İnternet

İçerik yönetim sistemi nedir?

içerik yönetim sistemi (CMS: content management system) en basit anlamıyla, yazı resim vs bütün multimedya içeriğinizi barındırdığınız, ve kullandığınız servise göre ücretli veya ücresiz olabilen ve yayınladığınızda son kullanıcı tarafından tercihinize göre farklı görünen arayüzdür.

Günümüzde blog yazmak kimileri için apayrı bir tutku.. Bazılarımız sadece blog yazar ve gayet sıradan ve varsayılan temalarla ilerler. Ve bazılarının çok sıradan bloglarının bile yüzlerce takipçisi ve okuyucusu vardır. Kimileri için de hem blog yazmak hem de yazdığı blogu yönetmek durumu söz konusu. Zaten işin içine blogu yönetmek girdiğinde içerik yönetim sistemlerini anlamak önemli olacaktır. Çoğu blogger, sadece platformların adını bilir. Fakat çoğunluk bunların birer içerik yönetim sistemi olduğunun farkında değildir. WordPress, Blogger, Drupal, Joomla manul olarak kendi hostinginize kurabileceğiniz içerik yönetim sistemlerinin önde gelenlerindendir. Facebook bile bir içerik yönetim sistemidir demek çok yanlış olmaz.

Siz de blog yazmak veya internet dünyasında ticari veya ticari olmayan sebeplerle var olmak isterseniz bu içerik yönetim sistemlerinden biriyle başlayacaksınız demektir. En popüler olan Tumblr Worpress Blogger hakkında bilgi sahibi olmak ve seçim yapmak isterseniz bu yazıda fikir sahibi olabilirsiniz. Hangi blog servisi ? WordPress, Blogger, Tumblr.

İnternette, yazılarınızı videolarınızı resimlerinizi, yani genel anlamda içeriğinizi yönetmek ve barındırmak için onlarca içerik yönetim sistemi vardır. Çoğu son kullanıcı için bu popülaritenin önemi zaten yok. Önemli olan platformun istediğiniz özellikler ile ihtiyacınızı karşılıyor olması. İçerik yönetmek günümüzde çok geniş çaplı bir konu. Örneğin bu linkten içerik yönetim türleri ile alakalı, farklılıkları görebileceğiniz bu yazıya göz atabilirsiniz. http://www.yazilimnet.com/tr/blog/43/icerik-yonetim-sistemi-nedir-

Aşağıdaki resimde wordpress ve diğer içerik yönteim sistemlerinin bazılarını görüyorsunuz. Bu hizmetler WordPress te dahil olmak üzere kendi hostunuzda barındırabileceğiniz hizmetlerdir. Lakin kendi hostunuzda barındırmadan da kullanabileceğiniz blogger tumblr vs. gibi diğerleride mevcut. Yukarıda da bahsettiğim gibi WordPress haricinde blogger veya tumblr gibi platformlar birer içerik yönetim sistemleridir ancak alttaki resimdede gördüğünüz üzere kendi hostinginize kurabileceğiniz içerik yönetim sistemlerinden değillerdir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz içerik yönetim sistemleri, ve daha duymadığınız diğerleri de, aslında hep aynı şey denebilir de denemez de… Son kullanıcı açısından bakınca, ziyaretçi veya kullanıcı için hangisinin ne olduğunun bir anlamı, önemi yok. Zira bu zaten ziyaretçinin değil, sizin umurunuzda olacaktır. Bir projeye başlamak isteyen herkes amacına yönelik olarak en uygun olanı seçmelidir.

İçerik yönetim sisteminin ne olduğunu daha net anlamanız için şunu da eklemek sağlıklı olacaktır.; kendinize ait bir siteniz var mı ? Sitenizi bir yazılım firmasına mı yaptırdınız? Siteniz çoğunlukla işiniz ile alakalı içerikleri tuttuğunuz bir site mi ? işte o da bir içerik yönetim sistemidir. Yazılımcı değilseniz ve sürekli yeni özellikler istiyorsanız, sitenizi yaptırdığınız yerden sürekli destek almanız gerekiyor. Çünkü herkes, yazılımcı, tasarımcı, değildir ama İnternet’te var edecek bir proje isteyebilir.

İşte bu noktada kullanıcılara esnek çözümler sunmak isteyen yukarıdaki resimde gördüğünüz hazır içerik yönetim sistemleri devreye giriyor. Ve sürekli bir yazılım firmasına bağlı kalmak istemeyen yarı profesyonel, veya tamamen amatörler için, hazır, akıllı altyapılar sunuyorlar.   Forum sitelerinden, sohbet ve arkadaşlık sitelerine, blog sitelerinden galeri, eğitim vb. her alana özgü geliştirilmiş birbirinden farklı İYS bulmak mümkün. Yukarıda da bahsettiğim gibi bunlardan en yaygın olanı WordPress. Ancak bu en iyisi WordPress’tir demek değildir. İçerik yönetim sistemlerini gerekiyorsa daha iyi anlamak için, deneyim kazanmak için boş bir hosting hesabınız üstünden deneme yanılma yoluyla istediğinizi yükleyip ne işe yaradığını nasıl çalıştığını kendiniz test edebilirsiniz. Böylece tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belki 3 5 ay içinde deneyerek kendiniz görebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen tüm bilgi genellikle standart hostinglerin tümünde cpanel arayüzüyle ulaşabileceğiniz diğer uygulamalardır. Bunun dışında daha gelişmiş hostinglerin (ki bunlar genel olrak sunucu olarak adlandırılır) ücretli veya ücretsiz farklı yönetim panelleri de söz konusudur. Zaten sunucu yöneten biriyseniz bu yazıyı okumuyorsunuzdur 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir