9 Ocak 2017 Pazartesi

Trans kadın ortamında en kadın olmak


Trans kadın ortamında en kadın olmak ve bunun bir otoriteye dönüşmesi!(Aşağıdaki yazımızda ''hem fikir'' olmadığınız veya ''tartışılır'' bulacağınız ifadeler olabilir. Ama katılacağınız çok nokta olacağını da düşünüyoruz. Yazı tamamıyla hayal ürünü ve basitçe kişisel bir görüşten ibaret olup, gerçek hayatta olan bitenle, öyle veya böyle örtüşmek zorunda değildir.)

Trans kadın olmak bir otorite sahibi olmak mı?

Şöyle bir belirtme yaparak başlamak istedim bu dizelere;  bazı insanlar güzelleştiçe çirkineşir, bazıları ize zenginleştikçe fakirleşir!  Toplum aslında, nadiren gördüğüne değil, sık sık gördüğüne aşina olur. Travestiler ve transseksüeller, bazı bölgelerde daha çok alışılmış durumdalar. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaşayan travestiler için yaşam diğer şehirlerde yaşayan travestilere kıyasen çok daha toleranslı bir hal almıştır.  Örneğin Adana'da travesti olmak başlıklı şu yazımızdan ne demek istediğimi bir nebzede olsa daha iyi anlayabilirsiniz, çünkü ben Adanada yaşadım. Zaten bu yazımızda anlatmak istediğimiz travestilerin toplumdaki yerleri değil, travestilerin kendi aralarındaki, farkında oldukları veya olmadıkları ama tam olarak ''dile getirmedikleri'' hiyerarşiden bahsetmek istiyorum. Evet bir hiyerarşi diyoruz çünkü böyle bir ''ast, üst'' durumu kendiliğinden oluşmuş bile.
Bu hiyerarşideki düzen görselliğe dayalı olmasının yanı sıra 'ast, üst'' düzeni şu şekildedir.

Her travesti ilk başlarda erkek görünümündedir ve zamanla kadın olma veya tam kadın gibi görünme yolunda ilerler. lazer epilasyon ve hormon tedavisi bu sürecin en önemli kısmıdır. Zamanla isteyen daha büyük göğüsler için silikon taktırır, gerek duyan farklı estetiklere başvurur. Bunda bir problem yok güzelleşmek için yapılan her şey insana kendini iyi hissettir. Kadın olma sürecinde son aşama vajinal operasyondur.
Ancak asıl olan bu süreç değil bu süreçte ortaya çıkan üstünlük savaşı. Travestiler arasında oluşan trans-fobinin kaynağı da bu olabilir.
Herkes ait olduğu sosyal kesimde yer almak ister. Kendi gibi insanlarla tanışmak sosyalleşmek ister. Ancak travestilerin ortamında olan memesiz ya da yeterince kadın olmayan bir travesti adayı iseniz vay halinize :) emin olun bu eksikliğinizi hemen hissetmenizi sağlarlar. Zaman geçer bu kesimden biri vajina oprasyonuna girer, bu durumda da vay vajinası olmayana. Tabi bu üstünlük burada da bitmiyor :) Mal mülk veya sahip olunan ekstralar devreye giriyor ve Trans dünyasında kraliçelik tahtına oturuyorsunuz. Sanki meme vajina vesaire gibi artılar eşittir daha çok güzellik yada daha üstünlükmüş gibi algılanıyor. Bu gibi yarış mı savaş mı olduğu belli olmayan bir düzen içinde kişilerin ikili ilişkileri arasında da sorun çıkması çok normaldir. dahada acısı, bu savaşın kişilerin kendileriyle olan savaşımı yoksa ait oldukları kesimin diğer üyeleriyle olan savaşı mı o da belli değil. Sosyalleşme sürecinde kişilerin arkadaşlarıyla mutlu olmalarına engel olan bu konular aslında kişilerin kendileriyle olan problemlerinin bir göstergesi olabilir mi ? Aslında bu durum sadece trans kadınlar arasında değil heteroseksüel kadınlar arasında da var (kandınlarınki apayrı bir kitap olur). Ancak Travestiler bir şekilde azınlığı temsil ettikleri için ve azınlıkların hem kendi içlerinde hemde diğer toplum üyeleriyle olan problemleri daha şeffaf bir şekilde göründüğü için yazımız transkadınları baz alarak gelişti.
Lütfen şunu akıllardan çıkarmayalım, Hayat kimsenin giysisinin altındaki cinsel organlarla yürümüyor. Farklı insan grupları içindeyken ne olduğunuz önemli olabilir, ancak sizi tanıyan çevrelerce kim olduğunuz nasıl biri olduğunuz daha da önemlidir. En önemliside samimi bir tebssümdür.

Lütfen varsa, yorum istek öneri ve görüşerinizi belirtiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder