Günümüzde internet kullanımı: savaş, seviş, taktir edil beğeni kazan

Savaş, Seviş, Taktir edil beğeni kazan: İnternet’teki oyunlar ve uygulamalara bu yüzden mi çok düşkünüz? Oyunlarda savaşıyor, hırs yapıyor, zafer elde ediyoruz, Sosyal medya da beğenilmek, takdir kazanmak için, çöp çatan sitelerinde ise temel içgüdümüzü tatmin etmeye çalışıyoruz. İnsana özgü tüm bu temel, fiziksel ve manevi ihtiyaçları İnternet’ten mi bekliyoruz?

Günümüzde o kadar çoooook oyun ve uygulama var ki, hani zaten bu kadar oyuna ve uygulamaya istinaden bu yazı kaleme geldi.. Düşünsenize bir, aslında İnternet denen şey bir zamanlar sadece blogların dünyası iken ( ki en verimli olduğu çağıydı: yazmak ve okumak için) Günümüzde İnternet oldu (inter-net : basit anlamda ağlar arası demektir) Hani o bildiğiniz İnternet, neredeyse su diye içtiğimiz cigabaytlar yani (gigabyte). Doğal olarak bu cigabaytlarımızı da bitiren bu uygulamaların kendisi oluyor.  Bazı GSM şebekelerinin sosyal medya paketleri falan da maalesef ay sonunu bulmaya ancak yardımcı oluyor.😅 Hepsi tamamen ihtiyacımıza göre şekil alan bir sektördür bu İnternet dediğimiz fenomen. Ve her ne kadar insanları uzak tutmaya çalışsalar da, sosyalleşin, parka gidin gezin tozun gibi hatırlatsalar da, insanların ilgisi parkta bile devam ediyor.. Yani park ve internet ikilisinden bahsediyorsak çok sıkıntı yok keyif alın. Ancak eve kapatacak bir unsur ise maalesef orada sıkıntı var demektir☝

Günlük hayatta bulamadıklarımızdan mı yoksa çekoslavakyalaştıramadıklarımızdan mı? ☺  

Söyleyeceklerim biraz ilginç ve *korölativ olabilir. Hani evde bilgisayar başında vakit geçirmenin sosyallaşmeye engel olması mı? Yoksa sosyalleşecek kimsenin olmamasından ötürü eve tıkılıp kalmak mı? E peki ya işiniz sosyalleşmekse ne olacak 🙂 e ozaman örneğin, sosyalleşmek benim için iş ise, sosyalleşmemek de benim boş zamanlarda yapmayı tercih ettiğim şey olsun olsun 😅 çok güldüm… E tabi sosyalleşmekten asıl kastın, bireylerle gerçek hayatta etkileşim olduğu gerçeğini de aklımızın bir kenarında biliyoruz.  E tabi olasılıklar çok, o yüzden çok korölatif bir ihtiyaçtır internet, ve uzatmadan asıl söylemek istediğim yere geleyim… 

Oyunlar (bayılırız)

Hangimizin telefonunda, tabletinde, sevdiğimiz oyunlar yok? Mutlaka vardır. Mesela ben tam bir oyun severim, ve *Moba oyunları tam ilgi alanım. Örneğin en bilinenlerinden olan Mobile Legends: Bang Bang, Arena of Valor gibi oyunlar. 3’e3 4’e4 5’e5 oyunlar ve savaşlar varya.. Ofuiii olaay… Öyle ki, savaşa, yenmeye, yenilgiye doyuyorsun… Heleki arka fondaki poh pohçu kızın sözleri ise şöyle, E tabi ben sadece kelimelere vurgu yapabilirim, sizin o andaki gaza gelişiniz veya heyecanınızı sağlayan ise arka plandaki sesin kendi… işte o sözlerden bazıları şöyle.. her iki oyundan da karışık bir kaç tane yazdım. You have defeated an enemy : Bir düşmanı mağlup ettin ( e tabi arkada coşkulu bir sesle)An enemy has been slained: Bir düşman katletidildiAn enemy tower was defeated: Düşman kulesi yıkıldıVictory: ZaferGodlike:
Your team has destroyed an inhibitor: Takımınız bir savunma kulesini yok etti
ve şimdi hatırlayamadığım onlarca gaza getirici sözler.. Alttaki videoda oyunun, orijinal seslerini dinleyebilirsiniz. Ancak videodaki sesler ham kayıtlar. Yani efekt ve müziklerle güçlendirilmemiş. Ama yinede ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu videoda da Arena of Valor oyunundaki sesleri duyabilirsiniz.

Bu sesler oyundayken emin olun bir hayli gaza getirici. E tabi videodaki gibi art arda gelince değil! Oyundayken çok keyif verici ve gerçekten gaza getiriyor 🙂  Sanki bir filmin çekildiği bir sahnenin arka planını görmüş gibi hissettiyseniz. Bu oyunları bir hayli oynamışsınız demektir.Yani asıl sorum şu ki, taktir edilme egomuz, savaşma egomuz var da bunu oyunlarla mı bastırıyoruz? Bunun için mi yapıldı yoksa oyunlar! Çok da güzel oluyor oynuyorum seve seve 🙂 Keyfimize bakıyoruz zaten… Benimkisi sadece optimist bir eleştiri. E tabi her oyun da savaş için değil elbette.. Ama bir düello veya sürekli tetikte olma durumu bu oyunların hepsiyle söz konusu değil mi? Tam bir challenge! Bazı oyunların veya uygulamaların, zeka, zihin, algı, beceri, dikkat, öğrenme vs. gibi özelliklerimizi geliştirici olduğunun iddia edildiği söz konusu. E gelde antisosyal olma 🙂 Mutlaka bazılarını denemişsinizdir. Bütün bu uygulamaların hepsi, özellikle, savaşma, zafer kazanma, ve takdir edilme ihtiyaçlarımıza ve egolarımıza çok da iyi geliyor. Hele ki bunu sosyal medyada paylaşmak cabası. E tabii savaştık, takdir gördük peki ya sevişmek? Nasıl tatmin olacağız?

Çöpçatan uygulamaları (sık sık uğrarız)

Oyunlar veya bizi eğlendiren interaktif uygulamalardan sonra en çok tercih edilen uygulamaların başında arkadaşlık sitesi uygulamaları geliyor. Dilerseniz bu yazıda Türkiye’nin en iyi arkadaşlık siteleri başlıklı tavsiye niteliğinde olan bilgilendirici yazımıza bakabilirsiniz. Türkiye’deki özellikle heteroseksüel kesme hitap eden arkadaşlık siteleri hakkında bilgi edinmek isterseniz yazıda tek tek deneyerek ayrıntılı ve görsellerle yazdık. Ama ona bakmadan önce bu yazıyı tamamlamayı da tercih edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim oyun uygulamalarıyla, savaşma, dövüşme, övgü duyma vb takdir edilme gibi egolarımıza ufak ufak su serpiliyor.

Ancak birde *sevişken, cinsellik isteyen tarafı da söz konusu değil midir insanın? Ayriyeten bunun bir oyun olmadığının da farkındayız. Ve sanırım söz konusu tatmin olmak ise, gerçek hayata, oyun uygulamalarından bir nebze daha yakın olan bu arkadaşlık uygulamalarında, önce beğenilmek isteyen tarafımızı, sonrada sevişken tarafımızı tatmin etmeye çalışıyoruz. E tabi bu arkadaşlık uygulamalarında, oyunlardaki kadar tatmin olamayabiliyoruz. Çünkü bu durumda netten birini bulup tensel temas durumları söz konusu. Yani olaylar her halükarda fiziksel hayattaki bir hareket olarak vuku bulacak! Oyun vb uygulamalardaki gibi sanalda kalmayacak. Ha bazen arkadaşlıkların da sanal olduğu oluyor ve bir şekilde kişiler tatmin sağlıyabiliyor mu ? Kısmen ve kesinlikle evet… Mesela tamda bu noktada geleceğin arkadaşlık siteleri başlıklı yazı özellikle sanal ilişkileri sevenler için tam bir yazı dizisi diyebiliriz. Hani arkadaşlık sitelerindeki, temel maksadımız olan tensel temas durumu, çok taraflı çok tartışmalı. Ve nihai sonuçları çok parametreli. Ancak sevişme içgüdümüzün altını çizmeye çalıştığıma göre muhtemelen ne demek istediğimi ve bunun arkadaşlık siteleriyle olan alakasını daha iyi anlamışsınızdır.Arkadaşlık sitelerindeki bildirim seslerinin bazılarını bilirsiniz. Düşünsenize, bildirimleri uyarı sesi yerine, oyunlardaki gibi, size daha çok gaz veren heyecanlandıran, gerçek bir konuşma olsa, ne olur acaba! Biri seninle tanışmak istiyor, biri resmini beğendi, vb şekilde sesli olsa bu bildirimler yer yerinden oynamaz mı? Düşünsenize otobüstesiniz ve tıkış tıkış iken, basit bir mesaj sesi yerine, ‘biri senle tanışmak istiyor’ diye bangır bangır bağırsa telefonumuzun bildirimi. Ama oyunlardaki havaya sokan ses tonuyla olacak yoksa bir esprisi kalmaz 😅 Şimdi birazda sosyal medya üstünden beğenilme egomuzu hatırlayalım.

Sosyal medya (hiç çıkmayız)

Facebook, Instagram, Twitter kullanmayanlar var bunu biliyor musunuz? İnanın ki var! Bazı insanların gerçekten hiç sosyal medya hesabı yok. Ancak çok ilginçtir ki bu insanların çalışkanlıklarından ödün vermemek veya orada vakit kaybetmemek için mi, sosyal medyayı gerçekten kullanmadığını bilmiyoruz! E tabi yapacak bir şey yok. Herkesin kendi seçimi elbette. Hatta şunu da ekleyebilirim;  bu sosyal medya kullanmayan kişilerin bir çoğunun en az bir arkadaşlık sitesinde gizli kapaklı da olsa bir profili var. E olabilir elbette, çünkü arkadaşlık siteleri Facebook Instagram gibi sosyal medya grubuna girmiyor. Arkadaşlık siteleri, yukarı da da bahsettiğimiz çöpçatanlık siteleri gurubuna giriyor. Şimdi lütfen sosyal medya kullanıcılarının perspektifinden bakmaya çalışalım.
Aslında sosyal medya denen şey bulunmaz bir nimet dersem kızmayınız. Haberler de dahil olmak üzere bir çok konudan haberdar olmanın ve büyük kitlelere ulaşmanın en etkili yolu, tabii ki de sosyal medya. Hatta bazılarının sosyal medyayı bile çöpçatan servisine dönüştürdüğü de ayrı bir konu. Ancak temel amacına bakacak olursak sosyal medya, kişisel görünürlüğümüz ve son yılların fenomen olma sevdasının, çok çok beğenilme olgusunun vuku bulduğu platformlar. Bunun da en temelinde yatan beğenilme ve takdir edilme ihtiyacı olabilir. Ve bazıları öyle tutkun ki beğenilme sayısına; buna göre mutlu veya mutsuz bir gün geçirebiliyor. Hatta sırf bu yüzden takipçi satın alma yerlerine tonlarca para kaptırdık. Aldık 100 beğeni, 1000 görüntüleme hoop bir de baktık ki aslında takipçilerimiz robot çıktı. Ne yani bizi robotlar mı takip ediyor? E tabi takipçi sayısını yarı robot yarı gerçek kişilerden götüren profillerde söz konusu bunu biliyoruz. İllede gerçek takipçi olsun diyorsanız Instagram’da gerçekten sizin yerinize etkileşime giren followers chief isimli bir uygulama var. Uygulamanın nasıl kullanılacağını resim üzerinde ayrıntılı anlattım. Ancak hesabınızın kapatılma ihtimali çok yüksek. Lazım olur diye adamlar yapmış buradan 👈gidebilirsin.

Bu uygulamalar bize bir şey yapıyor mu?

Tüm uyarı ve uzaklaştırma haberlerine rağmen, hepimiz de biliyoruz, ve kabul ediyoruz ki, büyük bir çoğunluğumuz bu sosyal medya ortamlarının olmadığı bir hayat düşünemiyor ve sürekli ama sürekli elimizi telefondan çekmeyişimizin sebebi de bu. E tabi bunun yanı sıra benzeri bir sürü interaktif uygulamalar. Elbetteki istisnalar kaideyi bozmasa da büyük bir çoğunluğun hayatına hükmediyor diyemeyiz. Ve hatta bu uygulamaları kullananların büyük bir çoğunluğunun, vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu, bu platformlarda harcadığını da iddia edemeyiz. Ama genel olarak, baya bir zaman boyunca bakıyoruz ve birinden girip birinden çıkıyoruz. Yani savaşmak, sevişmek, takdir kazanmak, beğenilmek gibi hareketlerin bütünü genel olarak insana özgü isteklerdir ve şirketler bu bilgilere dayanarak, yukarıda bahsettiğimiz uygulamalarla aslında üzerimizde bir etki bırakmaya mı çalışıyor, yoksa insanın içindeki bazı duyguların kontrolden çıkmasına engel olmaya mı çalışıyor? Veya hepsinden öte, internet dünyasındaki bu uygulamalar bize bişe yapıyor mu?
Bu en temel sorum 😉* Korölatif: ilişkilerin biri olmazsa diğerinin olamayacağı çıkmazı. Tavuk mu yumurtadan, yumurtamı tavuktan gibi  * Moba (Multiplayer Online Battle Arena: Çok oyunculu sanal savaş alanı)
Sevişken: Cinsel aktiviteler ve veya etkleşimlerin tümüne olan ihtiyaca düşkün olma hali