Google Gboard Klavye Ve Çoklu Dil Desteği İle Daha Üretken Olun  Veya Sesli Yazdırın

Google Gboard Klavye Ve Çoklu Dil Desteği İle Daha Üretken Olun Veya Sesli Yazdırın

Google klavye ile dokunmatik ekranlarda yazı deneyiminizi hızlandırın veya siz konuşun o yazsın

Gboard klavyenin sesli yazdırma özelliğini farklı ses düzeyinin olduğu ortamlarda test ettik

Eğer hızlı yazmak sizin için önemli ise, Google Play mağazasındaki en iyi ücretsi klavye uygulaması Google Gboard. Özellikle yazdığını anlama ve önerilerde bulunma özelliği ile son derece hızlı ve etkili yazabilirsiniz. Yazı şeridi ile size önerilen kelimeler arasında seçim yaparak hızlıca cümleler oluşturabilirisiniz. Özellikle telefonların küçük ekranlarında klavye ile yazı yazmak yerine göre tam bir sıkıntıdır. Özellikle Türkçe karakter sorununu bu sıralar daha az yaşıyor olsakta, yazı yazarken ‘ı’ veya ‘i’ harflerinin rastgele seçildiğini deneyimlemişizdir. Çünkü ‘i’ harfinin üzerinde basılı tutup çıkan diğer karakterler arasında ‘ı’ harfini seçmek biraz yavaşatan bir durum. Neyseki diğer çoğu klavye uygulamalarında da bu durum düzeltilmiş. Ancak artık çoğu klavye tahmin ekranından size yazdıklarınızın kombinasyonuna göre olası kelimeleri gösterdiği için, yazarken çıkan kelimelere tıklamak yazmaktan daha hızlı olacaktır. Bu tahmini kelimeler bazen klavyenizin sizden öğrendikleri olabileceği gibi, hali hazırdaki veri tabanından seçilen kelimeler de olabilir. Çünkü bu klavyelerin çoğu kelimelerinizi düzeltmenin yanı sıra, yazma şeklinizi de anlıyor ve öğreniyor. Gboard klavye ve diğerleri bu bağlamda aynı mantıkta çalışırlar.

Gboard klavye dilini değiştirmeden çok dilli yazmanızı sağlıyor

Yazı yazarken yazdığınız dili anlayacak kadar güçlü bir klavye. Tabi bunun için ayarlardan bir kaç küçük ayrıntıyı düzenlemeniz gerekir.

örneğin yazarken birden ingilizceye yazmaya geçebilirsiniz

”If you decide to continue in English Gboard automatically understands and lets you continue with the preferred language”

Bildiğiniz tüm dilleri ekleyerek aynı anda çok dilli yazabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi ayarları yapılmış Gboard ile dil algısı otomatik. Yani hemen İngilizce bir cümleye veya yazıya geçtiğinizde dil ayarlarından değişiklik yapmanıza gerek kalmıyor. Özellikle günümüzde bazı marka veya terimlerin İngilizce olduğu ve bu isimleri olduğu gibi yazmak gerektiğini göz önünde bulundurmak gerek. Kurumsal vey kişisel alanda sıklıkla mail atan, veya çok dilli yazı yazan biriyseniz birisiyseniz Gboard yine etkili bir klavye uygulaması. Zaten Google’ın kendisine ait bir klavyeden güçlü olmasını bekleriz. Etabi ücretsiz ve reklamsız olan klavyeleri göz önünde bulundurduğumun altını çizmek isterim.

Konuştuklarınızı sesli yazdırın

Bir klavyede ‘olmazsa olmazlardan’ olması gereken türde bir iyilik bu 😉 Konuştuğun kadar hızlı yazabilir misin? Genelde hayır. Ancak Gboard söylediklerinizi metne dönüştürmede çok iyi. Alttaki paragrap sessiz bir otamda sesli olarak yazdırılmıştır.Yazdırırken arka planda müzik yüksek seste veya bazen kısık seste çalıyor ve yer yer telefonun mikrofonunu hoparlöre iyice yaklaştırarak da deneme yaptım. Alttaki paragraflar komple sesli yazdırılmıştır. Yazdırmak için kullandığım metin yazma uygulaması ise Google Keep (telefonumdan yazdırıp masa üstünden kopyala yapıştır yaparak kendi sesimle yazdırdığım paragraftır)

🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤

Sessiz ortamda

Google ile sesli yazmanız da mümkün okuduğunuzu anlayıp metinlere dönüştüren ve klavye ile yazma zahmetinden kurtaran ciddi bir özellik diyebiliriz okuduğunuz Bu paragraf tamamen sesli bir şekilde yazdırılmıştır tabii yazdıklarınızı noktalama işaretlerini koymanız gerektiğinde sesli klavyenin pek işe yaradığını söyleyemeyiz her seferinde klavyeye dokunup noktalama işaretlerini düzenlemeniz gerekecek

Normal düzeyde müzik çalan ortamda

dilerseniz Google’ın müzik çalan ortamda ne kadar başarılı olduğunu kendinizi test edebilirsiniz bu tabii ki müzik söz konusu böyle ancak sokakta trafiğin ve insanların yoğun olduğu bir ortamda nasıl sonuç verir onu da test etmek gerekir Bu paragraf müziğin orta derecede Sesi aç olarak yaptırılmıştır

Sesi yükselttik

Sesi yükselt zaman hazırlık performans alacağını dönemedim senin şu an telefon hoparlöre çok yakın bir durumda ve ben de kendi sesimle klavye yazdırmayı çalışıyorum aslında hiç de fena olduğunu söyleyemeyiz çünkü tahmin ettiğimiz üzere klavyedeki sesli yazdırma uygulaması insan sesiyle müzik sesini rahatlıkla ayırt edebiliyor ses son derece yoğun bir şekilde getirirken bile anlamada zorluk çekmiyor şu an telefonun mikrofonunu hoparlör peki ne kadar çok güzeldir kadarıyla hoparlörü mikrofona yiyeceğim başladığında biraz kaşınmaya başlıyor sesli müzikten ayırt etmeye çalıştığınız farkındayım şu anda çalarken tekrardan telefonu uzaklaştırdım ve anladığım kadarıyla müziği net bir şekilde ayırt edebiliyoruz günlük hayatta yazarken böyle telefonunuzu mikrofonunu hoparlörün içine kadar yaklaştır mısınız artık

🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤

Yukarıdaki sesli yazdırılmış paragrafları normal ve aşırı durumlarda denedim. Klavye sesi anlamada hiç te fena değil. E tabi normal standartlarda telefonunuzun mikrofon tarafını hoparlerin içine kadar yaklaştırmayacağınızı ön görerek, uygulamanın iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Keza sona doğru (sesi yükselttik başlığının altındaki paragraf) mikrofonu hoparlerin içine kadar yaklaştırdığımdan ötürü mikrofon konuşmayı hatalı algılamaya başladı. Ki bu çok normal. Ancak günlük kullanımda sıradan ortamlarda sesi algılamada gayet iyi diyebiliriz. Her halükarda noktalama işaretlerini eklemek ve düzenlemek için manuel olarak düzenlemek (editlemek) gerekli olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir