Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi?

Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi?

Adana’da travesti (trans kadın) olmak kısıtlı bir hayat mı ? 

TOROSLARIN ARDINDAKİ ŞEHİR ÇUKUROVA, LGBT’NİN T’Sİ İÇİNDE YETERİNCE VERİMLİ BİR ŞEHİR Mİ? ADANA’DA TRAVESTİ OLMAK BAŞLIKLI BU YAZIYI İLGİYLE OKUMANIZI TEMENNİ EDERİM

Trans bir kadın isen (yani travesti diyelim kısaca) kim  olduğunun veya nerede olduğunun önemi var mı ? Neden böyle bir giriş yaptım? Çünkü travestilerin sorunu her yerde ortalama olarak aynı olsa da, sosyal şartlar şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yazımda, Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi konusuna değinmek istiyorum. Tabi motivasyonumun temeli aslında Adanalı bir trans birey olmamdır.

Yıllarca İstanbul’da yaşan bir travesti olarak Adana’da travesti olmanın bazı açılardan zor olduğu maalesef değinmeden geçemeyeceğim bir husus. İstanbul’un sokaklarında nispeten özgürce kendim olarak gezip dolşamanın tadı ve özgürlüğü maalesef Adana’da yok denecek kadar az. Hatta hiç yok…E bu durum yine nasıl göründüğünle alakalı değişiklik gösterebilir bununda altını çizmekte fayda var. Çünkü zaten asıl zorluk nasıl göründüğünle başlıyor.

Adana toplumu travestilere hazır mı ?

Travestilere hazır olmak diye bir soru zaten olmaz. Kastetmeye çalıştığım toplumun tepkisi. Ayrıca bu sorunun cevabını verebilmek için muhtemelen yıllarca Adana’da yaşıyor olmak daha sağlıklı olurdu! Bu bağlamda bu soruyu Adana’da yaşayan travestiler daha iyi cevaplayacaktır. Lakin, Adana’daki travestilerin çoğu hallerinden memnun olsa da, bu durum bana birazda öğrenilmiş çaresizlik konusunu hatırlatıyor. Şimdi bu durumda, alan memnun satan memnun ise, bu neyin kıyaslaması diye sorabilirsiniz! Zaten bu bir kıyaslama değil, aksine, şartları daha iyi hale getirmek için nelerin gerekli olduğunun altını çizmeye çalışacağım. Adana’da olduğum yıllarda, ve bir ayağı Adana’da olan bir gözlemci olarak, karşılaştığım travestilerin büyük bir çoğunluğunun görsel anlamda çok da göze battıklarını söyleyemem. Çünkü görüntünüze bakarak, kimse travesti olduğunuzu anlamıyorsa sosyal anlamda bir sorun olacağını sanmıyorum. Çünkü sokakta yürürken travesti olduğunuz anlaşılıyorsa işte o zaman sorun yaşamaya başlıyorsunuz. Bu yüzden diyebilirim ki, asıl mesele, toplumun travestilere hazır olması değil, travestilerin içinde yaşadıkları topluma hazır olmaları hususudur.  

Hepinizin bildiği gibi İstanbul’da bilinen en ‘gay trans friendly’  cadde istiklal caddesi, bu cadde bir hayli uzun ve cadde boyunca yüzlerce bar kulüp vs. bulmak mümkün. E tabi onlarca travesti kulübü görmek de mümkün. Sahra travesti kulübü bunlardan en bilineni. Ancak Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde de, tek tük de olsa trans kulübü görmek mümkün iken, henüz Adana’da bir travesti kulübü göremedik. Bence bu durum Adana’da yaşayan travestiler için ve kendi adıma çok üzücü. Çünkü insanlar birbirlerini ve birbirlerinin hoşlandığı cinsten kişi ve cinsiyetleri (kadın erkek, gay, trans veya transseksüel) kendilerine özgü mekanlarda bulurlar. Hemen bu durumda kimsenin aklına seks olgusu gelmesin. Çünkü insanlar birbirleriyle sadece sex yapmak için bir araya gelmezler! İnsanlar birbirlerinin manevi boşluklarını tamamlamak, ve kendi gibi düşünen insanlarla bir araya gelmiş olmak ve onlarla sosyalleşmek içinde bir araya gelebilirler. Elbette insan olduktan sonra trans, transseksüel veya cinsel yönelimin ne olduğunun bir önemi yoktur ancak yazımın konusu tam olarak da bu olduğu için özellikle altını çizmeye çalışıyorum. 

Kanımca insanları yalnızlığa sürükleyen sebeplerden biri, çoğunluğun, azınlığı görmezden gelmesidir. Bu bağlamda Adana’da travestiler ve gayler için için bir bar veya bir araya gelme noktasının gerekliliği cinsiyet eşitlikleri çerçevesinde gereklidir. Daha fazla söze gerek var mı ? Tüm Adana travestilerine ve diğer şehirlerde yaşayan travesti bireylere hayatta kolaylıklar ve mutluluklar diliyorum. 

One thought on “Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir