AnyDo en iyi yapılacaklar listesi uygulaması

Any.do planlı yaşayanlar veya planlı yaşamayı sevenler için uygulama mağazalarındaki en iyi yapılacaklar listesi uygulamalarından biridir. 

Yapılacaklar listesi oluşturmak ne demektir? 

Yapılacaklar listesinin tanımını, kişisel bazda not almak, veya kurumsal bazda binlerce kişinin yapacağını not almak şeklinde minimize edebiliriz.

Bakkal hesabı

Bir zamanlar, bakkalların neden veresiye defterleri vardı? Çünkü onların görevleri, alacaklarını not etmekti. Yani kolu komşu, civardaki esnaf veya tanıdıklar çocuklarını gönderir di bazen; ”Ahmet amca 2 yumurta, 1 kilo domates! babam sonra verecekmiş’ denilirdi ya… İş te o dönemler… Gerçi mahalle denen o güzel kültürün halen devam ettiği bölgeler ve yerler de mevcut… İşte o yerlerde halen veresiye defteri olan bakkallar olduğuna da eminim.. 🙂 Keza konumuz o iyi niyetli amcalar değil. Ancak o amcaların bu alacaklarını unutmamak için not aldığı veresiye defteri aslında bir tür, yapılacaklar listesidir. Deftere, bazen tarihe göre veya rastgele, isim yazılır ve ismin altına veresiyeyi verenin eklemek istedikleri ayrıntılara göre veresiye verilen ürünler ve toplamı veya bazıları da ürünleri yazmadan sadece toplam alacağı yazar. Bakkal amcamızın defteri sadece basit bir örnek.

Kurumsal ölçekte yapılacaklar listesi

Bu, işlerin artık yapılacaklar listesi programlarıyla çözebileceğinizin ötesinde olan boyutudur.

Zamanın modern çözümlerini tercih eden ve bir birinden farklı görevleri yerine getirmekle yükümlü olan çalışanlar, şartlara göre farklı yönetim sistemleri kullanırlar. Bunların bazıları çok profesyonel olup, daha çok müşteri yönetim programları olarak bilinirler. Çünkü günümüzde multi tasking olmak, yani çoklu görevleri yönetebilmek bir meseledir. Bu görevleri önem sırasına göre düzenli bir halde tutmak, unutmamak, ayrıntıları eklemek vs gibi çoklu seçenekleri bu programlar aracılığıyla yönetebilmek mümkündür. Ve çoğu büyük şirketin benzeri müşteri yönetim programları vardır. Doğal olarak, bu şirketlerin çalışanları için bu programlar da birer rutindir. Bu programlar uygulama marketlerindeki en gelişmiş uygulamalrdan bile çok daha ayrıntılı olup fazla sayıda müşterileri olan küçük veya dev ölçekli şirketlerin çözüm odaklı kullandıkları dev yazılımlardır. Ama özünde yapılacaklar listesi mantığında çalışan basit bir not defterinden farkı yoktur. Sadace çok fazla parametre olduğu için daha spesifik arayüzler ve kullanım gerektirir. Bu yönetim programları zamanla milyon dolarlar değerinde olan bir veri oluştutrlar. Konumuz bu değil elbette!

Daha kişisel bir yönetim 

Kağıt kalemden vazgeçmemek nostaljik bir çözüm olsa da, dijital ortamın sunduğu diğer verimli, motive edici ve düzene sokucu seçenekleri değerlendirmek elbette çağımızın planlı yaşayanları için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Kişisel veya işle alakalı projelerniz için, profesyonellik seviyenize veya iş hacminize göre neye ihtiyacınız olduğu konusu ayrı bir konu.

Yapılacaklar listesi yapmak demek kısaca, profesyonel, kişisel veya özel hayat bazında hepimizin tek tek aklından geçirdiği bazı yapacaklarını, kağıt kalemle, yerine, önemine veya önceliğine göre not almasıdır. Ajandalar bu bağlamda en basit ve en verimli basılı çözümler olsa da ajandalar sağlıklı bir yönetşm oluşturmanız için yeterli değildir. Profesyonel açıdan baktığımızda hatıra defterinden farkı yoktur. Siz girip baktıkça hatırlayacağınız değil, size bunları hatırlatacak bir ajandaya ihtiyaç duyarsınız.

