1 Şubat 2019 Cuma

BLACK MIRROR SEZON 3 BÖLÜM 3 LEZBİYEN AŞKIYLA ÖN PLANDA


BLACK MIRROR SEZON 3 BÖLÜM 3 SHUT UP AND DANCE


Bütün bir sezonu izlemedim çünkü devamlılık olmayışı ilk başta bana biraz ilginç geldi. O halde ne alaka sezon mantığı ? Sezon deyince ister istemez bir süreklilik bekliyor insan e beklentiler doğru olmak zorunda değil. Her biri birbirinden farklı bir baş yapıt demek sanırım çok daha doğru olur. ve film tadında... şimdiye kadar 2 bölüm izledim ve bir bölümde spoiler youtube videosu izleyerek izlemiş kadar oldum. Her bölüm ayrı bir şok :) Tüm sezonların tüm bölümlerini izleyeceğim. Keza izlediğim 2 bölüm çok çok başarılıydı. Çoğu dizi teknolojinin en ütopik ve belki bir gün gerçek olabilecek halleriyle karşımıza çıkıyor. Son derece duygu dolu ve klasik etik ve ahlaki değerlerin yıkıldığı daha doğrusu insanı yeniden düşündüren türde şeyler... Özellikle son izlediğim 3. sezon 3. bölümde lezbiyenliğin ön planda olması ama özellikle de aşkın yaşının olmamasına parmak basan senaryasu takdire şayan.

ilk başlarda diğer bölümlerde olduğu gibi herşey çok sıradan ilerlerken tam ortalara doğru öyle bir fark atıyor ki gerçeklik algısı... Sanırım genel olrak Black Miror insanların gerçeklik algılarıyla şimdilik ütopik bir bakış açısıyla oyunuyor. Üstelik bu bölümdeki ütopik bakış açısının konusu son derece görünür ve rahat bir şekilde lezbiyen aşk üzerine kurulu. Kız kıza öpüşme ve sevişme sahneleri son derece duygu dolu. Ancak konuyla alakalı bilgi vermek istemiyorum ki spoiler olmasın.. Herşeyin, 80 lı yıllarda bir kasabada geçtiğini sanıyorken, bambaşka bir gerçekle karşılaşıyoruz. Oysaki dizinin ilk 10 15 dakika içinde özellikle bir lezbiyen aşkından bahsettiği hemen netlik kazanıyor. İlk bakışta 80 yıllarda lezbiyenlik ve lezbiyen ilişkileri vb Lgbt ilişkileri konu aldığı düşüncesine kapılsanız da, aslında olay tam olarak lezbiyenlik de değil. Aşk temalı bir bilim kurgu demek çok daha doğru. Zaten filmin kurgusu öyle ilginç ki, siz diziyi izlerken olayların lezbiyenlik kısmı hiç göze bile batmıyor. Keza filmin konusu aslında bakmasını bilen için, lezbiyenlik değil aşkın ta kendisi.  Black Mirror serisi birbirinden bağımsız olduğu için (en azından hepsini izlemediğim için şimdilik böyle söylüyuorum) direk bu sezonu izleyebilirsiniz. Özellikle lezbiyen temalı filmler hoşunuza gidiyorsa bu film, daha doğrusu kısa film keyifle iznelebilecek türden.2 yorum:

  1. Netflix film, dizi ve belgelerini bloğumda yorumluyorum, ilginizi çekebilir. Henüz Black Mirror dizisini izlemedim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.. konu çok ilginç ve hiç beklemediğimiz bir şekilde gelişiyor TEMA'nın lezbiyenlikle alakalı olduğunu sonradan fark ediyorsunuz... Keza olaylar bundan daha öte

      Sil