Google Go sesli okumayla daha eğlenceli - Google Lens ile resimden tercüme

Google Go sesli okumayla daha eğlenceli - Google Lens ile resimden tercüme

Google Go arama çubuğu ile aramalar artık daha kolay ve daha zekice ayrıca resimdeki metni tercüme etmek çok iyi


Yapsa yapsa Google yapar denebilecek türden bir uygulama olan Google Go, ana ekranınızdaki Google arama çubuğunun çok daha zenginleştirilmiş, daha becerikli ve daha zeki olmuş hali diyebiliriz. Asıl önemli olan şey ise bir önceki daha az fonksiyonel halinden hem neredeyse 4 kat daha az yer kaplaması hem de dokunur dokunmaz çok hızlı açılması. Çünkü bir önceki Google arama çubuğu aşırı hantal tepkime süresiyle, aslında milyarlarca düşük segment cihazda ömür törpüsü sayılabilecek türden bir arama çubuğuydu.

Düşük segment cihazlar için biçilmiş kaftan


Google Go büyük ihtimalle cihazın donanım özelliklerine göre bir kaç farklı versiyonla kullanıcılarını karşılayabilir. Yani örneğin bir Samsung Note 8 9 ve 10 veya S8 S9 S10 veya IPhone'son modelleri ve diğer üst segment cihazları kullananlar bunun ne demek olduğunu pek bilemeyebilirler çünkü bu cihazların çoğunluğu yüksek donanım özellikleriyle çok güçlü cihazlar. Neredeyse evinizdeki masa üstü bilgisayardan bile güçlü oldukları söylenebilir. Hal böyle olunca çile çeken orta segment ve giriş seviyesi cihaz kullanıcıları, telefon kasmasının ne demek olduğunu iyi bilir. Bu gerçekten berbat bir durum hatta bazılarının bu telefon kasması yüzünden telefon kırdığını bilirim. İşte tam da bu noktada Google Go inanılmaz etkileyici bir hamleyle ve çok iyi bir zamanlamayla Google Go yu yaptı. Bu harika


Daha hızlı sesli asistan ve Google Lens ile birlikte tercüme


Dot (noktacıklı) menüden diğer tüm görevlere ulaşabiliyorsunuz. Arama çubuğu içine Google Asistan da eklenmiş ve yine tek tıkla ulaşabildiğiniz Google Lens ile birlikte bu arama çubuğu çok daha akıllı... Üstelik süper hızlı tek yapmanız gereken resmi taramak veya bir resmin üstündeki yabancı dildeki bir yazıyı saniyeler içinde çevirin.

Ekran okuyucu dinlemeyi sevenler için


Google go arama çubuğu, kendi içinde yaptığınız aramalar sonucu çıkan sonuçlardaki sayfaları okur. Herhangi harici bir link veya tarayıcıdaki yazıyı okumaz. Aramanızı Google go arama çubundan yaparak sayfaya ulaşmaya çalışabilirsiniz.

 


Okumakta zorlandığınız bir yazının, örneğin gözünüz bozuksa veya okumaya mecaliniz yoksa, örneğin fotoğrafını çekin Google Lens sizin için okusun. Örneğin bu yazıyı yazarken bilgisayar ekranından fotoğraf çekerek, metni seçip okuma yeteneğini ilk elden hemen test ettim.Herhangi bir görseldeki kelimeyi seçip arama yapma konusunda ise çok çok başarılı. Uzun metinleri okuma konusunda da yeterli. Sınırlarını zorlayacak kadara denemedim ama çok başarılı ve inanılmaz hızlı ve pratik. E zaten ihtiyacımız olan tamda bu.. Daha hızlı cihazlar. Yazılım sektörüde insanları daha üst segment cihazlara yönlendiren yorucu yazılımların gidişatında Google'ın bu hamlesi çok akıllıca. Çünkü genel olrak tüm tümyada mobil cihaz satış piyasası hafif bozuk. Tamda bu noktada Google Go insanları yeni bir cihaza yükseltme zorunluluğunu kaldırdı. En azından elimdeki düşük segment birden fazla cihazı yükseltmeden gittiği yere kadar kullanmaya devam etmem gerektiği hissine kapıldım ve daha mutluyum. Açıkçası bunun cihazımın düşük segment olmasıyla alakalı olduğunu sanıyordım. Ama gördüm ki bu durum böyle değilmiş.. Teşekkürler Google :)

İnternette bilinen belli başlı teknoloji sitelerinin konuyla alakalı yazdıkları alttaki linklerde

https://www.chip.com.tr/haber/google-go-tum-androidli-cihazlara-geldi_83770.html

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/google-go-uygulamasi-yayinda-ne-farki-var-41307600

https://www.webtekno.com/google-go-tum-dunyada-kullanima-acildi-h74590.html
Sence bu yazı nasıl

Yorum Gönderme

0 Yorumlar