Google Gboard Klavye ile Sesli Yazdırma

Google Gboard klavye ile konuşmadan metne

Google Gboard klavye Konuşmadan metne ve kaydırarak yazma özellikleriyle marketteki en iyi ücretsiz telefon klavyeleri arasında. Üstelik (speech to text) konuşmadan metne özelliği Türkçeyi tam destekliyor. Sesli yazdırma özelliğini farklı ses düzeyinin olduğu ortamlarda test ettik

Google Gboard klavye

Google Gboard klavye, eğer hızlı yazmak sizin için önemliyse Google Play mağazasındaki en iyi ücretsiz klavye uygulaması . Özellikle yazdığını anlama ve önerilerde bulunma özelliği ile son derece hızlı ve etkili yazabilirsiniz. Yazı şeridi ile size önerilen kelimeler arasında seçim yaparak hızlıca cümlelerinizi oluşturabilirisiniz.

Telefonların küçük ekranlarında klavye ile yazı yazmak yerine göre tam bir sıkıntı. Ayrıca telefon klavyelerindeki Türkçe karakter sorununu bu sıralar daha az yaşıyor olsak da, yazı yazarken ‘ı’ veya ‘i’ harflerinin rastgele seçildiğini deneyimlemişsinizdir. ‘İ’ harfinin üzerinde basılı tutup çıkan diğer karakterler arasında ‘I’ harfini seçmek yazmayı biraz yavaşlatan bir kombinasyon. Neyse ki diğer çoğu klavye uygulamalarında da bu durum düzeltilmiş. Ayrıca, artık çoğu klavye, tahmin ekranından size yazdıklarınızın kombinasyonuna göre olası kelimeleri gösterdiği için, yazarken çıkan kelime önerilerini seçmek yazmaktan veya tek bir Türkçe karakteri seçmekten daha hızlı olabilir. Bu tahmini kelimeler bazen klavyenizin sizden öğrendikleri olabileceği gibi, hali hazırdaki veri tabanından seçilen kelimeler de olabilir. Çünkü bu klavyelerin çoğu kelimelerinizi düzeltmenin yanı sıra, yazma şeklinizi de anlıyor ve öğreniyor. Gboard klavye ve diğerleri bu bağlamda aynı mantıkta çalışırlar ve bunda yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisinin büyük payı var.

Gboard klavye dilini değiştirmeden çok dilli yazmanızı sağlıyor

Gboard, Yazı yazarken yazdığınız dili anlayacak kadar güçlü bir klavye. Tabi bunun için ayarlardan bir kaç küçük ayrıntıyı düzenlemeniz gerekir.

Örneğin yazı yazarken birden İngilizce yazmaya geçebilirsiniz. Sonraki cümle, çoklu dil tanıma özelliğiyle gboard tarafından hiç müdahele edilmeden yazılmıştır ”If you decide to continue in English Gboard automatically understands and lets you continue with the preferred language”

Bildiğiniz tüm dilleri ekleyerek aynı anda çok dilli yazabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi ayarları yapılmış Gboard ile dil algısı otomatik. Yani hemen İngilizce veya Fransızca bir cümleye veya yazıya geçtiğinizde dil ayarlarından değişiklik yapmanıza gerek kalmıyor. Özellikle günümüzde bazı marka veya terimlerin İngilizce olduğu ve bu isimleri olduğu gibi yazmak gerektiğini göz önünde bulundurmak gerek. Kurumsal veya kişisel alanda sıklıkla mail atan, veya çok dilli yazı yazan birisiyseniz Gboard yine etkili bir klavye uygulaması. Zaten Google’ın kendisine ait bir klavyeden güçlü olmasını bekleriz. E tabi ücretsiz ve reklamsız olan klavyeleri göz önünde bulundurduğumun altını çizmek isterim.

Gboard ile sesli yazdırma testi

Bir klavyede olmazsa olmazlardan, olması gereken türde bir iyilik bu 😉 Konuştuğun kadar hızlı yazabilir misin? Genelde hayır. Ancak Gboard söylediklerinizi metne dönüştürmede çok iyi. Alttaki paragraf sessiz bir ortamda konuşmadan metne özelliğiyle yazdırılmıştır. Yazdırırken arka planda müzik yüksek seste veya bazen kısık seste çalıyor. Sesli yazdırmayı, bazen telefonun mikrofonunu hoparlöre iyice yaklaştırarak da test ettik. Alttaki paragraflar komple sesli yazdırılmıştır. Yazdırmak için kullandığım metin yazma uygulaması ise Google Keep. Metinde çok fazla hata olduğu için metni görüntüye dönüştürerek ekledim. Metnin kendisini incelemek isterseniz alttaki metin belgesini indirebilirsiniz.Yukarıdaki sesli yazdırılmış paragrafları normal ve aşırı durumlarda denedim. Klavye sesi anlamada hiç te fena değil. E tabi normal standartlarda telefonunuzun mikrofon tarafını hoparlörün içine kadar yaklaştırmayacağınızı ön görerek, uygulamanın iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Keza sona doğru (sesi yükselttik başlığının altındaki paragraf) mikrofonu hoparlörün içine kadar yaklaştırdığımdan ötürü mikrofon konuşmayı hatalı algılamaya başladı. Ki bu çok normal. Ancak günlük kullanımda sıradan ortamlarda sesi algılamada gayet iyi diyebiliriz. Her halükarda noktalama işaretlerini eklemek ve düzenlemek için manuel olarak düzenlemek (editlemek) gerekli olacaktır. Resimdeki yazı hatalarının metne yansımaması için yazı görüntü olarak eklenmiştir. Gboard klavyesini indirmek isterseniz burada.