Yapılacaklar listesi programları organize olmanız veya daha verimli çalışmanız açısından önemlidir

Google Play veya Apple store uygulama mağazalarında onlarca yapılacaklar listesi programı bulmak mümkün. En basitinden akıllı cihazlarınızdaki takvimler bile ‘yapılacaklar listesi’ özelliğini de içinde barındıran dijital bir çözümdür. Hatta bazı cihazlarda hali hazırda varsayılan olarak yüklü benzeri uygulamalar olabilir. Ancak uygulama mağazalarında sadece yapılacaklar listesi oluşturmak ve bunları profesyonelce yönetmenize olanak sağlayan, bir birinden yararlı uygulamaları bulmak mümkün. Keza bu uygulamalar yeni görevler oluşturmanızı, bunları hızlıca not almanızı ve hızlıca sıralamanızı sağlarlar. Takvim uygulamaları bu uygulamalara göre biraz fazla uğraştırıcıdır. ‘Yapılacaklar listesi’ İngilizcede ‘to do list’ şeklindedir. Uygulama mağazalarında ‘yapılacaklar listesi uygulamaları’ araması yapabileceğiniz gibi ‘to do list apps’ veya ‘to do apps’ gibi İngilizce karşılığıyla aratmak da faydalı çözümler sunacaktır. 

Yukarıdaki görselde en sağdaki Anydo benim tercihim oldu.

  1. En solda Microsoft’un uygulamasını denedim.
  2. Üçüncü sıradaki Todoist uygulamasını denedim
  3. Wunderlist uygulamasını denedim
  4. Tick tick to do uygulamasını denemedim 😉

Çoğunu 1 yıldan daha öncesi bir zamanda denemişliğim var ve en az 15 20 gün kullanmışımdır. Bazılarında en önemli ve kullanıcıyı en verimli olmaya yöneltecek şeyler eksik. Bunu kullanırken farkettim ve mutlaka bu eksiklerinde olabileceği başka uygulamalar vardır diyerek diğerlerini sırayla denedim. 2018’in sonlarında olduğumuz şu dönemde çok iyi güncellemeler gelmiş olabilir keza tekrar dönmedim. Son bir yıldır Any do kullanıyorum. Porgram cok verimli ve motive edici, üstelik kararında bir kullanıcı deneyimi sunup kesinklikle kullanıcıyı sıkmıyor. Bazıları kendilerini gereksizce gözünüze sokarken bazıları alacağınız notun veya görevin ayrıntıları üstünde yeteri kadar hakimiyet sağlamanız açısından yeterli değil.

Anydo yapılacaklar listesi programları arasında en iyilerden! Keza editörün seçimi olan çoğu uygulama kendi alanında en iyilerdendir zaten. Any do sayesinde yüzlerce görev oluşturabilir, bunları basitçe veya profesyonelce yönetebilir ve çok hızlıca zamanlayabilir fikriniz değişirse yine hızlıca öteleyebilirsiniz de. Görevlere alt görevler ekleyebilir güncel tutabilir, tamamlandı olarak işaretleyebilir. Başka kullanıcılar ekleyebilir görevleri onlara atayabilir görev listesi bölüşümü oluşturabilirsiniz. Bütün ayrıntıları keşfetmek isteyeceğiniz etkili bir uygulama. İyi olan bir çok uygulama gibi buda ücretli. Ancak ücretli pro sürümüne ihtiyaç duymadan da profesyonelce organize olabilirsiniz.

Maksat daha verimli olmaksa bu uygulamalardan birini veya Anydo uygulamasını mutlaka denemenizde fayda var. Özellikle tek başına çalışan girişimciler için muhteşem bir dijital asistan olan Anydo, plan program işlerini saniyeler içinde hallediyor. Sanırım programa yüklü olan basit yapay zeka sayesinde motivasyonunuz kaybolduğunda veya ilgisizleştiğinizde kafasına göre kendisini hatırlatmayı bırakıyor 😉 Cihazımızda kafasına göre karşımıza çıkan uygulamalardan hoşlanmayız değil mi 🙂 Kendiniz için en iyi Ajanda programını kendiniz deneyimleyerek bulabilirsiniz. Bu uygulamaların hayatımızı ve dolayısıyla işlerimizi kolaylaştırmak için tasarlandıklarını unutmamak gerek.