ama temel kodlama bilgisiyle Bloggerda sadece bir alan adı masrafıyla da başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Dilerseniz basit bir kıyaslama yazısı buradaki 👈 yazıda

Blogger ve ülkemizdeki kullanımı

Günümüzde blog platformları o kadar hızlı gelişiyorki… Aslında değişen sadece blog servisleri değil! Blog yazmanın da şekli değişti denebilir. Şimdi şunu da kabul etmek gerekir. Türkiye’de blog yazmak yaygın bir alışkanlık değil ve çok çok az insan blog yazıyor. Blog yazmak demek yazı yazmak demektir ve yazı yazmak kişisel gelişimin çok özel bir parçasıdır. Elbette konumuz bu değil ancak bunu şu demografik bilgiye bağlamak isterim;

Aslında blogger temel açıdan bakacak olursak WordPress gibi bir Android uygulamasına da sahip. Fakat Türkiye’den bu uygulamayı indirmek mümkün değil. Bunun en büyük sebebi tabiki Blogger blog servisinin özellikle Türkiye’de çok fazla talep edilmiyor olması. Hal böyleyken çoğunluk özellikle her şeyin mobil olduğu çağda Blogger servisinden yararlanamıyor ve uygulamayı da indiremiyor.
Bu durumda kişiler WordPress başta olmak üzere farklı kaynaklara yönelebiliyor. Ancak WordPress ile ilerleyen aşamalarda mutlaka ücretli bir pakete geçmeniz gerekebiliyor ve en basitinden bir alan adını yönlendiremiyorsunuz da… Bu gibi bir kaç kilit faktörden ötürü, sadece blog yazmak için blog yazanlar, hangi blog servisini kullanarak devam etmeleri gerektiği konusunda bir karmaşa içindeler. Sizin de kafanız hangi blog servisiyle başlamak konusunda biraz karışık ise 👉 Blogger WordPress’ten neden daha iyi başlıklı yazıya bakın

Şunu da eklemek isterim, uygulamayı harici olarak başka kaynaklardan indirip kurmak mümkün. Tabiki bu harici indirip kullanma süreci, uygulama mağazasından indirmek kadar sağlıklı değil. Çünkü uygulama kendi içinde güncellenmiyor ve bir müddet sonra hata veriyor. En azından benim deneyimim böyleydi.

Blogger güncelleme için geç mi kaldı neler güncellendi?


Blogger’ın bu güncelleme için geç kaldığı son derece aşikar ancak, Google gibi bir dünya devinin vizyonsuzca ve futursuzca davranmasını bekleyemediğimiz için, muhtemelen geç kaldıkları konusunu, uzmanlardan dinlemek veya uzmanlarla tartışmak daha sağlıklı olur. Belki de Google tarafından bakınca en doğru zamanlama 2019 idi!  

Bilindiği üzere blogger’ın bir mobil arayüzü olmaması da büyük dezavantajlardan biri ve işte bu son güncelleme ile muhtemelen Blogger yeni bir mobil arayüzde kullanılabilir olacak, ancak işin o kısmı net değil. Blog yazarları için önemli olan zaten Blogger yönetim paneline mobil ortamdan ulaşmaktır. Eğer bu da olursa, Blogger tam oldu demek mümkün olacak. Şu an panelimde gördüklerim çerçevesinde işte Blogger servisinin ilk aşamadaki güncellemeleri. Panelinize girdiğinizde, alttaki resimlerde olduğu gibi değişiklikleri göreceksiniz.

Temalar sayfası güncelleme almış ve muhtemelen buraya yeni temaların ekleneceği de tahminlerim arasında. Ancak sitenin kendisinden çok içeriğin kendisine bakan Google için yeni bir tema eklemek ne derece ihtiyaç meselesi bundan emin değilim. 

İstatistikler sayfası şu aşamada alttaki resimde görüldüğü gibi

blogger yeni arayüz genel istatistikler

Google Domains servisinin yakın zamanda Türkiye’de kullanıma açılmasını bekliyoruz

Blogger kullanıcısı için, ki uzman bir Blogger değilseniz, ki olmak zorunda da değilsiniz, işin en karmaşık kısmı, kendi alan adına geçme kısmıdır. Biraz araştırınca öğreniyorsunuz ancak sıradan kullanıcı için kolay olmak çok önemli bir aşamadır. Blogger ile şahsi alan adına geçmek çok çetrefilli. Bu bağlamda WordPress ile basitçe ödeme yaparak kendi alan adınıza geçmeniz çok daha kolay bunu da eklemek isterim. Blogger, son zamanlarda artan talebin farkında olsa gerek ki Google Domains servisini bir kaç sene önce hayata geçirdi. Bu servis, Blogger kullanıcısı için çok daha profesyonel görünmek için gerekli olan ilk adım ve tamamlandı. Ancak yine yukarıda bahsettiklerim ve baska parametrelerden ötürü Google Domains henüz Türkiye’de kullanımda değil ancak yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma açılması tabiki beklentilerimiz arasında.

17 ocak güncelleme: Aşama aşama değişen Blogger panelinde, yayınların gösterilme şekli resimdeki gibidir

blogger yeni arayüz blog listesi

21 mayıs 2020 güncellemeAçıkcası blogger bu güncellemeleri aşama aşama sunduğu için, bende fark ettikçe eklemek istedim.  Blog listenize baktığınızda üstteki resme göre değişiklikleri görebiliyor musunuz? 

blogger yeni arayüz

Yazi içi düzenlemede de değişiklikler söz konusu elbette. Üstelik artık makaleniz üstünde yapabileceğiniz değişiklik veya bu konuda iyiyseniz çok daha fazla özellik eklenmiş. Zamanla kullandıkça anlamak mümkün olacak elbette. Alttaki resme bakınız

blogger yazı içi resim ayarları

Yeni blogger’da HTML olarak görüntüleme nerede diye soranlardansanız, (bazen gözümüzün önündekini farketmek zor olur) ki ben sordum ve bir müddet bulamadım hatta eski bloggera, yani klasik blogger’a dönüp tek tek uğraşmak zorunda kalmıştım. Sonra bi baktım ki başlığın hemen yanındaymış. Resme bakınız lütfen

blogger html olarak düzenleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir