Arama motorlarında ilk sayfada olmak ve yönetim panellerinin seo çalışmalarınıza katkısı

Arama motorlarında ilk sayfada olmak ve yönetim panellerinin seo çalışmalarınıza katkısı

Google’ı beklemeyin onu dinleyin. Tabi konuştuğu dili anlamadan olmaz.

Google seo çalışmalarınıza tepki veren arama motorlarının başında geliyor.  Yandex Bing Yahoo gibi diğerleride hemen ardından geliyor. Ve bu arama motorlarında ilk sıralara gelmek için yapmanız gerekenler aşağı yukarı benzer şeyler olsa da ufak tefek farklılıklar olabilir. Hepsi aynı olsaydı hepsinde ilk sırada olmanız gerekirdi ?

Seo deyince aklınıza gelen ilk şey nedir? Çoğunun aklına gelen ilk şey, Google ve benzeri arama motorlarında ilk sayfa da olmaktır. Evet bu algı kısmen doğru. Seo, Google da  ilk sayfada olmak için yapılan karmaşık çalışmanın adıdır. Ancak illede Google da ilk sayfada olmak demek değildir. Yani çalışmanın adı seo dur ama bazı seo çalışmalarında illede ilk sayfaya gelme garantisi verilemez ve ilk sayfa şart değildir çünkü seo, çalışmanın adıdır. Yani arama motorlarının şartlarına uymaktır. Ve anahtar kelimenizde ilk sayfaya gelip bunu başardıysanız siz bir seocu sayılırsınız. İlk sayfada değilde belli bir sırlamaya girdiyseniz bile seocu sayılabilirsiniz. Seo para ile alınmaz ancak para ile satılmasında bir sakınca elbette yoktur 🙂

Google ve Yandex site yönetim araçları

Google ve Yandex site yönetim araçlarını kullanmak sitenizin geleceği için çok önemlidir. Hem Yandex, hem Google, hemde Bing kendi web site yönetim araçları (webmaster tools) servisini sunuyor. Yandex webmaster tools kullanıyorsanız Yandex’in, Google Search Console kullanıyorsanız Google’ın dilini  konuşuyorsunuz demektir. Arama motorlarının konuştuğu dil yönetim panellerini kullanmanız demektir. Bu yönetim panellerini kullanmak websiteleriniz için ayrıcalıklar demektir. Hepsi ortalama benzer özellikler ile sitenizin performansını arttırıp hataları görmeniz ve ziyaretçi analizi gibi özelliklere erişmenizi sağlar.

Bol bol yeni ve orijinal içerik elinizde bir şeyler var demektir.

Yukarıdaki bahsi geçen arama motorlarından hangisini seçtiğiniz kendi içinde apayrı bir önem taşısa da dünya çapında en popüler olanın Google olduğu bilinen bir gerçek. Yakında Google’ın şart koştuklarından bir tanesi de diğer arama motorlarıyla da  çalışmak şartı olursa hiç şaşırmayın. Sosyal medya entegrasyonu önemli şartlardan biriyse bunu da istemesi pek şaşırtıcı olmaz zaten. Siz hangisini hangisi yapabiliyorsanız yapın.

Temelde backlink, hacklink ve benzeri İnternet sitelerinde yayılma, bunu sosyal medya entegrasyonu ile birleştirme, tanıtım yazıları, link alışverişleri vesaire gibi hizmetler satın alma ve benzeri diğer faktörler arama motorlarında kendimizi göstermek için yaptığımız seo çalışmasıdır. Ancak sağlam bir içeriğiniz yoksa sıralamaya girmek o kadar da kolay değildir. Aslında teorik olarak çok sağlam bir içeriğiniz olsa ve hiç bir seo çalışması yapmasanız bile arama motorları sizi bulup belli sıralamaya koyar. Zaten arama motorlarının işi budur. Kıyıda köşede kalmış sağlam içerikleri gün yüzüne çıkarmak… Sağdan soldan alınmış kopyalanmış içeriklerle bir yerlere gelmek kolay değil hatta neredeyse imkansız.

İçeriğin popüler değil özgün olmak zorunda

Arama motorları, özellikle de Google, sezgisel yaklaşım sunarak belli bir mantık yürütür. Bu bağlamda en iyi içeriği derecelendirir ve ilk sayfaya getirir. Bazen küçücük bir husus bile bu sıralamada onlarca sıra ileride veya geride olmakla sonuçlanabilir. Bu yüzden belli kelime çiftlerine odaklanırken dikkatli olmak gerekir. Lakin sağlam içerik her zaman yukarılarda olacaktır. Örneğin yakın zaman önce yazdığım bir kaç makalem var. Bu makaleleri yazmadan önce Google da biraz araştırma yaptım. Ve pekte yazmak istediğimin eşine rastlanır türde yazı veya örnek bulamadım. Bu bağlamda yazacağım içeriğin Google açısından değerinin yüksek olacağını bilerek yazdım. Aslında yazmak istediğim şey gerçekten önemliydi çünkü henüz birilerinin yazmadığı bir şeyleri kaleme alıp fark atacaktım ve oldu da. Makalemde telefon klavyelerinden bahsetmiştim ve doğal olarak bu makale için kelime çiftim ”telefon klavyeleri”. Kelimeye tıklayıp asıl makaleye giderseniz Google ‘ın benim sitemi neden ilk sayfaya taşıdığını ve özgün içeriğin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü gerçekten özgün ve henüz kaleme alınmış benzeri bir yazı yok. Telefon klavyeleri kelime çiftinin bir değeri yok elbette. Ama bunun gibi çokda fazla aranma marjı olmayan kelimelerde ilk sayafaya gelen onlarca içeriğiniz olursa sitenizde de doğal olarak çok fazla trafik elde etmeniz mümkün.

İlk sırada olma kurallarını kim belirliyor dersiniz?

Seo bazında önemli ayrıntıları aklımıza geldikçe paylaşmaya özen gösteriyoruz… lakin bir çok blog sitesinden okuduğumuz seo çalışmaları ile alakalı bilgiler açısından, hangisini seçsem!.. şeklinde karmaşaya düşmemiz son derece normal. Çünkü seo, onlarca kriteri olan ve sürekli değişen bir teknikler bütünüdür. Evet bu doğru seo teknikleri sürekli değişiyor. Seo durağan bir şey olsaydı bütün sitelerin ilk sırada olması gerekmez miydi ?

Bu çok normal çünkü, web sitelerinin site içi seo’larında standartlar arttıkça arama motoru kriterleri de değişmek zorunda kalıyor. Google vb arama motorları da kendi kurallarını buna göre güncelliyor. Bu bağlamda herhangi bir arama motorunda ilk sayfada veya ilk sırada olmak diğer bir arama motorunda da ilk sayfa garantisi değildir. Çünkü hepsi de farklı algoritmalarla çalışıyor. Bazen her iki arama moturunda da ilk sayfada benzer sıralamada veya bazen de birinde en tepede iken bir diğerinde ise ilk 100 de bile olunamıyor.

Özellikle Google’da iyi bir sıralamada olamamak önemli bir kayıptır. Seo, kelime bazında aranma marjını göz önünde bulundurunca binlerce dolarlık bir güçtür. Gücün sahibi ise hep değişir ve bu yüzden çok büyük bir seo mücadelesi verilmektedir. Elbette devlerin arasında kaybolmakta vardır yavaş adımlarla ilerlemek te.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir