Teknoloji

Windows tabletler I-PAD ve Android’e mağlup oldu

Windows tabletler neden popüler olamadı?

Windows tabletler başarıyı yakalayamadı ama Windows dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak yerini korumaya devam ediyor. Ancak son 10 yıl içerisindeki tüm hamlelerine rağmen mobil sektörde başarıyı yakalayamadı ve 2017’de Mobil telefon pazarından çekildi. 2019 da hibrit modeller ön planda

Windows tabletlerin Android ve Apple’ın  Pazarından çıkışı

Microsoft’un büyük yatırımlarına rağmen gerekli popülariteye ulaşamayan ve Windows sistemi ile çalışan bir çok tablet ve telefon 2017 civarında son güncelleme olan windows 10’a da terfi etti ancak halen dişe dokunur bir popülarite yakalayamadı. Bu varsayıma, Android işletim sistemi ve iOS işletim sistemli iPad ve i-Phone gibi diğer mobil cihazların popülaritesine kıyasla vardık elbette. Windows tabletler ve Windows telefonlar, mobil cihazlar piyasasında, son 10 yıldır satışta olmalarına rağmen son kullanıcı’nın Android’li telefon ve i-Phone bağımlılığından ötürü, özellikle mobil telefon pazarında söz sahibi olamadı ve tüm çabalarından sonra 2007 de Mobil telefon piyasasından çekildi.

Tablet ve mobil cihazların her geçen gün hayatımıza daha çok dair olmalarına istinaden, bu pazarda yerini alamayan Windows’un, diğer bir yandan, yıllardır en çok tercih edilen bilgisayar işletim sistemi olması bir artıydı. Ancak bu artıyı mobil piyasada bir avantaja dönüştürme konusunda, istediği başarıyı elde edemedi.

İlk bakışta son derece renkli ve hayat dolu ve bir hayli modern göründüğü konusunda çoğu kişi hem fikir. Bende öyle olduğunu düşünüyorum. Uygulamalar arası geçişlerde son derece başarılı, alt segment cihazlarda bile iyi performans, üst segment telefonlarda ise çok hızlı bir deneyim sunuyorlardı. Dokunsal tepkimeler son derece iyiydi.

Windows tabletler uygulamalarda mı yetersizdi?

Uygulama marketinde Android ve iPhone uygulama marketlerindeki kadar çok uygulama yoktu, her aradığınızı bulamayabiliyordunuz. Temel iş ve iletişim yazılımları ise yeterli denecek kadar mevcuttu. Ancak Android markette bir uygulama ararken neredeyse binlerce opsiyon bulabilirken, bu durum Windows telefon ve tabletlerde böyle değildi ve seçenekleriniz çok daha sınırlıydı. Bazen Windows uygulama mağazasında mutlaka vardır dediğiniz bazı isim yapmış uygulamalar bile yoktu. Öyleki, Instagram’resmi uygulaması bile son 2 yıllık süreçte geldi. Ancak nisan 2019 itibariyla instagram windows uygulama mağazasından kalktı bile. Uygulama bolluğu bir yana Windows işletim sistemli tablet ve telefonlar, hiçte fena cihazlar değiller aslında.

Windows tabletlerin metro ve ardından Windows 10 arayüzü yetersiz miydi? 

Mobil cihaz ve mobil teknolojilere yüksek ilgi duyan biri olarak tam olarak ne olduğu konusunda kafam bir hayli karıştı ancak bazı kişisel varsayımlarım mevcut. Windows tablet ve telefonların önce metro arayüzü ve sonrasındaki windows 10 arayüzü neredeyse birbirinden hiç farkları yok… Aşırı şık ve fazla haraketli. İyi bir şey söylemiş gibi görünüyor olabilirm ama aslında bu kadar şıklık ve hareketlilik iyi değil. Native bir kullanıcı deneyimi sunmuyor gibi. Tasarım itibariyle kullanıcının kontrolünde olmadığı hissiyatını vermesi de cabası. Uygulama yükleme ise yer yer kabus. (Güncel bir tablet alıp incelemedim açıkçası ama elimdeki alt segment windows tablet ile deneyimim bu)

Windows mobil arayüzü

Windows tablet arayüzünün şıklığının altını bir kez daha çizmek istiyorum, ama metro arayüz ile neredeyse aynı olan Windows 10 arayüzünün, kullanıcının beklediği samimiyeti oluşturmadığı kanaatindeyim. Android ve iPhone cihazlarda uygulamalar ile işletim sistemi sanki bir bütünmüş gibi çalışırken, Windows cihazlarda uygulamalar ve işletim sistemi apayrı bir kullanım sunuyor gibi. Ayrıca, arayüzünün köşeli ve keskin hatlar sunan genel ve tek düze tasarımı fazla kişiselleştirilemiyor. Görsel anlamda çok değişiklik sunmak pek mümkün değil. Kullanıcının kendini sınırlı hissetmesini sağlıyor!

Üçüncü parti uygulamaların bazıları ise yerine göre, emanet hissi uyandırıyor çünkü bazı uygulamaların ana sayfa da Live tile ile bir bütün halinde görünmediği, gözü tırmaladığı oluyor.  Marketteki uygulamalar ile telefonda veya tablette, Android’de olduğu gibi bütünsel görsel değişiklikler sağlanamıyor. Android’in bukalemun gibi uyum sağlayabilirliği yok. Arayüzü genel görüntüyü değiştirmeden kullanmak için yeterli şıklığı son derece sunuyor olsa da, yerine göre daha basit ve okunaklı bir görsellik arayan kesime hitap etmek için fazla cafcaflı.

Fazlası sıkıcı veya itici olabilir

Basit metin belgeleri bile Metro arayüzünün şıklığına uyum sağlamak için görselliğe boğulmuş durumda. Uygulama içi veya belgelerde okunaklılık sorun olmuyor ancak arayüzdeki görsel sadelik ve şıklığın karışımı, bir yerden sonra sıkıcı oluyor. E tabi bir de öğrenilmiş bir mobil kullanım deneyimimiz söz konusu falan…

Ana ekrandan bütün uygulamalara erişmek için tum uygulamalar bölümüne girdiğinizde aşağıya doğru uzun bir liste geliyor karşınıza, yine şık ama yeterli basitlikten uzak. Hatta ne, nerde karman çorman görünüyor. Tek tıkla karşınıza tüm uygulamalrın net ve görünür olduğu bir arayüz çıkmıyor.. Arka plan görselini magazadan indirdiğiniz uygulamalar ile değiştiremiyorsunuz. Sadece ana renklerden seçim yapabiliyorsunuz. Zaten arka plan görselini tam olarak görmenize sağlayacak bir ana ekrana sahip değil. En azından ana ekrandan sağa doğru kayınca, açılan menünün arka planında değişiklikler yapılabilmesi sağlanabilirdi. E tabi yeni ve modern cihazlarda durum nedir bilgim yok! Örneğin alttaki görselde masa üstü bir windows bilgisayarda programlar arayüzünü görebilirsiniz. Bu benzerlik, windows tabletlerde de neredeyse böyle.

Casper Nirvana N240 Hibrit windows tablet

1- Windows masa üstü tüm programlar arayüzü (masa üstünde tablet arayüzü de bu şekilde)

Alttaki resimde ise, iş görür nitelikte olan Casper Nirvana N240 model tablet bilgisayarımdan aldığım ekran görüntüsüne bakabilirsiniz. İlk görüntü tablet modunda iken alınan ekran görüntüsüdür. Yani genel olrak Windows tabletlerin varsayılan ana ekranının temsil ediyor diyebiliriz.

Alttaki ekran görüntüsü ise tablet arayüzünden tüm uygulamalara bakmak için girilen ekran görüntüsü. Uygulamaların dizlimi ve sunumu, görsel anlamda alışık olduğumuz bir mobil deneyime yakın değil. İyi kötü arası kıyaslamak zor! Zaten gördüğünüz tüm uygulamalar varsayılan sistem uygulamaları. Yeni uygulamalar yükledikçe kalabalık artıyor ve neyin nerde oldugunu bulmak zorlaşıyor.

Casper Nirvana N240 Tablet PC: Bu model klavyesi ve ekranı bir bir birinden ayrılabilen giriş seviyesinde Windows işetim sistemli bir tablet ve mini bilgisayar modelidir. Giriş seviyesinde olmasına rağmen web tabanlı çalışmalarınız için yeterli düzeydedir. Özellikleri 👈

Windows tabletler
Windows tabletler
Windows tabletler


Yüksek karşıtlık hissi

Windows’un masa üstü bilgisayarlarda, tema ayarları bölümünde yüksek karşıtlık özellikleri mevcut. Ekran isteğinize göre siyah kırmızı, mavi kırmızı ve ya siyah beyaz vb renk kombinasyonlarında kullanılabiliyor. Ancak çok çok az insan bunu benimseyebilmiştir. Windows telefonlardaki renk temaları da aynı bu hissi uyandırıyor. Bu tarz karşıt renklerin şık bir şekilde sunulmuş hali metro arayüzüne ve günümüzde ise ondan pek farkı olmayan Windows 10 arayüzüne dönüşmüş durumda.

Windows’un mobil pazardaki denemeleri

Windows telefonların neden, alışık olduğumuz Windows pencereler şeklinde, hem dosya sistemi hem de cihaza daha olduğumuz hakim hissi veren, masa üstü yazılımından çok alakasız bir arayüzü tercih ettiğini anlamış değilim. Benim gibi anlamayanlardan ötürü olsa gerek ki, telefon piyasasında bir trend olamadı. Nokia ile anlaşıp birbirlerini sektörde var etme çabaları elbette iyi bir strateji oldu ancak beklenen satışları elde edemediler. Özellikle HTC nin bir kaç modeli ve diğer markaların bir çok modelleri ile piyasaya bir çok ürün sunmuş olmaları da beklenen başarıyı getiremedi

Örneğin şu linkteki 👈 modellerden belki haberiniz bile yoktu. Windows ile hayat bulan Nokia Lumia serisinin en üst segment telefonları Nokia Lumia 1520, Ve Lumia 1020 modelleri en popüler olanları arasındaydı. 2015 yıllarında piyasadan yavaş yavaş kaybolmaya başladı ve artık görmek pek mümkün değil. Bazı ikinci el cihaz satan telefoncularda karşılaşmak olası elbette. 2017 de mobil platforma veda eden Windows 2019’da windows telefonlarına güncellmeyi kapattı. Dilerseniz 1998 yılında dünya lideri olan Nokia ile alakalı şu Youtuber’ın videosunu izleyebilirsiniz. Nokia ve Windows ilişkisi ve neden başarısız sonuçlandığıyla alakalı bir hayli bilgi paylaşılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ur6SkmVUWfI&feature=emb_title

I-PAD ve Android tabletler karşısında Windows tabletler ne durumda?

Günümüzde yüksek mobileteye ihtiyaç duyanların tercihi tabletten yana. Mail kontrolleri, fotoğraf ve benzeri uygulamalar, dosya ve sunum veya gazete, e-kitap okumak ve benzeri belgelerle sürekli haşır neşir olan biri için tabletler kesinlikle ilk tercih. Yazının devamında standart Android ve iOS tabletler ve Windows tabletler arasındaki görece farklardan bahsetmek istiyorum. Aslında konu sade ama birazda dallı budaklı. Hepimiz yıllardır Windows bilgisayarlar kullanıyoruz. Dünya çapında bir çok kullanıcının tercihi de Windows olduğu ortada. Kimileri için, bilgisayarı bilgisayar yapan şey Windows işletim sisteminin ta kendisidir. Kimileri ise her dijital cihaza bilgisayar diyebilir. Mantıken öyle zaten… Her dijital cihaz bir bilgisayardır. Ancak asıl bilgisayar, ekran karşısına oturup mouse ve klavye ile alışık olduğumuz, Windows pencereleri ile donatılmış Windows’un masa üstü yüklü cihazlarıdır diye bir algı da var.

Özellikle son 20 yıldır yıldızı parlayan teknoloji, hayatımıza bir çok yenilik kattı bu yeniliklerin en görünen tarafı ellerimizden düşürmediğimiz telefonlar ve benzeri tabletler. Çoğumuz yapabildekleri şeyleri, yapmak istedikleri şeyleri veya pırıl pırıl ekranlarıyla bizleri cezbeden tablet ve telefonları seviyoruz. I-phone ile başlayan ‘rahat dokunmatik arayüz’ sektörü I-pad ile devam eden tablet sektörüne dönüştü. Rahat derken astım elle kullanılmaya musait olan cihazlar ve sonrasını kastetmektir. Keza ilk dokunmatik cihaz tabiki de I-phone değil..

Piyasada şu an onlarca markanın her fiyat aralığında tabletlerini bulmak mümkün. alınabilirlikleri ile birlikte daha sık görülmeye başlandı tabletler ve telefonlar. İnsanlar maillerini , Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ uygulamalarını tabletten sürdürüyorlar. Aslında tabletler ile yapabildiklerimiz bize sunduklarıyla sınırlı. Sınırı belirleyen ise uygulama marketleri demek çok yanlış olmaz. Aklınıza gelebilecek her türlü oyun, uygulama ve benzeri içeriklerin sunulduğu yüz-binlerce uygulama ne kadar yeterli oluyor? Elbette burada asıl karmaşa başlıyor. İhtiyaçlarım için tablet mi almalıyım ? Bilgisayar mı almalıyım ?

Tablet mi almalıyım ? Bilgisayar mı almalıyım ?

Tabletlerin alışık olduğumuz bilgisayarımız gibi bir arayüzü yok. Tabletler daha çok dokunmatik uygulamalar için tasarlanmış makinelerdir. Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Cihazlar ihtiyaçlarınız doğrultusunda ‘efektif’ veya ‘efektif değil’ diye sınıflandırılabilir. Onun dışında elbette ki son model bir tablet çok eğlenceli ve işimizi fazlasıyla görmeye yeterli. Ayrıca tüm tabletlere bir mouse ve klavye yardımı ile bilgisayar havası vermek de mümkün. Ancak bir tablet hiç bir zaman alışık olduğumuz masa üstü veya diz üstü bilgisayarlarda olduğu gibi Windows görünümünde çalışmaz. Çünkü ya Android işletim sistemi ile çalışıyordur yada iOS işletim sistemi, ancak Windows işletim sistemi ile değil. Bunun yanı sıra Android ve iOS, her ikisi de tablet sektöründe Windows’u geride bırakan işletim sistemleridir.

Basit pratiklik bekleniyordu

Bu bağlamda piyasada 3 en popüler tablet işletim sistemi IOS, Android ve son olrak başarıyı yakalayamamış Windows. Bu üç işletim sisteminden Android ve IOS uygulama marketlerindeki binlerce uygulama ile Windows tabletlere büyük fark atmış durumda. Bu bağlamda Windows uygulamalar açısından çok yeterli değil. Ama işinizi görecek çoğu uygulamaya erişebiliriz diye yazının başlarında da belirtmiştik. Bir zamanlar Android ve IOS ta da çok fazla uygulama yoktu e tabi çoğumuz o dönemleri hatırlamıyor. Tablet ve mobil cihazlar ile uygulama marketi mantığı çok stratejik ve akıllıca bir mantık. Küçük küçük programcıklarla dokunmatik arayüze entegre edilebilen basit binlerce uygulama bizleri eğlendiriyor, işlerimizi yoluna sokuyor ve en önemlisi de, iletişimde kalmamızı sağlıyor. Ancak Windows nedense bir türlü talep görmedi ve halen Android tabletler ve iPad karşısında çok geride.

Windows tabletler özellikle son 3 4 yılda tablet + bilgisayara dönüştü

Dünya çapında bilgisayarların neredeyse yüzde 60 kadar bi bölümüne hakim olan Windows işletim sistemi, telefonlarında değil ama bir çok tablet modelinde yüzlerce milyon insanın alışık olduğu, klasik Windows masa üstü görüntüsüne de sahip. Yani öyle yada böyle bir tabletten yapabilmesini bekleyemeyeceğimiz ve bir şekilde ihtiyaç duyabileceğimiz klasik bilgisayarlarımız artık Windows tabletlerle daha da mobil hale geldi. Bu açıdan bakınca Windows tabletler iOS ve Android işletim sistemine karşı son derece güçlü bir rakip ve daha üst bir konumda da diyebiliriz, çünkü Windows tabletler sadece tablet değil ayrıca birer bilgisayar.

Tek dokunuşla masa üstü veya tablet olma arasında geçiş yapabilen bu yeni nesil Windows tabletler, tablet olma işinde iPAD veya Android ile yarışabilecek kadar iyiler, ama yeterince uygulama olmamasından veya belkide farklı arayüzünden ötürü tablet olarak kullanımı çok terci edilmiyor. Bu bağlamda mobil piyasadan çekilen windows bütün gücünü kullanıp tablet sektöründe de var olmayı başaracak gibi. Zaten son zamanlarda piyasaya çıkan bir çok widows işletim sistemli cihaz tablet arayüzüne de sahip olabilen bilgisayar demek daha doğru olur.

Tercihiniz ne olmalı? 

Hemen şunu ekleyerek devam etmek isterim. Günümüzde tüm cihazlar ve işletim sistemleri müthiş gelişti. Özellikle mobil telefon piyasasından çekilen Windows’un tablet de olabilen bilgisayarlara ağırlık vermesi, aslında rekabeti iyice kızıştırdı. Çünkü yeni nesil Windows tabletler yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında daha da taşınabilir hale gelen tablet bilgisayarlara, yani, tablet olma konusunda görece yetersiz kalsa da, hem Windows tablet hem de bilgisayar olarak karşımıza çıkmaya başladı. Windows tabletlerin, her şeye rağmen bir çok Windows uygulamasını çalıştırabiliyor olması bence çok büyük bir avantaj. Yani I pad veya Android kullanan cihazlar klavye ve mouse yardımıyla tablet olmaktan çıkmıyor. Yine tablet olarak kullanıyorsunuz. Çünkü Windows tabletler gibi hem tablet hemde masa üstü arayüzleri yok

Elbette tablet ve bilgisayar olabilen bir model almak istiyorsanız üst segment bir cihaz seçmenizde fayda var. Keza ikisi bir arada olan modeller bi hayli pahalı. Tek başına tablet olan bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız. Standart Adnroid ve Apple tabletleri de gözden geçirebilirsiniz. Standart olarak en bilinen sosyal medya uygulamaları iletişim uygulamaları vs. neredeyse herşey için basit bir Android telefon veya tablet yeterli. Ancak bir geliştirici iseniz durumlar değişir. Bu seçim birazda ihtiyaçlarınızın ne olduguna bağlı!

Windowsların verimliliği ayrı bir mesele

Kendi açımdan konuşup Windows tabletlerin benim için neden daha verimli olabileceğini anlatmak istiyorum. Örneğin kullandığım bazı özel programlar sadece Windows’ta çalışabiliyor. Sadece Windows versiyonu olan bir çok program söz konusu! Onun dışında İnternet siteleri veya bloglar yönetiyorsanız, örneğin WordPress kullanıcısı olduğunuzu farz edelim, standart web arayüzüyle çalışan bir WordPress arayüzünü kesinlikle tercih edersiniz. WordPress’in Android ve IOS sürümlerini kesinlikle yeterli bulmuyorum. Çünkü onlarca eklenti ve benzeri kodlama vesaire gibi değişiklikler yapmak gerektiğinde tek ihtiyacınız Windowslu bir bilgisayar olacaktır.

Çoklu işlevsellik ve pratiklik

Benim için bu iki özellik neden Windows seçmeyelim sorusuna sadece basit bir cevaptır. WordPress vb site uygulamalarının çoğu, tabletlerdeki tarayıcı arayüzünde biraz zayıf kalabiliyor. Varsayılan uygulamalar son derece yeterli, ancak tasarıma müdahale etmek isterseniz kesinlikle basit bir Android veya Apple uygulaması yeterli olmayacaktır. Keza Windows’u tercih etmek için çok daha farklı veya gerekli sebepleri olanlar da var.

Bir birinden şık Power Point uygulamaları, birbirinden ağır ve yüksek donanım gerektiren oyunlar ve programlar ve daha yüz binlerce program Windows için kodlanmış durumda. Yani Tablet ve mobil sektöründe Android ve Apple nasılki yüzbinlerce uygulamaya sahip, aynı şekilde Windows işletim sistemi de kendisi için tasarlanan yüz binlerce programa sahip. Daha 7-8 yıl öncesine kadar en iyi tabletleri bile güncellemek için bir Windows bilgisayara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmak isterim. E tabi artık kendi kendilerini güncelleyebilecek kadar geliştiler. Yakın zamanda bir tablet almayı planlıyorsanız, tercihiniz ne olursa olsun hayırlı olsun 😉 Şu kısa yazı ilginiz çekerse bakabilirsiniz https://stories.angelsturkiye.com/2020/04/gunumuzde-tabletler-ve-tablet-bilgisayarlar/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir