Hangi blog servisi ? WordPress mi Blogger mı Tumblr mı ?

Projeniz için hangi blog servisini seçeceğinizden emin değil misiniz? WordPress Blogger Tumblr?

Blog yazmak, son derece rahatlatıcı ve kişisel gelişime de katkı sağlayan multimedya bir deneyim katar insana. Araştırmacı kişiliğinizi kullanmak, deneyimlerinizi paylaşmak, veya sebebi her ne olursa olsun bir blog yazmak istiyorsanız ve Tumblr, Blogger veya WordPress arasında karar veremiyorsanız ve bu platfromları tanımıyorsanız bu yazı faydalı olacaktır. Ayrıca kararsız olmakta haklısınız! Zira, hepsinin birbirinden farklı arayüzleri ve özellikleri var. Yada bu servislerden bir tanesi sizce, ”bazı özelliklerinden ötürü” daha iyi olabilir… Hangi blog servisi sizin için daha uygun? Seçim yapmanıza yardımcı olmak için Tumblr, Blogger ve WordPress servislerine yüzeysel olarak değinmek istedim

Tumblr – Renkli ve gerçekten sıradışı görsellerin dünyası Tumlr’da

tumblr_icon2015 itibariyle Tumblr ile yaklaşık 217 milyondan fazla blog sitesi mevcuttu. bu rakam 2018 de 220 milyonu geçmiştir diye düşünüyoruz. Tumblr daha çok foto blog servisi olarak kullanılan bir alt yapı sunuyor. Az yazı, bol resim diyorsanız Tumblr servisini kullanmak sizin için en doğru karar olacaktır. Tumblr servislerini sitenizinadı.tumblr uzantısıyla kullanmak zorundasınız. Kendinize ait herhangi bir alan adını da yönlendirmenize olanak sağlıyor. Muhteşem bir görsellik sunan alt yapı arıyorsanız kendinize özel alan adıyla, Tumblr kullandığınızı kimse bilmek zorunda değil. Haber veya diğer magazin türü bir blog olarakta kullanabilirsiniz. Tumblr çok sayıda ücretsiz tema sunuyor. Ancak daha iyilerini isterseniz, satılan binlerce hazır tema arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. 40- 50 dolar civarında bir ücretle, çok şık  görsellere sahip bir web siteniz olabilir. Tumblr kullanıcı paneli, satın aldığınız veya size ücretsiz sunduğu temaları değiştirmenize imkan sağlıyor.  Lakin sınırlarınız servisin sizlere sunduğu imkanlarla kısıtlı durumda. Yani küçük bir dezavantaj ancak hedef kitleniz veya paylaşacağınız içeriğin ne olduğuna göre Tumblr sizin için avantajlı da olabilir. Keza paylaşabileceğiniz içerik türünde neredeyse sınır yok. Ancak örneğin 100 mb den büyük bir video paylaşamıyorsunuz. Youtube veya vimeo gibi video servislerine yüklemenizi öneriyor.

Diğerleriyle ilgili ayrıntılara geçmeden önce Tumblr ile alakalı şunu bilmekte de fayda var; Tumblr, web arayüzü olan bir site gibi kullanılabilmesinin yanısıra güçlü bir sosyal medya platfromudur. Daha profesyonel amaçlara hitap eden WordPress ve Blogger’ın Google play ve Apple Store’daki uygulamaları, insanların daha bir aşina olduğu Facebook, Twitter veya İnstagram gibi kullanıcı dostu değil. Worpdress ve Blogger’ın uygulama marketlerindeki uygulamaları karşısında Tumblr, kullanıcı sayısı ve kullanıcı dostu arayüzüyle açık ara önde olup Facebook, Twitter ve İnstagrama kafa tutabilecek kadar ciddi bir platfrom. Tumblr aslında yazının devamındaki iki blog sisteminden biraz daha farklı bir prensipte çalışıyor. Tumblr servisiyle alakalı şu harika yazıya mutlaka bakın:

https://stories.angelsturkiye.com/2020/04/tumblr-nedir-ici-beni-disi-seni-yakar-tumblr-ve-digerleri/

Tumblr’ın sosya medyadaki diğelerine kıyasen ne derece güçlü olduğunu ve WordPress tarafından satın aldıktan sonra daha da güçlü hale geleceğinin altını çizmekte fayda var. Tüm ayrıntılar linkteki yazımda.

Blogger- Sade temiz, hızlı bir çözüm arayanlar için

Teknoloji devi Google’un 90’lı yıllarda satın aldığı blog servisidir. Eğer bir gmail hesabınız varsa (yani google kimliğiniz) potansiyel olarak Blogger da dahil olmak üzere  google’un sundupu bütün hizmetlere zaten sahipsiniz demektir.. Geriye kalan tek şey Blogger hesabınıza girip bir domain seçmek..Google’n sunduğu sade ama güçlü bir blog servisi olan Blogger resimlerden çok yazılarınıza yer vermek istiyorsanız size olağanüstü kaynaklar sunuyor. Gücünü Google ve sunduğu diğer servislerden alıyor. Blogger sitenizinadı.blogspot uzantısıyla kullanılıyor veya Tumblr da olduğu gibi alan adınızı yönlendirmenize olanak sağlıyor. Ancak kendi hostunuzda bulundurmak gibi bir seçeneğiniz yok. Zaten Blogger ile özel bir hostinge ihtiyaç duymuyorsunuz. Google’ın Drive, Google Plus, ve daha diğer bir sürü servisi tek bir Gmail hesabı ile kullanımınıza açık ve Blogger servisiyle tam bir bütünlük içinde çalışıyor.  Drive’ da sakladğınız video, resim, yazılı belgelerinize basit bir iki tıklama ile ulaşabilmek mümkün. Hali hazırda bir Gmail kullanıyorsanız ve yukarıda da belirttiğimiz gibi, resimden çok yazılarınızla ön planda olmak istiyorsanız, Blogger sizin için çok doğru bir seçim olacaktır.

Elbette Blogger için de satılan hazır temalar bulmanız mümkün, zira ücretsiz sunulan temaları maalesef belli bir zamandan sonra pek yeterli gelmeyebilir. Benim için içerik daha önemli diyorsanız sade temalarla da blog yazmaya devam edebilirsiniz. Zaten ücretli temalarla sitenizin görsellik tarafını da halletmeniz mümkün. WordPress gibi hem görsel hemde diğer değişiklikler için sınırsız düzeyde modifikasyon mümkün değil. Çünkü WordPress gibi kodlama bilmeseniz bile eklentilerle değişiklik sağlamanız münkün değil. Ya kodlama konusunda iyi olmalı, yada zaten hali hazırdaki birbirinden güzel ve tek tıkla yüklenebilecek binlerce temadan birini satın alabilirsiniz. WordPress veya Tumblr tema fiyatlarına kıyasen çok çok daha ucuz temalar bulmak mümkün. Tumblrda olduğu gibi sınırlarınız yine servisin sunduklarıyla kısıtlı. Ayrıca Blogger, Google’ın seo alt yapısına doğal olarak uygun olduğu için  küçük bir avantaj ve kolaylık olabilir. Google plus servisiyle tümleşik çalışan Blogger size seo açısından da destek sunuyor.

WordPress- Her açıdan profesyoeneller için

Dünyada en çok tercih edilen profesyonel blog servislerinden WordPress 70 milyondan fazla kullanıcısı ve limitsiz işlevselliğiyle bu kadar çok kişinin tercih etmesinin bir sebebi var elbette. Ancak öncelikle şunu belirtmek gerekir. WordPresste diğerleri gibi alan adınızı yönlendirebileceğiniz bir hizmet veriyor. Ama aslında wordpress, Blogger ve tumblr gibi sadece alan adı yönlendirmenize olanak tanımıyor. WordPress bildiğiniz web sitesi formatının her halidir. Ücretsiz ve sitenizinadı.wordpress.com uzantısıyla kullanabileceğiniz ve 3GB depolama sınırı ile ücretsiz. Tumblr ve Blogger’da olduğu gibi sadece alan adınızın ücretini ödeyerek yönlendirme yapabiliyorsunuz ve yine 3GB ile sınırlı ücretsiz alt yapıyı kullanabiliyorsunuz. Kabaca söylemek gerekirse Tumblr ve Blogger’dan farksız bir hizmet. Bu açılardan baktığınızda tumblr ve Blogger depolama alanı açısından tamamen ücretsiz. Tamda bu noktada yıllık belli başlı farklar ödeyerek hosting, hız, güvenlik veya farklı alt yapı ve benzeri sınırlamalar olmadan kullanmak ta mümkün.

WordPress Blogger veya Tumblr’dan farklı olarak, kendi alan adınızı kendi hostinginizde barındırabilme olnağı sunan kendi başına bir içerik yönetim sistemidir… WordPress’in sitesini kendi hostinginde barındıranlar için veya yukarıda da bahsettiğim yıllık ücretli modellerini kullananlar için bir eklenti mağazası mevcut. Siteniz için gerekli binlerce eklentiyi neredeyse hiç kodlama bilgisi olmadan kullanabilmenize olanak sağlıyor. WordPress kullanabilmek için kod bilgisine gerek yok ve ihtiyacınız olan bir çok eklenti mağazada mevcut ancak, Tumblr ve Blogger ile kıyaslayınca çok daha karmaşık ve zor.

Tumblr ve Blogger da olduğu gibi sadece alan adı yönlendirip servisin size sunduklarıyla kısıtlı değilsiniz. Söz konusu bütün sınırlar WordPress’in kendi servisi aracılığıyla sunduğu binlerce eklenti ile giderilebiliyor ve geliştirmeye açık. Bütün bu güçlü özellikleriyle WordPress gelişmeyi hedefleyenlerin ilk tercihi.

Hangi blog servisini seçmeliyim?

Hedefiniz sürekli yazmak, ve kendi özgün içeriğinizi üretmek ve velli okuyucu kitlesine ulaşmak ise hepsi aynı şey diyebiliriz. WordPress ve Blogger’da ihtiyacınız olan bütün bileşenleri fazlasıyla bulabilirsiniz. Blogger zaten herhangi bir eklenti kurulumu diye bir durum söz konusu değil. WordPress’in ücretsiz servisiyle de herhangi bir eklenti kurulumu mümkün değil.

Ama öne çıkmak ve ticari yaklaşımlarınıza destek olacak ücretli eklentilere de ihtiyacınız olabilecek bir projeniz varsa (bir sosyal ağ, veya üyelik gerektiren herhangi bir proje veya herhangi bir ödeme sistemi entegre etmek gibi) WordPress yine daha profesyonel çözümler sunan tek seçenek.